Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

6 stycznia 2019

Wypożyczamy auto we Włoszech

Dwa auta na ulicy, w tle architektura miasta

Auto we Włoszech przyda się zawsze - zarówno zimą, gdy autobusów miejskich jest mniej i przemieszczanie się pomiędzy miastami może być utrudnione, jak i latem, gdy chcemy przemierzać znaczne odległości i doceniamy klimatyzację w aucie. Pomyśl o czekaniu na przystanku w mrozie lub skwarze, przelicz koszty biletów – zdecydowanie warto rozważyć wynajem samochodu. Jak to zrobić i na co uważać opowiem krok po kroku.

Wynajem auta – rezerwacja online

Krok 1: Strona wypożyczalni

Internet oferuje mnóstwo stron pozwalających na wynajem auta we Włoszech. Proponuję zawsze sprawdzić kilka z nich, aby mieć pewność, że wybraliśmy najkorzystniejszą dostępną opcję.

Ja rezerwowałam auto poprzez stronę Kayak.pl. Jest to wyszukiwarka pokazująca rozwiązania wielu wypożyczalni, które pasują do naszych kryteriów. To znaczy, mają dostępne auta w preferowanym przez nas miejscu i czasie. Po kliknięciu w wybraną ofertę Kayak przekieruje Cię na stronę zagranicznej wypożyczalni lub kolejnego pośrednika.

Wyszukiwanie auta przez stronę Kayak.pl

W grudniu rezerwowałam auto poprzez Kayak.pl, który przekierował mnie na stronę kolejnego pośrednika - Expedia.ie. Tam dokonałam rezerwacji, ale za faktyczną usługę odpowiadała wypożyczalnia Maggiore.it. I taką opcję najbardziej polecam, ponieważ już ją sprawdziłam.

Przekierowanie z Kayak.pl na stronę Expedia.ie, gdzie dokonuje się rezerwacji.
Tak wygląda potwierdzenie rezerwacji. Dopiero na miejscu okazało się, że Expedia.ie to pośrednik, a faktyczną wypożyczalnią jest Maggiore.it.

Dziś, jak patrzę na najbardziej korzystne oferty w styczniu, to cenowo przoduje Discover Car Here.com. Strona posiada także udogodnienie w formie polskiej wersji językowej, co będzie przydatne, aby z łatwością przeczytać obowiązujące zasady.

Jeżeli chodzi o samo wyszukiwanie ofert - nie widziałam różnicy w cenie, pomiędzy szukaniem przez Kayak, a bezpośrednio poprzez stronę Discover Car Here. Warto jednak zawsze to sprawdzić, ponieważ często wyszukiwarki zarabiają na tym, że szukamy np. aut/hoteli/lotów przez ich stronę.

Wypożyczone auta na Sardynii i przerwa na śniadanie w trasie.

Krok 2: Miejsce odbioru i zwrotu auta

Przy wyborze miejsca, praktycznie zawsze najbardziej opłaca się odbiór i zwrot auta na lotnisku. Tam po prostu wypożyczalnie mają siedziby, a my możemy wygodnie przemieszać się już od samego początku podróży. Nie męczymy się z bagażami komunikacją publiczną, tylko wsiadamy w auto i jedziemy prosto do hotelu.

Oczywiście jest też możliwe wypożyczenie auta np. w centrum miasta, jednak często w takiej sytuacji pracownik wypożyczalni będzie musiał do nas dojechać, za co doliczą extra kwotę do wynajmu.

Wypożyczone auto w Bergamo.

Krok 3: Klasa samochodu

Cena będzie także zależeć od rodzaju auta, jakim chcesz się poruszać. Do wyboru są różne klasy pojazdów od tych najprostszych do najbardziej wypasionych. Od Ciebie zależy, czy może to być mały Fiat Panda, czy potrzebujesz dużego, ekskluzywnego BMW ze wszystkimi wygodami na pokładzie?

Zobacz jak zmienia się cena w zależności od rodzaju auta - od 92 zł do 1514 zł/dzień.
Pamiętaj! Rezerwując auto zaznaczasz jakiej klasy samochód Cię interesuje, nawet jeżeli w ofercie wypożyczalni pojawia się konkretny model - otrzymasz ten LUB podobny samochód.

Krok 4: Daty i godziny

Po wybraniu miejsca oraz preferowanego typu auta warto sprawdzić jeszcze ceny w zależności od godziny i daty wynajmu. Niestety, często występują spore różnice. Czasem cena potrafi podskoczyć nawet 2-3 krotnie!

Wszystko zależy od dostępności aut w danym terminie oraz rozpoczętej kolejnej doby. Np. taniej będzie wypożyczyć auto na dwa dni odbierając i zwracając je o tej samej porze. Jeżeli będziemy chcieli zatrzymać auto kilka godzin dłużej wypożyczalnia może policzyć jak za wynajem na trzy dni. Warto jednak sprawdzić różne warianty, ponieważ nie jest to reguła!

