Niedzielne popołudnie sprzyja porządkom w szafie. Zapewne też w swojej znajdziesz masę rzeczy, w których nie chodzisz, bo są stare lub po prostu nudne, ale jakoś szkoda Ci je wyrzucić. Co z tym zrobić? Dziś pokażę Ci prosty patent na tanie odnowienie Twoich ubrań.
Weźmy na warsztat koszulkę – ładna, ale jakoś nigdy nie założona. Dziś nadamy jej nowe życie, aby weszła do łask. ?
Co będzie Ci potrzebne:
- 2 pędzle – gruby i cieniutki
- Farby do tkanin – tu oczywiście droga wolna. Ja moją grafikę zrobię 3 farbami w kolorach: czarny, biały, fuksja. Kolory pomiędzy uzyskam z mieszania tych 3.
- Słoik/kubek na wodę
- Kawałek ręcznika papierowego lub chusteczka higieniczna
- Paleta do mieszania farb lub cokolwiek innego: kawałek tektury, plastikowy pojemniczek
- Taśma malarska (zwykła klejąca też da radę,
chociaż jest mniejsza przez co mniej wygodna) - Żelazko
- Reklamówka do zabezpieczenia tkaniny od spodu
- Czas: 0,5h-1h
Krok 1 – przygotowanie materiału
Koszulka powinna być w 100% bawełniana. Może być inna tkanina, jednak unikaj wszystkiego co ma w sobie elastan – koszulka nie może być rozciągliwa.
Przed malowaniem wyprasuj koszulkę, a następnie rozłóż np. na stole.
Do środka włóż reklamówkę w miejscu gdzie będziesz malować. Dobrze, aby była gruba. Dzięki temu farby nie zabrudzą nam pleców koszulki.
Nie polecam podkładać kartek papieru – namoczony papier przylepi się do farb i zostanie na materiale gdy wyschną. Od reklamówki / folii tkanina odejdzie bez problemu.
Teraz przyklej taśmę malarską w dowolny kształt – u mnie będzie to romb. Upewnij się, że dobrze przylgnęła do tkaniny, aby zapobiec „podciekaniu” farby.
Krok 2 – przygotowanie wody
Do słoika nalej trochę wody, obok połóż kawałek papieru lub chusteczki. Taki zestaw jest potrzebny, aby dobrze rozprowadzić farbę. Zanim zamoczysz w niej pędzel włóż go do wody i odciśnij z jej nadmiaru na papierze. Tak postępuj przed każdym pociągnięciem pędzla.
Jeżeli nie odciśniesz dobrze pędzla, niestety może zdarzyć Ci się to co u mnie na górze rysunku. Farba lekko „wyleje się” poza taśmę. No trudno, w końcu to DIY – nie musi być idealnie. 😉
Krok 3 – malowanie
Nakładaj farbę wielkim pędzlem, stopniowo po kolei. Najpierw czarną farbą od góry. Potem kolejny kolor i tak dalej aż wypełnisz cały kształt.
Im większy pędzel tym łatwiej będzie Ci uzyskać efekt naturalnego przejścia, tzw. ombre. W tej technice nie malujemy od linijki, kolory mają się przenikać, w tym celu „paćkaj” pędzlem nieregularnie, szczególnie na granicach kolorów.
Krok 4 – mieszanie farb
Aby uzyskać dodatkowe kolory mieszamy nasze 3 farby na palecie: na początek fuksja z odrobiną czarnego. To jest nasz drugi kolor, który nakładamy poniżej czarnego.
Kolejny kolor to tylko fuksja, bez domieszek. Poniżej mamy fuksję + trochę białego i na samym dole biały z odrobiną fuksji.
Tak jak pisałam, farby mieszamy na palecie. Jeżeli jednak jej nie masz – nic straconego – weź kawałek tektury lub plastikowy pojemniczek po serku. Wszystko się nada, potrzebujesz tylko kawałka miejsca by rozmieszać dobrze farby.
Krok 5 – detale
Efekt gwiazd na niebie: maczaj gruby pędzel w wodzie, a następnie białej farbie i rozpryskuj nad tkaniną. Po prostu łap ręką za mokry pędzel i pryskaj. Uwaga rób to z bliska, aby nie pobrudzić pozostałej części koszulki.
Im bardziej zamoczysz pędzel w farbie tym intensywniejszą biel kropek uzyskasz. Gwiazdy będą się wydawały bliżej. Jeżeli twój pędzel będzie miał mało farby, ale będzie mokry od wody – powstaną kropki mniej widoczne. Tak jakby gwiazdy były dalej. Pobaw się tym, poeksperymentuj.
Biała łuna: oderwij kawałek ręcznika papierowego i maczaj go lekko w farbie, a następnie przykładaj do koszulki w różnych miejscach.
Drzewa: weź mały, cienki pędzel i namaluj pionowe kreski na dole Twojego kształtu. Następnie dorysuj poziome linie różnej grubości i długości. Ponownie pobaw się z nasączeniem pędzla – im więcej wody będzie miał tym cieńsze i mniej widoczne kreski powstaną. Oczywiście nie może z niego kapać, bo wtedy powstanie plama.
Spadająca gwiazda: przyłóż cienki pędzel i pociągnij. Kreska powinna być grubsza na początku i lekko rozmyta pod koniec.
Po wszystkim możesz odkleić taśmę i odłożyć koszulkę do wyschnięcia.
Krok 6 – utrwalenie
Po 24 godzinach przewróć ją na lewą stronę i zaprasuj.
Żelazko powinno mieć nie więcej jak 150 stopni czyli tak mniej więcej środek mocy. Wyłącz parę, nie jest potrzebna, wręcz przeciwnie. Prasuj malunek z lewej strony prze około 3 minuty. Po tym czasie koszulka jest już gotowa do użytku.
Jeżeli farba dosyć mocno przeciekła na drugą stronę, bo np. tkanina była cienka, połóż na niej dodatkowo czystą ścierkę, aby żelazko nie miało bezpośredniego kontaktu z farbą.
Krok 7 – pranie
Rzeczy ręcznie malowane najlepiej jest prać również ręcznie. Żaden producent farb do tkanin nie da Ci gwarancji, że Twój obraz nie zniszczy się w pralce.
Jeżeli jednak chcesz spróbować to w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni. Ja niektóre rzeczy wrzucam do pralki, ale raz zdarzyło mi się, że inna pralka niż moja „odprała” mi farbę do cna. Także trzeba uważać.
Ile to kosztuje?
Rzeczy, które możesz kupić przez Internet lub w sklepach plastycznych, całą resztę na pewno masz w domu:
pędzle – różnie, można kupić w zestawie nawet za 9,55zł już takie porządniejsze w sklepie tutaj: Szał dla Plastyków,
farby od 2,39zł za sztukę 25ml, dostępne na: Allegro,
taśma malarska 3,5zł do kupienia w: Leroy Merlin.
Razem około 20 zł, a mamy zestaw wielokrotnego użytku do odnowienia kilku różnych rzeczy!

Farby, których ja używałam. Idea ma najlepszą znaną mi biel – idealnie kryje, ale jej cena jest wyższa – 15,60zł/60ml.
Co jeszcze mogę tak odnowić?
Praktycznie wszystko – stare spodnie, bluzę, czy też sukienkę. Droga wolna. Poniżej pokażę Ci jeszcze moją starą bluzę, którą odnowiłam również z użyciem taśmy malarskiej i podobnych farb.
Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Cię do odnowienia swojej szafy. I będziesz z przyjemnością chodzić w rzeczach, na które nie chciałeś już patrzeć. ? Chętnie zobaczę Twoją pracę. Jak coś zmalujesz – koniecznie się tym ze mną podziel! Zostaw informację lub zdjęcie w komentarzu!
Beata
16 września, 2018Super pomysł! ?