Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

29 sierpnia 2021

Elbląg na weekend – co zwiedzać?

Stare Miasto w Elblągu, kamienice, ulica, restauracyjne parasole

Nigdy nie przypuszczałam, że akurat Elbląg, może być tak ciekawym kierunkiem na wakacyjny odpoczynek. Zawitałam tu przez przypadek, głównie dlatego, że było „po drodze” nad morze. Los chciał, że w tym roku miałam już okazję zawitać tu dwa razy. Nie żałuję! No może tylko tego, że nie znałam tego miejsca wcześniej. Jak spędzić atrakcyjny weekend w Elblągu? Podpowiadam, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać.

ELBLĄG – GŁÓWNE ATRAKCJE

Stare Miasto

Elbląg ma jedną z ładniejszych starówek, na jakich byłam. Co prawda miasto było doszczętnie zniszczone podczas wojny, więc to, co dziś możemy oglądać, to raczej nowe zabudowania w dawnym stylu niż kamienice z przeszłości. Niektórzy wyrażają się na ten temat krytycznie, bo co to za „stare” miasto, skoro już jest „nowe”?

Fakt jednak jest taki, że ta architektura mnie osobiście zachwyca. Widzę w niej wiele ze stylu naszych zachodnich sąsiadów, co sprawia, że jest tu inaczej niż w innych polskich miastach. Malownicze kamieniczki, kolorowe wieżyczki i ładny, schludny deptak. Ja to kupuję. 😉

Brama Targowa

Spacer po Starym Mieście można rozpocząć od bramy, stanowiącej główne wejście na deptak. Brama Targowa to XIV w. gotycka budowla stanowiąca element dawnych fortyfikacji miasta. Dziś, możesz bezpłatnie wejść na jej szczyt, by z okienek wartowniczych oglądać panoramę Elbląga w czterech kierunkach świata.

U stóp wieży stoi pomnik Piekarczyka, który w 1521 r. obronił miasto przed najazdem wrogo nastawionych Krzyżaków. Młodzieniec w momencie ataku przeciął łopatą do wyciągania chleba liny, na których zawieszona była żelazna krata w bramie i tym samym odciął wrogom możliwość dostępu do miasta. Piekarczyka można złapać za nos, jednak nie jesteśmy pewni co się wtedy stanie. Może kiedyś się dowiemy. 😉

Czujne oko może też wypatrzeć odciski piekarskiej łopaty, którą na polecenie króla Zygmunta Starego wyryto w północnej części bramy, aby uczcić czyn młodego bohatera.

Jeśli jesteście ciekawi całości historii, polecam artykuł -> LINK

Czynne:

od maja do września codziennie w godz. 10:00 – 18:00.

Wstęp bezpłatny

W środku na 1 piętrze znajduje się informacja turystyczna. Można się tam wyposażyć w mapki i przewodniki, poznać aktualne wydarzenia oraz kupić kilka pamiątek (magnesy, kartki, korale itp.).

Centrum Sztuki Galeria EL

Wyglądając przez okienko w bramie, trafimy wzrokiem na położony nieopodal dostojny, XIII w. kościół dominikański. To właśnie w nim, od 1961 r. mieści się elbląska Galeria Sztuki EL. W ogromnych, zimnych, wysokich murach mają miejsce rozmaite wydarzenia kulturalno-artystyczne: koncerty, wystawy, recitale.

To niezwykłe miejsce, w którym gotyckie mury goszczą nowoczesną sztukę. W tym miejscu miałam okazję być już dwukrotnie. W czerwcu podziwiałam prace Agaty Borowej – SYMULACJE oraz szkice Andrzeja Pniewskiego – Disegno 2021.

Do sierpnia galeria zdążyła już zmienić wystawę i tym razem miałam okazję poznać twórczość m.in. Moniki Wyłogi, Romy Jaruszewskiej, Adrianny Leszczyńskiej.

Spacer po takim miejscu, gdzie na podłogach wyryte są kilkusetletnie epitafia, z głośników lekko pobrzmiewają różne dźwięki pasujące do inscenizacji, a wokół jest tylko surowa cegła, robi naprawdę duże wrażenie.

Galeria EL realizuje także projekty outdoorowe. To dzięki niej, możemy w różnych zakątkach miasta spotkać ponad 60 rozmaitych rzeźb przestrzennych. Tutaj znajdziesz mapkę, aby móc je z łatwością odszukać -> MAPA

A tutaj historię każdej z rzeźb i artystów -> OPIS

Zdjęcie ze strony Galerii EL - autor Jerzy Krechowicz

Czynne:

poniedziałek 10:00-16:00

wtorek-sobota w godz. 10:00-18:00

niedziela 10:00-17:00

Wstęp:

bilet normalny 8 zł

bilet ulgowy 4 zł

Katedra św. Mikołaja

XIII w. katedra znajdująca się w sercu Starego Miasta Elbląga to jedna z wizytówek tego miejsca. Jeden z najwyższych kościołów w Polsce, zwieńczony jest wieżą, na którą możemy wejść, by podziwiać panoramę miasta z 95 metrów wysokości.

Do katedry prowadzi wąska kościelna ścieżka. Dawniej łącząca katedrę z klasztorem dominikanów. Dziś, to po prostu urokliwy przesmyk pomiędzy elbląskimi kamienicami.

Taras widokowy jest czynny:

wtorek-piątek w godz. 10:00-17:00

sobota 10:00-14:00

niedziela 14:00-17:00

Wstęp:

bilet normalny 8 zł

bilet ulgowy 4 zł

Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Jedno z ciekawszych muzeów, w jakim miałam okazję być. Multimedialne, interesujące, o ciekawych ekspozycjach, które przeniosą nas w dawne czasy. Muzeum jest zlokalizowane przy Starym Mieście, nieopodal Katedry.

Dla zwiedzających udostępnione są dwa budynki Gimnazjum i Podzamcze – warto pójść do obydwu. Są to pozostałości po ocalałej części kompleksu zamku krzyżackiego, który funkcjonował tu do 1454 r. Później, w 1535 r. w obecnym budynku muzealnym przy rzece mieściło się pierwsze w Polsce gimnazjum humanistyczne.

Czas zwiedzania to mniej więcej trzy godziny.

Czynne:

wtorek-niedziela w godz. 11:00-18:00

Wstęp do dwóch budynków:

bilet normalny 25 zł

bilet ulgowy 20 zł

Szczegółowy cennik znajdziesz tutaj -> LINK

Rzeka Elbląg

Stare Miasto jest zlokalizowane przy rzece Elbląg. W tym miejscu znajdują się spacerowe bulwary oraz dwa mosty – zwodzony Most Niski z 1617 r. oraz Most Wysoki z 1322 r. Nimi możemy się przedostać na drugą stronę rzeki i na przykład odpocząć na tarasie restauracji Specjal Pub. W tym miejscu przed wojną znajdował się budynek Giełdy zbożowej.

Zabytkowe Kamieniczki

W Elblągu co krok spotkasz wartą uwagi kamienicę. Jedną z nich są Kamieniczki przy ul. Św. Ducha 3-4. Zlokalizowane na skraju Starego Miasta, przy rzece, kryją w sobie elementy barokowej architektury i ciekawej historii. Kiedyś tutaj mieścił się browar, dziś znajdziemy tu Muzeum Miejskie. Na tyle magiczne, że ciężko przejść obok nich obojętnie. Ja najpierw się zachwyciłam, a potem aż musiałam poszukać informacji na ich temat.

Bażantarnia

To zabytkowy park leśny, położony kawałek poza ścisłym centrum miasta. Dobre miejsce na spacer, kiedy chcemy odsapnąć od miejskiego zgiełku. Spory teren jest pełen rozmaitej roślinności, a jeszcze do niedawna można tu było spotkać licznie bażanty (stąd nazwa). W parku znajdują się 4 szlaki turystyczne, o różnej długości. Więcej informacji znajdziesz tutaj -> LINK

Zdjęcie ze strony turystyka.elbląg.eu

INNE MIEJSCA W ELBLĄGU WARTE POLECENIA

Gdzie zjeść?

Vegan Spot

Restauracja na Rynku, z wegańskim jedzeniem, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Śniadanie, lunch czy ciasto? Co tylko chcesz! Przepyszne!! Profil restauracji na Instagramie

Amore Mio Grill&Pizza

Włoska restauracja, nieopodal Bramy Targowej. Bardzo dobra pizza, mają także rzemieślnicze piwa np. Pasłęcki Browar Last Bell. Strona restauracji

Gdzie pić?

Wielokran Absztyfikant (Szynk - Craft Beer & Pizza)

Absztyfikant to lokalny, kraftowy browar z przepysznym, rzemieślniczym piwem. Ich bar znajdziesz na Starym Mieście. Można tutaj zajrzeć na orzeźwiające piwko w upalny dzień lub zaszyć się zimą w ciepełku przy planszówkach. Super piwo i właściciel, który stojąc za barem, pomoże dobrać odpowiedni smak i opowie w szczegółach o każdej kompozycji. Polecam! Strona browaru

Gdzie spać?

Do polecenia mam dwa miejsca:

- Focus Hotel (Hotel Elbląg) – czterogwiazdowy hotel ze SPA, basenem, sauną, siłownią i znakomitą restauracją. Komfortowy wypoczynek w wysokim standardzie z widokiem na Rynek i Stare Miasto. Booking -> LINK

- Apartament Stare Miasto – lokalizacja bardzo podobna, czyli w sercu Starego Miasta. Mieszkanie dwupokojowe, w dobrym standardzie, z aneksem kuchennym i windą. Nie mam zastrzeżeń, a właściciele byli bardzo uprzejmi. Booking -> LINK

KAWAŁEK OD ELBLĄGA

Będąc w Elblągu, warto rozważyć wyprawę kawałek poza miasto. W niedalekiej odległości znajdują się znakomite atrakcje.

Rejs „statkiem po trawie”

Kanał Elbląski pod wieloma względami jest wyjątkowy. Z jednej strony mamy tutaj bardzo bogatą florę i schronienie dla setek gatunków zwierząt. Z drugiej – jedyny na świecie, wciąż aktywny system pochylni, pozwalający statkom na pokonywanie wzniesień na wodnej trasie.

Budowa kanału

Od zawsze bardzo istotne dla rozwoju danego regionu było połączenie miast między sobą. Pod koniec XVIII w. połączenie Elbląga z Ostródą stało się dużą potrzebą, głównie ze względów handlowych. Z powodu dużej ilości jezior na tym terenie, naturalnie dobrym pomysłem wydawało się stworzenie wodnego szlaku handlowego pomiędzy nimi. I tak ruszyła budowa Kanału Elbląskiego.

Innowacyjne rozwiązanie

Pojawiło się jednak wyzwanie – jak pokonać różnice w wysokości terenu, które miejscami sięgają nawet do 100 m. Początkowo podczas budowy Kanału Elbląskiego planowano wykorzystać system śluz. Było to jednak rozwiązanie nieidealne. Śluzowanie wykorzystuje ogromne ilości wody i zajmuje mnóstwo czasu. Nie o taką dynamikę transportu chodziło twórcom kanału.

I wtedy właśnie, Georg Jacob Steenke – inżynier nadzorujący prace przy tworzeniu kanału zdecydował się na zastosowanie rozwiązania, które miał okazję zaobserwować podczas podróży po Bawarii, Holandii i Belgii - pochylnie.

Pochylnia – co to takiego?

Pochylnia to zespół urządzeń hydrotechnicznych i mechanicznych, który pozwala statkom na pokonanie podwyższenia terenu, które wykracza poza linię wody. Statek wzniesienie pokonuje na wózku, który „wciąga” go po torach na lądzie, ku górze i potem bezpiecznie sprowadza na dół do wody. Cały mechanizm opiera się na wielkich zębatych kołach i maszynowni wraz z kołem wodnym. Energia potrzebna do działania całego systemu wykorzystuje tylko i wyłącznie napęd wodny.

Pochylnie dziś

Pierwsze pochylnie, które uruchomiono na Kanale Elbląskim, pojawiły się w 1859 r. Przez 60 lat służyły głównie do celów handlowych, np. transportu zboża, drewna i innych surowców. Z czasem na szlaku pojawiło się coraz więcej statków pasażerskich, a trasy handlowe przeniosły się na kolej. Od 1920 r. kanał jest więc już wykorzystywany tylko w celach pasażerskich i dziś również Ty możesz odcinki takiego szlaku pokonać. Więcej info -> LINK

„Statkiem po trawie”

Będąc w okolicach Elbląga, polecam bardzo zatrzymać się na taki rejs w pobliżu – w Pochylni w miejscowości Buczyniec. Miejsce to znajduje się w lesie, 30 km od Elbląga. To stąd startują rejsy statku Bursztyn (Statkiem po trawie), który zabierze was na kilkugodzinną przejażdżkę po kanale, pokonując kilka pochylni po drodze.

Dlaczego polecam akurat to miejsce i tę firmę? Ponieważ miałam okazję płynąć już z nimi w tym roku dwa razy i zawsze jest to super przygoda. Z kapitanem, który cały czas opowiada ciekawostki na temat kanału, wyjaśnia szczegóły pochylni i sypie żartem jak z rękawa, nikt nie będzie się nudził. Na pokładzie można też zamówić kawę czy piwko i umilić sobie rejs. Polecam serdecznie!

Bilety można zarezerwować przez ich stronę (LINK), płatność gotówką, na miejscu, u kapitana na statku. Przy Pochylni znajduje się parking oraz budka z gastronomią (frytki, kawa, piwo). Są też toalety (budynek muzeum).

Muzeum Kanału Elbląskiego

W Pochylni Buczyniec znajduje się też muzeum, w którym możesz bliżej poznać historię kanału. Wejście jest tanie, zwiedza się dosyć szybko, a w środku na pewno warto obejrzeć 10-minutowy film, który w prosty sposób opowiada o najważniejszych faktach z historii kanału i pochylni.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Nieco w drugą stronę od Elbląga warto udać się do Malborka na słynny Zamek Krzyżacki. To niedaleka odległość 32 km, a wielki skok w inną epokę.

Zamek możemy zwiedzać na dwa sposoby:

- trasa zielona to atrakcyjny spacer po terenie zamku – przez dziedzińce, podzamcze, fosy i ogrody. Spacerujemy tylko na zewnątrz, nie wchodzimy do środka zamku. Trasa jest dostępna codziennie w godz. 9:00-20:00.

- trasa historyczna to połączenie trasy zielonej ze zwiedzaniem zamku w środku. Możemy tam podziwiać między innymi piękną gotycką architekturę, kolekcję artystyczną wyrobów z bursztynu, liczną broń i uzbrojenie. Trasa jest czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 9:00- 19:00 (ostatnie wejście o 17.00).

Zamek w Malborku to z całą pewnością ogromny i inspirujący obiekt reprezentujący całe wieki skomplikowanej historii. Dziś możemy zwiedzać praktycznie każdy zakamarek miejsca, które kiedyś nie tylko stanowiło ostoję Zakonu Krzyżackiego, ale też przez wieki było rezydencją Królów Polski. Warto przyjechać i zetknąć się z tym na własne oczy.

My pozostawiliśmy Zamek z niedosytem. Odwiedziliśmy Malbork w poniedziałek, mogliśmy więc skorzystać tylko z trasy zielonej i nie weszliśmy do środka. Szkoda, chociaż sama trasa zielona również robi wrażenie! Jeżeli więc np. z powodu braku czasu nie masz możliwości zwiedzenia całości – nadal warto tu przyjechać. A ja mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócę.

Praktyczne informacje:

Ceny:

Trasa zielona

Bilet normalny – 30 zł

Bilet ulgowy – 20 zł

(w poniedziałki za darmo).

Trasa historyczna

Bilet normalny – 60 zł

Bilet ulgowy – 40 zł

Online -> https://bilety.zamek.malbork.pl/?lang=pl

W cenie biletów na obie trasy jest przewodnik – warto na niego chwilę poczekać. Zapytaj o godzinę kolejnego zwiedzania z przewodnikiem w kasie. Alternatywnie – możliwość zwiedzania z audiobookiem. Jeżeli przyjedziesz w poniedziałek – nie płacisz za bilety wstępu, ale wtedy za przewodnika trzeba dopłacić 10 zł/osoby.

Trasa zielona to około godzina zwiedzania (z przewodnikiem).

Na przejście trasy historycznej muzeum proponuje przeznaczyć około 3-3,5 godziny.

Przed wejściem do muzeum jest rozległy parking – cena (w czerwcu) wynosiła 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Obok zamku przepływa rzeka Nogat, z mostu bardzo ładnie widać cały kompleks.

Podsumowując - Elbląg ma naprawdę dużo do zaoferowania. Zarówno tym, którzy mają ochotę podziwiać oryginalną architekturę, jak i tym którzy wolą sztukę nowoczesną. To miejsce to spacer po bulwarach, lesie, jak i szansa na poznanie nieco głębiej historii tego regionu. Odpocznij w SPA lub ze szklaneczką dobrego piwa. Rób to, co lubisz, tu się nie będziesz nudzić.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox