- 🏠 Strona główna
- ✈️ Wszystkie kierunki
- Poradnik
- Jak kupić bilet lotniczy przez Internet – poradnik w kilku krokach
24 sierpnia 2018
Jak kupić bilet lotniczy przez Internet – poradnik w kilku krokach
Spis treści
Planujesz podróż samolotem i zastanawiasz się jak zarezerwować lot i kupić bilet? Szukasz przejrzystej instrukcji? O czym powinieneś pamiętać i na co uważać, by nie dać się naciągnąć? Poniżej poradnik jak kupić bilet lotniczy przez Internet w popularnej, raniej linii Ryanair.
Ten post jest drugą częścią poradnika o tanim lataniu. Zachęcam do zapoznania się z pierwszym tekstem na ten temat:
RYANAIR – kup bilet
Znalazłeś już bilet dla siebie, teraz należałoby go kupić. Jak to zrobić?
Jeżeli wyszukujesz loty na stronach popularnych wyszukiwarek - polecam zakupu biletu dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika.
Po pierwsze masz pewność, że Twój bilet to nie oszustwo. Po drugie masz gwarancję przewoźnika na zwrot środków/odszkodowania na wypadek ewentualnych kłopotów, po trzecie nie płacisz prowizji, jakie naliczają sobie niektóre wyszukiwarki.
Wejdź więc na oficjalną stronę: www.ryanair.com/pl
Możesz także skorzystać z aplikacji Ryanair i dokonać zakupu przez telefon. Ja przedstawiam proces podczas zakupów w przeglądarce komputera.
Wybierz swój lot
Zaznacz „w dwie strony”, jeżeli kupujesz bilet tam i z powrotem. Np. tak jak ja na weekend do Mediolanu. Jeżeli lecisz tylko w jedną stronę i wracać będziesz np. pociągiem albo planujesz dalszą podróż w kolejne miejsce, wybierz „w jedną stronę”.
Ustaw daty, liczbę pasażerów, zaakceptuj regulamin i kliknij „Szukaj”.
Następnie kliknij niebieski klawisz „Wybierz" dla wybranych lotów.
Pojawi się lista dostępnych taryf. Najtańsza, z bezpłatnym, małym bagażem podręcznym o wymiarach 40 x 20 x 25 cm będzie nazwana „Basic". Wybierz ją, jeśli nie chcesz dopłacać - w tym celu kliknij „Kontynuuj dla XXX zł".
Kolejne opcje to większy bagaż i dodatkowe usługi np. pierwszeństwo wejścia na pokład. Jeśli wybierzesz taryfę podstawową, nie zdziw się, że Ryanair jeszcze Cię dopyta, czy aby na pewno nie chcesz zmienić zdania. Wybierz "Kontynuuj z opcją Taryfa Basic".
Na tym etapie Ryanair poprosi o logowanie lub założenie konta. Zrób wszystko zgodnie z krokami.
Następnie uzupełnij wymagane dane – imię i nazwisko. Najlepiej bez polskich znaków, aby uniknąć kłopotów na lotnisku. Kliknij „Kontynuuj".
Opcje płatne dodatkowo - uważaj
Ryanair będzie proponował Ci rozmaite usługi dodatkowe, które w kolejnych krokach będą się pojawiały np. płatny wybór miejsc, dodatkowe ubezpieczenie, bagaż etc. Na tym tak naprawdę tanie linie zarabiają, pozostaje nam je cierpliwie ominąć. I cały czas zerkać na koszyk zamówienia - czy nadal mamy tę samą kwotę co na początku (prawy górny róg strony).
Wybór miejsc
UWAGA! Absolutnie nie musisz wybierać konkretnego miejsca! Ta usługa jest dodatkowo płatna. Jeżeli zależy Ci na konkretnym miejscu, bo np. jedziesz z partnerem i chcecie siedzieć obok siebie – możesz dokupić wybór miejsca - cena będzie zależała od miejsca, które chcesz wybrać. Jeżeli nie wybierzesz miejsca, linia wybierze Wam miejsca losowo. Najczęściej daleko od siebie. Jeżeli nie chcesz wybierać miejsc, kliknij „Opcja 2: Wybierz miejsca później”, a potem „Kontynuuj bez wyboru miejsc".
Potem jeszcze pasmo usług dodatkowo płatnych...
Ubezpieczenie – kupować czy nie?
Ryanair z pewnością zaproponuje Ci zakup dodatkowego ubezpieczenia podróżnego. Ja nigdy nie wybieram tej opcji, ponieważ linie lotnicze nawet bez niego, w przypadku nagłego odwołania lub kilkugodzinnego opóźnienia lotu mają obowiązek na własny koszt zorganizować podróżnym hotel oraz wyżywienie. A także inny lot lub wypłatę odszkodowania (Rozporządzenie Komisji Europejskiej Nr 261/2004 -> możecie poczytać o szczegółach tutaj).
Twój bagaż rejestrowany także objęty jest ochroną przewoźnika i w razie zagubienia lub zniszczenia również możesz ubiegać się o odszkodowanie.
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, przed wyjazdem do innego kraju UE, wybierz się do swojego oddziału NFZ po bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Jeżeli natomiast chcesz dokupić dodatkowe ubezpieczenie lub jedziesz do kraju poza UE, to bardziej polecam dokupienie polisy w firmie ubezpieczeniowej on-line we własnym zakresie – wyjdzie taniej.
Potem jeszcze pasmo usług dodatkowo płatnych...
Dane kontaktowe
Wreszcie docieramy do formalności - uzupełniamy dane kontaktowe, sprawdzamy cenę i kontynuujemy zakupy.
Płatność
Zjedź niżej i uzupełnij dane karty kredytowej lub debetowej, możesz też wybrać opcję płatności za pośrednictwem PayPal.
Na koniec zaakceptuj regulamin i kliknij „Zapłać”.
Na maila podanego w polu dane kontaktowe dostaniesz potwierdzenie rezerwacji.
Odprawa online
Jedyne co teraz musisz zrobić to czekać, aby przed odlotem dokonać odprawy. Bezpłatnie możesz to zrobić najwcześniej 24 godziny przed odlotem i najpóźniej 2 godziny przed odlotem. Możesz to zrobić przez stronę internetową lub aplikację. Po zalogowaniu się wejdź w opcję „Moje rezerwacje" lub "Odprawa".
W zależności od linii lotniczych oraz kierunku lotu, podczas odprawy uzupełniasz dane osobowe lub dodatkowo dane dokumentu tożsamości. Niezależnie od tego na lotnisku ZAWSZE musisz mieć ze sobą dokument potwierdzający twoją tożsamość – taki sam jak na karcie pokładowej.
Po odprawie dostaniesz kartę pokładową. Wydrukuj ją lub zapisz w swoim telefonie. To na jej podstawie wpuszczą Cię na pokład samolotu.
Jeżeli zapomnisz odprawić się online, na lotnisku czeka cię niemiła niespodzianka. Odprawa na lotnisku jest płatna, a cena może być wyższa niż koszt biletu! Wydrukowanie karty na lotnisku również będzie płatne, dlatego lepiej zadbać o to wcześniej.
Bagaż
Wybierając się w podróż na kilka dni – powinien wystarczyć Ci bagaż podręczny. Taki będzie bezpłatny. Jeżeli jednak zechcesz dokupić bagaż rejestrowany, co ja robię na przykład przy wyjeździe na więcej niż 7 dni – możesz to zrobić na etapie kupna biletu lub przed odprawą wchodząc w wiadomość e-mail z potwierdzeniem rezerwacji i klikając „Dodaj teraz”.
Istnieje także opcja wykupienia gwarancji wniesienia bagażu na pokład. Tutaj chodzi o to, że w każdym samolocie jest określona ilość walizek np. 90, które mogą zmieścić się na pokładzie. Pozostałe pojadą bezpłatnie w luku bagażowym, jednak nie będziesz miał do nich dostępu podczas lotu. Jeżeli zależy Ci na tym, aby mieć bagaż pod ręką – możesz taką opcję dokupić np. łącznie z pierwszeństwem wejścia na pokład.
Możesz także samodzielnie zadecydować o tym, że Twój bagaż pojedzie w luku. Taka opcja przydaje się, jeżeli wolisz wejść na pokład, nie martwiąc się o bagaż. Wówczas udaj się do odprawy bagażowej i nadaj bezpłatnie bagaż.
Więcej na temat wymiarów bagażów oraz tego, co można w nie spakować napiszę w oddzielnym poście.
WIZZAIR
Kupno biletu w innych popularnych tanich liniach będzie podobne. Sama strona wygląda trochę inaczej, natomiast uważać trzeba dokładnie na te same rzeczy.
Mam nadzieję, że z tym poradnikiem zakup biletu lotniczego pójdzie gładko, nawet jeżeli to Twój pierwszy lot w życiu. Z czasem nabierzesz wprawy i cały proces zajmować będzie kilka minut. Jeżeli masz jakieś pytania, dotyczące kupna biletów lotniczych śmiało napisz – postaram się pomóc.
😺 To może Cię zainteresować
Cześć! 👋 Jestem Magda
Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!