Zwróć uwagę na poniższy przykład. Zwrot tego samego dnia, ale wieczorem zamiast rano zmienia auto i zwiększa cenę o 358zł!

Podobnie, jeżeli chodzi o daty – może zdarzyć się tak, że wynajem auta na weekend będzie droższe, niż w pozostałe dni. Jeśli nie potrzebujesz samochodu na cały pobyt – możesz sprawdzić, kiedy wypożyczenie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.

Krok 5: Uzupełnienie danych i płatność

Sam proces rezerwacji jest nieskomplikowany. Wystarczy podążać za stroną. Po wybraniu auta, będziemy poproszeni o podanie danych osobowych, a na końcu uzupełnienie danych karty płatniczej. Czasami już na tym etapie trzeba uiścić zaliczkę – część całościowej kwoty. Resztę zapłacisz na miejscu w dniu odbioru auta.

Rezerwacja auta na stronie DiscoverCarHere.com - wybór auta.
Możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie, jeżeli nie chcesz, wybierz "Nie, chcę podjąć ryzyko".
Kolejne “Opcjonalne dodatki”. Jeśli Cię nie interesują - po prostu pomiń.
Podsumowanie płatności oraz wprowadzenie danych osobowych kierowcy.
Teraz wprowadź dane karty płatniczej lub zapłać PayPalem zaliczkę. W tym wypadku trzeba zapłacić 8,02 zł teraz i 106,95 zł w biurze wypożyczalni w dniu odbioru auta.
Po lewej stronie wyszczególnione zostały wszystkie rzeczy zawarte w cenie. Teraz wystarczy kliknąć "rezerwuj teraz" i sprawdzić maila, na którego przyjdzie potwierdzenie rezerwacji.

Większość wypożyczalni wymaga posiadania karty kredytowej. Nie wszystkie, ale trzeba zwrócić na to uwagę od razu podczas rezerwacji.

Na miejscu wypożyczalnia może chcieć zablokować pewną kwotę, jako zabezpieczenie, w razie szkody. W naszym przypadku było to 70€ na wypadek, gdyby zwrócone auto było niezatankowane.

Odbiór samochodu na miejscu

Po odbiór zgłaszamy się w umówionym miejscu o ustalonej godzinie, w naszym wypadku było to lotnisko w Bergamo.

Po okazaniu niezbędnych dokumentów (dowód osobisty, prawo jazdy) oraz karty płatniczej, którą podawałeś przy rezerwacji, personel objaśni ci szczegóły, pobierze umówioną opłatę i da kluczyki do samochodu informując, na którym miejscu parkingowym stoi auto.

Bergamo, Città Alta

Na miejscu koniecznie obejrzyj auto, zanim odjedziesz. Sprawdź czy nie jest uszkodzone. Wszelkie zadrapania sfotografuj i zgłoś personelowi.
Bak w większości przypadków powinien być pełen. Najczęściej wynajem samochodu odbywa się na zasadzie - dostajesz zatankowany do pełna samochód – zwracasz w takim samym stanie. Jeżeli nie zatankujesz auta do pełna przed zwrotem, wypożyczalnia ma prawo obciążyć Cię kosztami blokując środki za paliwo na Twojej karcie kredytowej.

Przykładowe zadrapanie na masce samochodu (jedno z wielu)!

Przy odbieraniu auta koniecznie zapytaj o rodzaj paliwa! Taka informacja powinna być podana na samym początku, jeśli jednak jej zabraknie lub nie masz pewności, czy dobrze zrozumiałeś – dopytaj! To bardzo ważne, aby nie uszkodzić przez przypadek samochodu.

W większości wypożyczalni obowiązują dodatkowe opłaty za wiek kierowcy poniżej 25 r. ż., oraz za dodatkowego kierowcę (kwestia ubezpieczenia). Jest to zapisane na samym początku procesu rezerwacji, warto zwrócić na to uwagę.

Ile to kosztuje?

Wspomniałam we wstępie, o tym, że wynajem samochodu jest bardziej opłacalny niż przemieszczanie się pomiędzy miastami komunikacją miejską. Jest to niewątpliwa zaleta, nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok. Oczywiście wszystko zależy od tego ile chcemy się przemieszczać. Jeżeli mamy zapłacić za auto, które będzie stało na parkingu – z pewnością nie ma to sensu. Jeżeli jednak zamierzamy podróżować codziennie – jest to opcja warta rozważenia.

Przyjrzyjmy się temu bliżej:

Będąc w północnych Włoszech i przemieszczając się pomiędzy:
Bergamo – Mediolanem – Jeziorem Como*
Możemy policzyć następujące koszty komunikacji miejskiej:

  • Lotnisko Bergamo – Centrum miasta 2,6 € (od osoby)
  • Bergamo – Mediolan i z powrotem Mediolan – Bergamo 2 x 5,5 € = 11 € (od osoby)
  • Bergamo – Jezioro Como (w tym 2 miasta Lecco i Varenna + prom do Bellagio) i z powrotem 2 x 5,5 € = 11 € + 9,20 € prom = 20,20 € (od osoby)
  • Centrum Bergamo – Lotnisko Bergamo 2,6 € (od osoby)
  • Nie wliczam już przejazdów komunikacją miejską po Bergamo
  • Łącznie za 3 dni: 36,4 € czyli około 160 zł (przy kursie euro 4,35 zł)

Taką samą podróż można odbyć samochodem wypożyczając auto na 4 dni (piątek-poniedziałek) już od 103 zł. A w tej cenie do auta zmieści się 5 osób!

*Bergamo – Mediolan – Jezioro Como -> Moja trasa z października, więcej na temat tej podróży możesz przeczytać we wpisach:
- Mediolan, Bergamo i Jezioro Como w jednej podróży!
- oraz Mediolan w 1 dzień - co warto zobaczyć?

Benzyna

Oczywiście dodatkowo trzeba doliczyć benzynę, która we Włoszech kosztuje około 1,4 € za litr. Orientacyjnie mogę powiedzieć, że pełny bak niewielkiego auta Lancia Ypsilon to około 60 € oraz, że całkowity koszt benzyny po przejechaniu 537 km to 48 €. Oczywiście wiadomo, im większa ilość pasażerów, tym niższa kwota na osobę.

Tańszy nocleg

Analizując koszty wyjazdu nie można zapominać o zakwaterowaniu. Kiedy ma się samochód – można zamieszkać dalej od centrum miasta i tym samym znaleźć tańszy nocleg np. zamiast w Bergamo – w miejscowości nieopodal Alzano Lombardo. Jeżeli decydowalibyście się na takie rozwiązanie polecam nocleg w tym miejscu: Casa del Parco (z bezpłatnym parkingiem).

Casa Nel Parco – nocleg możesz zarezerwować przez portal AirBnb.com
Przykładowe ceny noclegów w Bergamo.

Na co uważać?

We Włoszech drogi są wąskie, a kierowcy jeżdżą szybko i brawurowo. Dla młodych lub niepewnych kierowców, poruszanie się po takich trasach może być trudne. Osobiście nie odważyłabym się prowadzić auta w regionach Jeziora Como, gdzie drogi są kręte, wąskie, a obok znajduje się strome zbocze. W takich okolicznościach zdecydowanie wolę miejsce pasażera.

Przy okazji – Włosi, jako bardzo temperamentny naród, zza kierownicy dużo krzyczą i… trąbią! Non stop i wszędzie, przy każdej okazji. Do tego trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Parkowanie

Spotkasz się z różnymi rodzajami oznaczenia miejsc do parkowania. Linie wytyczające miejsca postojowe mogą być białe, niebieskie oraz żółte. Każdy kolor będzie oznaczał, co innego.

  • Białe pozwalają stać w danym miejscu bez opłat.
  • Żółte są tylko dla mieszkańców.
  • Natomiast niebieskie, oznaczają miejsca, w których za postój trzeba zapłacić w parkomacie.

Postój taki jest płatny w godzinach 9-19:00. W większych miastach (np. Bergamo) dozwolony jest zakup biletu maksymalnie na 2 godziny postoju. Po tym czasie trzeba odjechać lub kupić nowy bilet. W mniejszych miejscowościach, np. nad Jeziorem Como, nie ma już tego ograniczenia.

Bilety parkingowe - po lewej parking miejski (bilet z parkomatu) po prawej z parkingu podziemnego.

Na stacji

Stacje benzynowe działają na zasadzie automatu, w który wrzucasz określoną ilość gotówki i nalewasz benzynę do baku. Kłopot polega na tym, że te automaty nie wydają reszty. Jeżeli wrzucisz za dużo pieniędzy, a bak będzie pełny, automat wyda Ci paragon z kodem i pozostałą ilością benzyny, jaką możesz odebrać, tylko na danej stacji!

Na szczęście z takiej sytuacji też da się znaleźć wyjście - jeśli Ci się uda, możesz "odsprzedać" kupon kolejnej osobie, która chce zatankować auto.

Podsumowując – dla wprawionego kierowcy – nie takie auto straszne, więc brać ekipę i w drogę! Im więcej osób do wynajęcia danego samochodu tym taniej. A korzyści z wypożyczenia auta przekonują nie tylko ze względu na wygodę, ale także stronę finansową. Jeżeli masz jakieś pytania na temat wynajmu auta we Włoszech – napisz – chętnie pomogę!

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox