Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

17 lipca 2022

11 atrakcji, które warto zobaczyć w Toruniu!

Bulwary nad Wisłą w Toruniu, wisła, schody, w tle zamek

Piękne, dostojne, kolorowe kamienice. Mury zamku krzyżackiego, Wisła, planetarium i pierniki. Rozległe Stare Miasto pełne rozmaitych atrakcji. Bulwary nad Wisłą idealne na piwko lub poranny jogging. Toruń okazał się jednym z tych miast, w których można się zakochać. Co warto zobaczyć, będąc w mieście Kopernika?

Rynek Staromiejski

Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć w jego centralnym punkcie – na Rynku Starego Miasta. To tutaj znajdziesz Ratusz Miejski oraz słynny pomnik Mikołaja Kopernika.

Jest to idealne miejsce, by podziwiać piękno toruńskiej architektury, posilić się i odpocząć w jednym z restauracyjnych ogródków. Na rynku natkniesz się także na fontannę z wizerunkiem Flisaka, który kiedyś, według jednej z miejskich legend, uratował miasto przed zagładą żab.

Wieża widokowa Ratusza

Będąc w pobliżu Ratusza, zdecydowanie warto wejść na wieżę widokową. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama na całe Stare Miasto oraz Wisłę. Oprócz wieży, w Ratuszu jest także muzeum.

Godziny

Muzeum:

maj-wrzesień wtorek-niedziela 10:00-18:00

październik-kwiecień wtorek-niedziela 10:00-16:00

w poniedziałki nieczynne.

Wieża:

maj-wrzesień codziennie 10:00-20:00

kwiecień-październik codziennie 10:00-18:00

styczeń-marzec oraz listopad-grudzień codziennie 10:00-16:00.

Wstęp

Bilety na wieżę: 21 zł normalny, 16 zł ulgowy

Na wystawy: 21 zł normalny, 16 zł ulgowy

Bilet łączony: 35 zł normalny, 27 zł ulgowy

W środę na wystawy stałe wstęp jest bezpłatny.

Bilet możesz kupić przez tę stronę: bilety online.

Dom Mikołaja Kopernika

Nieopodal Rynku, na ul. Mikołaja Kopernika 15/17, trafisz na zabytkową, gotycką kamienicę. To prawdopodobnie tutaj, w 1473 roku przyszedł na świat Mikołaj Kopernik.

Dziś, w tym miejscu mieści się muzeum. Znajdziemy w nim ciekawostki ze świata nauki, przyjrzymy się, jak wyglądało średniowieczne życie, a także poznamy szczegóły życia i działalności naukowej wielkiego astronoma.

Godziny

maj-wrzesień wtorek-niedziela 10:00-18:00

październik-kwiecień wtorek-niedziela 10:00-16:00

w poniedziałki nieczynne.

Wstęp

Bilety na wystawy: 21 zł normalny, 16 zł ulgowy

Na film 4D: 21 zł normalny, 16 zł ulgowy

W środę na wystawy stałe wstęp jest bezpłatny.

Bilet możesz kupić przez tę stronę: bilety online.

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Robiąc parę kroków dalej, natkniemy się na monumentalny, gotycki kościół z XIV w. Jest to katedra, w której prawdopodobnie Mikołaj Kopernik został ochrzczony. Oprócz ciekawego wnętrza z zabytkowymi organami i licznymi malowidłami z różnych epok, w katedrze znajduje się także wieża widokowa i wciąż używana dzwonnica.

Dom Legend Toruńskich

Toruń ma do zaoferowania wiele różnych atrakcji. Jedną z nich jest Dom Legend – teatr, który w angażujący, ciekawy sposób przedstawia słynne legendy miejskie. Z całą pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia. Zarówno przez dorosłych, jak i rodziny z dziećmi.

Podczas wspólnego spaceru z aktorami poznasz 6 różnych legend miejskich:

  • Jak powstał Toruń,
  • Szpetna przygoda króla Władysława Jagiełły,
  • Flisak, który uratował miasto przed żabami,
  • Łotr, który ocalił miasto przed Szwedami,
  • Dzwon i koniec świata,
  • Krzywa wieża i grzeszny zakonnik.

Wszystkie, przedstawione w bardzo oryginalny sposób ciekawią i zapadają w pamięć na długo.

Godziny

codziennie 10:00-18:00.

Pokazy legend zaczynają się o pełnych godzinach. Pokaz trwa ok. 45 min.

Wstęp

Bilet: 21 zł dorośli, 14 zł dorośli z niepełnosprawnością, 18 zł seniorzy, 16 zł dzieci, uczniowie i studenci do 26 r.ż., dzieci do 3 r.ż. bezpłatnie.

Kasa biletowa jest otwarta 15 minut przed każdym pokazem.

Bilet możesz kupić przez tę stronę: bilety online.

(Żywe) Muzeum Piernika

Jeśli poszukujesz atrakcji, które poza przekazaniem historii pozwolą Ci czegoś doświadczyć, to z całą pewnością Muzeum Piernika jest dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ tutaj, oprócz poznania szczegółów i historii regionalnych wypieków możesz też samodzielnie takie pierniki wypiec!

W Toruniu mamy dwa obiekty tego typu: Muzeum Toruńskiego Piernika i Żywe Muzeum Piernika. Niestety nie jestem w stanie polecić Wam któregoś bardziej, ponieważ ze względu na dużą ilość chętnych nam nie udało się wejść na pokaz.

Żywe Muzeum Piernika

Godziny

codziennie 10:00-18:00.

Warsztaty z pieczenia pierników odbywają się codziennie o pełnych godzinach.

Wstęp

Bilet do muzeum + warsztaty z pieczenia pierników: 35 zł dorośli, 27zł dorośli z niepełnosprawnością, 31 zł seniorzy, 29 zł dzieci, uczniowie i studenci do 26 r.ż., dzieci do 3 r.ż. bezpłatnie.

Kasa biletowa jest otwarta 15 minut przed każdym pokazem.

Bilet możesz kupić przez tę stronę: bilety online.

Muzeum Piernika

Godziny

maj-wrzesień codziennie 10:00-18:00

październik-kwiecień codziennie 10:00-16:00.

Warsztaty z pieczenia pierników odbywają się we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele. W godzinach: od 10:00 do 17:00 co godzinę w sezonie (maj-wrzesień) i o 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30 (październik-kwiecień).

Wstęp

Bilety na wystawy: 21 zł normalny, 16 zł ulgowy

Na warsztaty wypieku piernika: 21 zł normalny, 16 zł ulgowy

Bilet łączony na wystawy + warsztaty wypieku piernika: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy

W środę na wystawy stałe i czasowe wstęp jest bezpłatny.

Bilet możesz kupić przez tę stronę: bilety online.

Planetarium im. W. Dziewulskiego

Kolejna TOP atrakcja w Toruniu to oczywiście Planetarium. Nie mogło go zabraknąć w mieście Mikołaja Kopernika, prawda? W Planetarium znajdziemy dwa rodzaje atrakcji: seanse filmowe oraz interaktywne wystawy: „Baza Mars#17” i „Geodium”.

My wybraliśmy się na film „W poszukiwaniu życia”. Naprawdę bardzo mi się ten film podobał! Sekrety kosmosu przedstawione w piękny, przystępny, naukowy sposób. Listę wszystkich seansów, zarówno tych uniwersalnych, jak i dla dzieci znajdziesz tutaj: Spis seansów 2022.

Z kolei wystawy to szansa na eksplorowanie tematycznie zaaranżowanej przestrzeni, wykonywanie zadań, eksperymentów i poznanie tajników Ziemi lub kosmosu.

Godziny

poniedziałek 10:00-15:00

wtorek-piątek i niedziela 10:00-17:00

sobota 10:00-18:00.

Wstęp

Bilety do planetarium: 19 zł normalny, 15 zł ulgowy

Na wystawy: 12 zł normalny, 10 zł ulgowy

Bilety możesz zarezerwować przez stronę: Rezerwacja Planetarium.

Ruiny Zamku Krzyżackiego

Na Starym Mieście w Toruniu znajdziesz także ruiny dawnego Zamku Krzyżackiego. Powstał on już w XIII w. z drewna, przez lata był rozbudowywany, by wreszcie w XV w. przybrać ostateczną, murowaną postać. Zamek służył za dom krzyżackim rycerzom, miał też ogromne znaczenie strategiczne, stąd też silne fortyfikacje. Nigdy nie został zdobyty przez siły wroga (najeźdźców).

Jednak jego kres nastąpił w 1454 r., kiedy to mieszczanie, na znak protestu przeciwko coraz bardziej zachłannej polityce Zakonu Krzyżackiego podnieśli bunt, zdobyli zamek i przystąpili do jego rozbiórki.

Do dziś zamek nigdy nie został odbudowany, nie przywrócono mu jego pierwotnej postaci. Prawdopodobnie dlatego, że nikt nie chciał odbudowywać tego, co było symbolem krzyżackiej potęgi.

Godziny

codziennie 10:00-18:00

Wstęp: 20 zł normalny, 12 zł ulgowy.

Kasa biletowa Zamku znajduje się w oknie budynku Generałówki przy ulicy Przedzamcze 3.

Krzywa wieża

Jak już mowa o fortyfikacjach, to nie sposób ominąć Krzywej wieży, która stoi na skraju murów obronnych Starego miasta. Wieża jest średniowieczną basztą obronną, a swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. W czasach średniowiecza nie brakowało takich, którzy uważali, że skrzywienie wieży to kara boska, za rzekomo bluźniercze odkrycie Kopernika. Wieść ta dotarła nawet do Rzymu i stała się argumentem za tym, by księgę toruńskiego astronoma wpisać do indeksu ksiąg zakazanych.

Miejscowi jednak mają swoją teorię na temat skrzywienia wieży. Podobno kiedyś, zakonnik, który miał się na bakier z zasadami zakonu i bardzo lubił spotykać się z kobietami (wbrew celibatowi), dostał za karę zadanie. Miał samodzielnie wybudować wieżę, która niestety powstała krzywa, jak krzywe było jego sumienie.

Dziś i Ty możesz sprawdzić stan swojego sumienia ;-). Podobno każdy, kto będzie w stanie ustać przy ścianie z wyprostowanymi przed siebie rękami (plecy, nogi oraz pięty muszą dokładnie przylegać do ściany), ma mniej grzechów na koncie niż ten zakonnik. Próbujemy?

Fontanna Cosmopolis

Przed wejściem na Stare Miasto od alei Jana Pawła II, natkniesz się na Fontannę Cosmopolis im. Mirosława Hermaszewskiego. Fontanna swoją konstrukcją nawiązuje do Układu Słonecznego.

To doskonałe miejsce, by nieco schłodzić się w upalny dzień. Fontanna jednak ma też dużo do zaoferowania wieczorem. W sezonie codziennie odbywają się tutaj pokazy świateł z muzyką filmową w tle.

Godziny pokazów

Kwiecień 20:30

Maj 21:00

Czerwiec 21:00

Lipiec 21:00

Sierpień 20:00

Wrzesień 19:00

Październik 19:00

Wstęp bezpłatny.

Promenada nad Wisłą

Stare Miasto położone jest nad Wisłą, przy której możemy spacerować Bulwarami. W sezonie znajdziesz tu barki-restauracje, z kawą, jedzeniem czy też alkoholami. Na schodkach są leżaczki, idealne na odpoczynek w upalny dzień. A gdy tylko najdzie Cię ochota – dwa kroki dzielą Cię od Starego Miasta, na które dostaniesz się jedną z bram.

Wszystkie te atrakcje zdecydowanie pozwolą Wam na spędzenie aktywnego, ciekawego weekendu w Toruniu. Ja przyznam, że na wszystko zabrakło już nam czasu i z pewnością będziemy chcieli wrócić do miasta Kopernika, aby ponownie zatopić się w uliczkach Starego Miasta.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox