Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

1 marca 2023

Rzym – co warto zobaczyć? 17 atrakcji

Dwie dziewczyny na tle Koloseum

Miasto, w którym historia przenika się z dzisiaj, a czas płynie inaczej. Miejsce, gdzie możesz poczuć aurę wydarzeń sprzed 2000 lat, zasmakować doskonałej kuchni, podziwiać antyczną i współczesną sztukę. Obserwować, przy kieliszku wina, jak życie tutaj pędzi, choć jednocześnie nikt się nie spieszy. Rzym naprawdę może być wyjątkowy. Co polecam zobaczyć we włoskiej stolicy?

Koloseum

Zaryzykuję stwierdzenie, że Koloseum jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Nic dziwnego, że w 2007 r. znalazł się na nowej liście 7 cudów świata. Koloseum to rzymski amfiteatr, wzniesiony w latach 70-80 n.e.

Koloseum

To tutaj odbywały się walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta oraz naumachie, czyli widowiska przedstawiające bitwę morską, na które arenę specjalnie zalewano wodą. Pokazy niejednokrotnie „uświetniały” niezwykle krwawe egzekucje skazańców. Historia mówi, że było to miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, co ma upamiętniać krzyż wewnątrz budowli.

Koloseum składało się z areny, głównej części amfiteatru, otoczonej z każdej strony podium. Na podium znajdowało się miejsce z tronem dla imperatora, jego rodziny oraz senatorów. Oddzielna sekcja przysługiwała też innym, wysoko postawionym urzędnikom. Pozostałą część trybun zajmowali plebejusze – zwykli obywatele Rzymu. Ta część także była podzielona na sekcje: dla bogatych, biednych, żołnierzy, kapłanów, a nawet oddzielnie – w najgorszym miejscu 50 m nad sceną – dla kobiet, niewolników i biedoty. Łącznie obiekt mógł pomieścić ponad 50 tysięcy osób.

Wnętrze koloseum, trybuny, arena i podziemia

Pod areną znajdowały się dwupoziomowe podziemia, przeplatane licznymi tunelami. To w nich znajdowały się klatki, w których przetrzymywano ludzi i zwierzęta, wpuszczane na arenę specjalnymi wejściami.

Dziś Koloseum możesz zwiedzać, patrząc z podium na szczątki pozostałej areny, spod której na światło dzienne wydostały się podziemia. Możesz patrzeć i czuć historię, która wydarzyła się tutaj tysiące lat temu. Poprzednim razem oglądałam Koloseum z zewnątrz, bo ktoś powiedział mi, że „nie warto” wchodzić do środka. Tym razem wiedziałam, że bez tego z Rzymu nie wyjadę, że chcę wejść do środka i zobaczyć to na własne oczy. Uważam, że było warto, to naprawdę wyjątkowe miejsce.

Godziny i bilety

Czynne:

styczeń, luty 9:00 – 16:30
1-26 marca 9:00 – 17:30
27 marca – 31 sierpnia 9:00 – 19:15
wrzesień 9:00 – 19:00
1-29 października 9:00 – 18:30
30 października – 31 grudnia 9:00 – 16:30.

Ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.

Bilety:

Bilet obejmuje wstęp do Koloseum, na Palatyn i Forum Romanum: 18 € dorośli, 4 € ulgowy np. dla obywateli UE w wieku 18-25 lat (ceny podaję już z opłatą administracyjną).
Kupując bilet, musisz zarezerwować wstęp do Koloseum na konkretną godzinę. Bilet będzie ważny 24 godziny od tego czasu. Zwiedzanie musisz więc rozpocząć od Koloseum, potem możesz się udać na Palatyn i/lub Forum Romanum.
UWAGA! Bilety możesz kupić TYLKO ON-LINE. Uważaj na naciągaczy, kupuj tylko przez oficjalną stronę.

W cenie tego biletu nie ma wstępu na arenę oraz do podziemi Koloseum. Jeżeli chcesz zwiedzić te miejsca, możesz kupić rozszerzoną wersję biletu, tak zwany bilet Full Experience w cenie 24 €.

Obok Koloseum stoi dumnie Łuk Konstantyna Wielkiego. Został on zbudowany w latach 312–315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad Maksencjuszem.

Wzgórze Palatyn

Tuż obok Koloseum znajduje się niewielkie wzgórze Palatyn. Jest to jedno z siedmiu wzgórz z początkowej osady rzymskiej. To tutaj, w grocie Lupercal wilczyca miała karmić legendarnych założycieli miasta Remusa i Romulusa.

W czasach republiki Palatyn był dzielnicą bogatych willi. Swój dom mieli tutaj m.in. Cyceron, Marek Antoniusz i Krassus. Później budowano tu pałace cesarskie i świątynie. Sama nazwa „pałac” (łac. pālatium) powstała właśnie w odniesieniu do siedzib cesarskich na Palatynie.

Dziś na wzgórzu możemy podziwiać pozostałości starożytnych zabudowań. Przede wszystkim jednak warto się wspiąć na Palatyn, ponieważ rozpościera się stąd przepiękny widok na Rzym, m.in. pobliskie Forum Romanum i Koloseum.

Na górze znajduje się także Muzeum Palatyńskie (dodatkowo płatne), w którym możesz poznać bliżej historię Palatynu oraz obejrzeć dzieła z epoki cesarskiej.

Godziny i bilety

Czynne:

wzgórze:
styczeń, luty 9:00 – 16:30
1-26 marca 9:00 – 17:30
27 marca – 31 sierpnia 9:00 – 19:15
wrzesień 9:00 – 19:00
1-29 października 9:00 – 18:30
30 października – 31 grudnia 9:00 – 16:30.
muzeum: 9:30-15:30.

Bilety: 

Bilet wstępu na wzgórze jest wspólny (Palatyn, Koloseum i Forum Romanum: 18 €).

Bilet wstępu do Muzeum Palatyńskiego zawiera się w rozszerzonej wersji biletu wstępu o nazwie Full Experience i kosztuje 24 €.

Źródło zdjęcia: Flickr, autor: Kris

Forum Romanum

Przez wieki Forum było sercem codziennego życia Rzymu. To tutaj miały miejsce wszystkie wydarzenia polityczne, religijne, sądowe i towarzyskie. Była to przestrzeń, w której organizowano przemówienia, pochody triumfalne czy wybory. Kwitł handel, stawiano świątynie i posągi dla wielkich osobistości.

Dziś jest to ponad 2 hektarowy obszar, w centralnej części miasta, gdzie możemy podziwiać ruiny dawnego, starożytnego miasta. Forum Romanum możesz obejrzeć z bliska, kupując bilet wstępu i spacerując pomiędzy ruinami starożytnych budowli lub oglądać go bezpłatnie z ulicy Via dei Fori Imperiali.

Godziny i bilety

Czynne:

styczeń, luty 9:00 – 16:30
1-26 marca 9:00 – 17:30
27 marca – 31 sierpnia 9:00 – 19:15
wrzesień 9:00 – 19:00
1-29 października 9:00 – 18:30
30 października – 31 grudnia 9:00 – 16:30.

Bilety: bilet wstępu na wzgórze jest wspólny (Palatyn, Koloseum i Forum Romanum: 18 €).

Plac Wenecki

Idąc dalej w stronę miasta, najprawdopodobniej trafisz na Plac Wenecki (Piazza Venezia). Znajdują się tutaj:

renesansowy Pałac Wenecki (niegdyś siedziba Benita Mussoliniego, obecnie muzeum),

Bazylika św. Marka (kościół z IV w., z barokowym wnętrzem),

Pałac Bonapartego (własność matki Napoleona),

Pomnik Wiktora Emanuela II (Ołtarz Ojczyzny).

Ten ostatni wyraźnie dominuje na tle całego placu. Jest to potężna budowla, wykonana z białego marmuru. W centralnej części znajduje się Grób nieznanego żołnierza, upamiętniający wszystkich niezidentyfikowanych żołnierzy poległych w czasie wojny.

Monument ma dwa tarasy widokowe, na które można bezpłatnie wejść i podziwiać plac Wenecki oraz okoliczną panoramę miasta. Wewnątrz mieści się Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch.

Wobec tego pomnika pojawia się wiele kontrowersji, znawcy architektury uważają go za niepasujący do reszty miejskiego krajobrazu. Niektórzy mieszkańcy mówią o nim „tort weselny” czy „maszyna do pisania”. Myślę, że tym bardziej warto zobaczyć go na własne oczy, by wydać swoją opinię.

Godziny i bilety

Czynne: codziennie w godz. 9:30-19:30, muzeum 9:30-18:30.

Bilety: tarasy widokowe – bezpłatnie, muzeum 5 €.

Fontanna di Trevi

Najbardziej znana, barokowa fontanna w Rzymie to monumentalne, 27-metrowe dzieło architektury, które zajmuje większą część Placu di Trevi. Fontanna powstała w 1776 r. z projektu Niccolo Salvi i przylega do jednej ze ścian Pałacu Poli. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. przez Marka Agrypę.

Głównym motywem fontanny jest morze. W centralnej części widzimy Okeanosa – mitologicznego boga mórz, rzek i oceanów (nie jest to Neptun, jak powszechnie się uważa, o czym świadczy chociażby brak trójzębu). Stoi on dumnie na rydwanie z muszli, który ciągną hippokampy (pół konie pół ryby) ujarzmiane przez trytonów (pół ludzi pół ryby). Postaci te symbolizują dwa odmienne stany morza (ciche po lewej i sztorm po prawej stronie). Obok Okeanosa widzimy dwie kobiety będące symbolem zdrowia (po prawej) i obfitości (po lewej). Z kolei na górze fontanny możemy dostrzec cztery posągi symbolizujące cztery pory roku.

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów w Rzymie jest wrzucenie monety do Fontanny di Trevi. Monetę trzeba wrzucić stojąc tyłem do fontanny, prawą ręką przez lewe ramię. Ma nam to zagwarantować, że jeszcze kiedyś wrócimy do Rzymu. Zwyczaj ten jest na tyle powszechny, że codziennie nocą fontanna musi być oczyszczana i wyławiane jest z niej kilka tysięcy euro, ponad milion w skali roku. Pieniądze te są przekazywane na cele charytatywne.

Fontanna jest czynna cały czas, a dostęp do niej jest bezpłatny. Warto jednak wybrać się tutaj z samego rana, aby uniknąć tłumów. My miałyśmy okazję być tutaj o 8:00 rano i było jeszcze spokojnie. W południe Fontanna (poza sezonem) wyglądała tak:

Schody Hiszpańskie

650 metrów dalej znajduje się kolejna atrakcja – plac Piazza di Spagna, a na nim Schody Hiszpańskie z XVI wiecznym Kościołem Trinità dei Monti (Kościół św. Trójcy) na szczycie.

Plac Piazza di Spagna słynie też z domów modowych i sklepów znanych marek takich jak Dior, Chanel czy Balenciaga. Znajduje się też na nim Fontana della Barcaccia, wzniesiona na pamiątkę powodzi, która nawiedziła miasto w 1597 r.

Schody hiszpańskie zostały ukończone w 1725 r., mają 138 stopni i należą do jednych z najdłuższych oraz najszerszych w Europie. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama na plac i historyczne centrum miasta.

Jest to też idealne miejsce, by przysiąść i wypić kawę, którą możemy kupić na wynos w pobliskich kawiarniach na dole.

Nie rezygnuj pochopnie, gdy już wdrapiesz się na szczyt schodów. Kilkuminutowy spacer w lewą stronę (stojąc twarzą w stronę kościoła) i dojdziesz do pięknych punktów widokowych (jeszcze lepszych niż ten ze schodów).

Punkt widokowy Pincio

Do tego punktu widokowego możesz dojść na dwa sposoby – idąc promenadą od Schodów Hiszpańskich lub wdrapując się na górę przy placu Piazza del Popolo. Tam znajdziesz ładny park Pincio oraz taras, z którego możesz podziwiać panoramę na Rzym i Watykan.

Panteon

W centralnej części miasta, nieopodal Fontanny di Trevi, stoi jeden z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w Europie – Panteon – świątynia wybudowana w 125 r. Początkowo Panteon poświęcony był rzymskim, planetarnym bogom oraz ówczesnemu cesarzowi. Dopiero w 609 r. cesarz Fokas podarował Panteon papieżowi Bonifacemu IV, który przemianował świątynię na kościół katolicki. Dziś mieści się tu Bazylika pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

Panteon swoją unikatowość zawdzięcza oryginalnej architekturze. Budowla ma kształt rotundy, ze sklepieniem w kształcie kopuły, na której szczycie znajduje się 9-metrowy otwór, stanowiący jedyne źródło naturalnego światła w środku. Do tego surowe, majestatyczne wnętrze, portyk z 16 kolumnami przed wejściem i monumentalne, 20-tonowe drzwi. Wszystko razem robi wrażenie.

Być może zastanawiacie się skąd pomysł na ten otwór w suficie. Otóż kiedyś w świątyni znajdował się ceremonialny ołtarz, na którym składano i palono w ofierze zwierzęta. Otwór w kopule miał za zadanie odprowadzić dym z wnętrza świątyni.

Godziny i bilety

Czynne: codziennie w godz. 09:00-18:45.

Bilety: wstęp bezpłatny.

Piazza Navona

Nieopodal Panteonu trafisz na warty uwagi Plac Navona. To bardzo ładny, szeroki plac, na którym znajdują się trzy fontanny oraz kościół Sant'Agnese in Agone.

W centralnej części placu zobaczysz fontannę Czterech Rzek – barokową budowlę z XVII w. Przedstawia ona 4 postaci symbolizujące 4 rzeki z 4 kontynentów: Rio de la Plata, Dunaj, Nil oraz Ganges. Dwie pozostałe fontanny na placu wybudowano później i przedstawiają one Maura oraz Neptuna.

Kościół Sant'Agnese in Agone został wybudowany w XVII w. na miejscu starożytnego stadionu Domicjana z 96 r. Historia kościoła wiąże się z legendą o młodej, 12-letniej dziewczynie – Agnieszce, która odrzuciła zaloty zamożnego mężczyzny. Odwdzięczył jej się tak, że zdemaskował ją jako chrześcijankę i trafiła do domu publicznego, który znajdował się w podziemiach stadionu. Dziewczynę rozebrano i wystawiono na upokorzenie. Przed poniżeniem uchroniły ją włosy, które cudownie urosły i osłoniły jej ciało. Nikt nie odważył się jej skrzywdzić, a jedyny, który się na to zdecydował, padł jak rażony piorunem u jej stóp. Dziewczynę oskarżono o magię i skazano na śmierć przez poderżnięcie gardła. Zginęła w miejscu, gdzie dziś znajduje się kaplica z jej ołtarzem.

Wokół placu zlokalizowane są liczne restauracje, m.in. Terrazza Borromini, z której tarasu na 5 piętrze możesz podziwiać panoramę Rzymu. Szczególnie warto się tu wybrać w porze zachodzącego słońca, o takiej godzinie konieczna będzie rezerwacja.

Galerie sztuki

Jednym z elementów absolutnie wartych uwagi podczas odwiedzin w Rzymie jest wizyta w galerii sztuki. Galerii w Rzymie jest oczywiście kilka. Ja proponuję odwiedzić przynajmniej jedną z tych:

Galleria Borghese

Galeria znajduje się w dawnej Villi Borghese Pinciana wchodzącej w skład kompleksu pałacowo-parkowego. W zgromadzonej tu kolekcji znajdziesz malarstwo, rzeźby oraz antyki. Wśród nich wyjątkowe obrazy Caravaggio, Canova i Rafaela.

Źródło zdjęcia: Flickr, autor: mitko_denev

Godziny i bilety

Czynne:

poniedziałek – zamknięte
wtorek, piątek, niedziela 9:00-19:00
środa 9:00-22:00
czwartek 9:00-21:00
Ostatnie wejście najpóźniej 2 godziny przed zamknięciem.

Bilety:

13 € normalny, 2 € ulgowy np. dla obywateli UE w wieku 18-25 lat (przy zakupie przez internet dodatkowa opłata administracyjna +2 €).

Czas na zwiedzanie: 2 godziny.

UWAGA! Wizytę w galerii trzeba zarezerwować wcześniej, na konkretną godzinę. Można to zrobić mailowo: info@tosc.it lub kupując bilet przez stronę internetowąUważaj na strony internetowe, gdzie cena jest dwukrotnie wyższa. Bilet dobrze jest zarezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem, najczęściej bilety „na następny dzień” nie są już dostępne.

Źródło zdjęcia: Wikimedia commons autor: Sailko

Galleria Nazionale d’Arte Antica

To muzeum narodowe zlokalizowane w pięknym, XVII w. pałacu Palazzo Barberini. Znajdziesz tu głównie malarstwo o tematyce sakralnej, ale też portrety czy sztukę przedstawiającą sceny rodzajowe. W jednej z sal ogromne wrażenie zrobiły na mnie freski na suficie, sprawiające miejscami wrażenie trójwymiarowych.

Godziny i bilety

Czynne: 

wtorek-niedziela od 10:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:00).

Bilety:

12 € normalny, 2 € ulgowy np. dla obywateli UE w wieku 18-25 lat.
Bilet uprawnia do wejścia w ciągu 20 dni do drugiej lokalizacji – Galerii Corsini.
Darmowy wstęp w pierwszą niedzielę miesiąca.

Do tego obiektu nie potrzebujesz wcześniejszej rezerwacji, ale możesz kupić bilet on-line na stronie: Coop Culture – Galeria Nazionale d’Arte Antica.

Galleria Dorii Pamphilj

Galleria Dorii Pamphilj mieści się w jednym z najbardziej okazałych pałaców Rzymu. Przestrzeń zaaranżowana została na wzór sal z Wersalu. Do dziś zachowała swój oryginalny, XVII w. wystrój z lustrami w dekoracyjnych pozłoconych ramach i żyrandolami z weneckiego szkła. Zebrane tu dzieła sztuki obejmują obrazy mistrzów XVI i XVII wieku.

Godziny i bilety

Czynne:

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek 9:00-19:00
piątek 10:00-20:00
sobota 10:00-17:00
niedziela 10:00-20:00
Ostatnie wejście najpóźniej godzinę przed zamknięciem.

Bilety: 15 € normalny (z opłatą administracyjną).

W tym obiekcie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja, a raczej kupno biletów on-line poprzez oficjalną stronę galerii.

Źródło zdjęcia: Wikimedia commons autor: Sailko

Dzielnica Zatybrze

Za Tybrem, nieopodal starożytnego miasta znajdziesz urokliwą dzielnicę artystyczną Trastevere (Zatybrze). Warto się tutaj zagłębić, by nieco pobłądzić w wąskich, brukowanych uliczkach pomiędzy kolorowymi kamienicami.

Zjesz tu dobrą pizzę, napijesz się pysznego wina, doświadczysz, jak Włosi się bawią i jak czas potrafi nagle zwolnić. To miejsce będzie szczególnie atrakcyjne, gdy wpadniesz tu po najbardziej zatłoczonych atrakcjach Rzymu. Tutaj odpoczniesz od zgiełku i ogromnej ilości turystów.

Wzgórze Janikulum

W pobliżu dzielnicy Zatybrze, w odległości krótkiego spaceru, jest wzgórze, na które warto się wybrać, by zobaczyć piękną panoramę całego Rzymu z góry. Na szczycie zobaczyć możesz pomnik Giuseppe Garibaldiego. Są tu też busy-sklepiki, w których możesz kupić coś do picia.  

Bazylika Czterech Koronatów

Jednym z moich odkryć w Rzymie jest Bazylika Czterech Koronatów wybudowana w VI w. Absolutnie niepozorny budynek klasztoru skrywa w sobie zjawiskowe freski i złote, bogate zdobienia, których nikt by się nie spodziewał, oglądając ten budynek z zewnątrz.

Bazylika upamiętnia czterech rzymskich żołnierzy, którzy zostali straceni, ponieważ nie wyrzekli się religii chrześcijańskiej i odmówili złożenia ofiary bogu sztuki lekarskiej Asklepiosowi w III w. Ich śmierć została przedstawiona na XVII w. fresku znajdującym się w apsydzie kościoła. Budynek słynie także z pochodzącej z VI w. mozaiki z wizerunkiem Chrystusa i Świętej Agaty, która jest jedną z najstarszych w Rzymie.

Kościół ten jest również znany ze swojego dziedzińca, który został zbudowany w XI wieku i zachował swoją oryginalną architekturę do dziś.

Bazylika mieści się nieopodal Koloseum – moim zdaniem, zdecydowanie warto tutaj zajrzeć.

Bazylika św. Jana na Lateranie

Pełna nazwa tego kościoła to Papieska Arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Jest to z całą pewnością miejsce unikatowe i warte obejrzenia. Oryginalna architektura oraz bogactwo sztuki czyni to miejsce wyjątkowym. Początki tego kościoła sięgają IV w.

Bazylika znajduje się nieco na uboczu od starożytnego centrum miasta. Mimo wszystko nadal w odległości spaceru więc nie aż tak daleko.

W niektóre dni można się tutaj nawet wyspowiadać w języku polskim.

Godziny i bilety

Czynne: codziennie w godz. 9:00-17:00

Wstęp: bezpłatny.

Zamek św. Anioła

Zamek św. Anioła to forteca zbudowana w II wieku n.e. na rozkaz cesarza Hadriana. Początkowo był to grobowiec cesarski, ale później został przekształcony w twierdzę i schronienie dla papieży.

Zamek powstał z białego marmuru, ma oryginalną, okrągłą formę . Na szczycie zamku znajduje się statua Archanioła Michała, który według legendy zakończył kiedyś epidemię dżumy pustoszącą miasto.

Wewnątrz zamku znajduje się muzeum broni średniowiecznej z wystawą malarstwa renesansowego oraz punkt widokowy na wieży.

Godziny i bilety

Czynne: poniedziałek zamknięta, pozostałe dni w godz. 9:00-19:30.

Wstęp: 13 € bilet normalny, 3 € obywatele UE 18-25 lat, 1 € poniżej 18 lat.

Budynek Sądu Najwyższego

Idąc kawałek dalej wzdłuż rzeki, dojdziemy do Corte Suprema di Cassazione, czyli budynku Sądu Najwyższego. Jest to naprawdę piękna, okazała budowla. Budynek został zaprojektowany przez perugijskiego architekta Guglielmo Calderiniego i zbudowany w latach 1888-1910 r. W 1911 roku, 22 lata po rozpoczęciu budowy, budynek został uroczyście otwarty w obecności króla Włoch Wiktora Emanuela III. Tak długi czas budowy, ogromne rozmiary budynku, a także rozmach dekoracji wzbudziły podejrzenia o korupcję. Komisja sejmowa skrupulatnie zbadała sprawę, ale wskutek głośnej afery budynek zyskał pejoratywny przydomek: „Zły Pałac".

Watykan

Na samym końcu miejsce, które szczególnie zasługuje na uwagę. Watykan to państwo-miasto, będące enklawą na terenie Włoch, w centralnej części Rzymu. Watykan to najmniejsze państwo na świecie, zajmuje powierzchnię zaledwie 44 hektarów. Jest Stolicą Apostolską, tutaj mieści się siedziba papieża, co czyni je jednocześnie jednym z najważniejszych miejsc dla chrześcijan.

W Watykanie znajduje się wiele zabytkowych miejsc, które warto odwiedzić:

Bazylika św. Piotra

Zbudowana w XVI wieku na miejscu, gdzie według tradycji został pochowany św. Piotr. Bazylika ma długość około 186 metrów, szerokość około 120 metrów i wysokość kopuły wynoszącą ponad 136 metrów, co czyni ją jednym z największych budynków kościelnych na świecie. Wnętrze Bazyliki jest bogato zdobione, znajdują się tam liczne dzieła sztuki, rzeźby i malowidła, m.in. słynna Pietà Michała Anioła, przedstawiająca Marię trzymającą na kolanach ciało ukrzyżowanego Jezusa.

W jednej z bocznych naw kościoła znajdziemy grób Jana Pawła II.

Bilety: Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny.

Czynne:

codziennie w godzinach od 7:00 do 18:00 lub 19:00 (w zależności od pory roku). Przed wejściem wymagane jest przejście przez kontrolę bezpieczeństwa, co generuje kolejki, szczególnie w godzinach szczytu (nawet poza sezonem). Warto więc przyjść wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć tłumów.

UWAGA! Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra wymaga zachowania odpowiedniego stroju, czyli zakrycia ramion i kolan. Nie są dozwolone również szorty, obcisłe ubrania oraz nakrycia głowy, chyba że są one elementem stroju religijnego.

Groty w Bazylice św. Piotra

W Bazylice znajdują się groty watykańskie, zlokalizowane w podziemiach pod kościołem. Są to krypty, w których spoczywają szczątki wielu papieży, świętych oraz innych postaci związanych z Kościołem katolickim. Znajdziemy tu także grób św. Piotra głównego apostoła Jezusa i pierwszego papieża w historii Kościoła katolickiego.

Bilety: Część grot można zwiedzić bezpłatnie, część kosztuje 5 euro.

Wejście do bezpłatnej części podziemi znajduje się wewnątrz, w centralnej części kościoła tuż przed ołtarzem z baldachimem, po prawej stronie.

Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska

Muzea Watykańskie to jedna z największych i najbogatszych kolekcji sztuki na świecie (ponad 70 tysięcy eksponatów). Można tu zobaczyć wiele dzieł, takich jak rzeźby, malowidła, tkaniny i starożytne przedmioty. Wśród najcenniejszych możemy wymienić m.in. słynną freskową dekorację Kaplicy Sykstyńskiej, namalowaną przez Michała Anioła, z freskiem przedstawiającym Sąd Ostateczny.

Bilety:

Wstęp do Muzeów jest płatny i kosztuje 17 euro (bilet normalny) – w cenie jest wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej. Wstęp wolny w ostatnią niedzielę miesiąca.

Czynne:

nieczynne w niedziele (poza ostatnią niedzielą miesiąca)
poniedziałek-czwartek 8:30-18:30
piątek-sobota 8:30-22:30.
Godziny są różne w zależności od pory roku, najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie Muzeów: grafika z kalendarzem na 2023 rok.

Źródło zdjęcia: Flickr, autor: Davidlohr Bueso

Ogrody Watykańskie

Ogrody powstały w XVI wieku na polecenie papieża Sykstusa V i są uznawane za jedne z najpiękniejszych ogrodów na świecie. Mają powierzchnię 23 hektarów i są zlokalizowane z tyłu za Bazyliką św. Piotra. Są tu liczne alejki, fontanny, stawy i tarasy widokowe. W ogrodach rośnie wiele rzadkich gatunków roślin. Spotkamy tu gatunki egzotyczne oraz drzewa, które mają nawet kilkaset lat.

Bilety:

Wstęp do Ogrodów jest płatny i kosztuje 17 euro (bilet normalny) – w cenie jest wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej.

Czynne:

nieczynne w niedzielę

poniedziałek-sobota 9:00-18:00.

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons, autor: Randy OHC

Kopuła na Bazylice św. Piotra

Jeżeli lubisz punkty widokowe, może zainteresować Cię wizyta na kopule Bazyliki. Ma ona 136 metrów wysokości i jest jednym z najwyższych budynków w Rzymie. Jest więc idealnym miejscem, by podziwiać panoramę miasta.

Bilety:

Wstęp na kopułę jest płatny 8 euro, gdy zdecydujesz się pokonać 551 schodów na piechotę, 10 euro, jeśli chcesz część z nich pokonać windą (+ przejść pozostałe 320).

Czynne:

codziennie 7:30-18:00 – od 1 kwietnia do 30 września,
codziennie 7:30-17:00 – od 1października do 31 marca.

Źródło zdjęcia: Flickr, autor: Andy Hay

Zasmakuj Włoch w prawdziwie włoskim stylu „La Dolce Vita”, co oznacza „Słodkie życie”. Rzym da Ci do tego wiele okazji. Tutaj naprawdę można delektować się życiem, każdym smakiem, dźwiękiem i obrazem.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox