Toruń to miejsce, gdzie z całą pewnością nie będziesz się nudzić. Nie brakuje tu atrakcji, ciekawostek i miejsc do odkrycia. Opisuję kilka rzeczy, które moim zdaniem warto zrobić, znaleźć, poznać w Toruniu. Niezależnie, czy jesteś tu jeden dzień, weekend czy całe życie. 😉
-
Wypiecz własnoręcznie pierniki
Tradycyjne toruńskie pierniki są wypiekane według tej samej receptury od 700 lat. Powstają z mąki, wody, miodu i korzennych przypraw. Dzisiaj oczywiście możemy kupić mnóstwo odmian z różnymi nadzieniami. Jednak te najbardziej tradycyjne to „katarzynki”. Nazwa pochodzi od Katarzynki, córki toruńskiego młynarza, która według jednej z legend stworzyła pierniki przez przypadek, próbując skomponować coś wyjątkowego na przyjazd króla.
Prawda jest jednak taka, że piernik ma swój początek dużo wcześniej, jeszcze w czasach starożytnych. Ciastka oblane miodem były przysmakiem między innymi rzymskiego cesarza Nerona. W średniowieczu pierniki nabrały sławy głównie dzięki zakonnikom, a następnie specjalnie do tego celu stworzonym cechom piekarskim.
No i właśnie – dziś Ty też możesz samodzielnie stworzyć pierniki według tradycyjnych receptur i pod okiem mistrzów. Bo przecież kupić może każdy, ale upiec?
Takie przygody tylko w muzeum piernika, a w Toruniu do wyboru masz aż dwa:
- Żywe Muzeum Piernika
- Muzeum Toruńskiego Piernika
Więcej na temat czasu otwarcia, cen itd. znajdziesz w moim wpisie: 11 atrakcji, które warto zobaczyć w Toruniu!
A jak jesteśmy przy temacie pierników – na Starym Mieście znajdziesz piernikową promenadę gwiazd. Powstała w 2003 roku i zawiera autografy wybitnych osób, które urodziły się lub były związane z Toruniem i przyczyniły się do rozsławienia miasta w Polsce i na świecie. Poszczególne tabliczki mają kształt tradycyjnej „katarzynki”.
A jeżeli jesteście zainteresowani ciekawostkami na temat piernika, to zapraszam na stronę muzeum, gdzie znajdziecie ich bardzo dużo.
-
Znajdź ukryte w mieście postaci
W różnych zakątkach Starego Miasta natkniesz się na ceramiczne postaci, które spokojnie przyglądają się miejskiemu życiu z parapetów, bram i innych zakamarków. Jest to pomysł toruńskich artystów na ożywienie zabytkowej, gotyckiej architektury. Pierwsze figurki pojawiły się w 2007 roku. Przedstawiają grupę mieszczan, których postacie nawiązują do średniowiecznego malowidła Pasji Chrystusowej z kościoła św. Jakuba.
Nam udało się trafić łącznie na około 20 rozmaitych figurek. Ciekawa jestem, ile Ty znajdziesz?
-
Poszukaj najpiękniejszych murali
A jak jesteśmy już przy tematach artystycznych, to fani sztuki ulicznej pewnie zachwycą się toruńskimi muralami, których jest tu całkiem sporo. Najwięcej znajdziesz ich w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, np. w okolicach ulic Ignacego Łukasiewicza i Jurija Gagarina, oraz na Starym Mieście w okolicach Przedzamcza.
-
Podziwiaj „gotyk na dotyk”
Podczas wizyty w Toruniu usłyszałam od przewodniczki jednej z wycieczek, że „tutaj mamy gotyk na dotyk”. Zabawne, ale jakże trafne sformułowanie! Toruń to jeden z największych i niepowtarzalnych kompleksów średniowiecznej architektury. Z licznymi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które w znacznej części przetrwały w stanie prawie nienaruszonym od czasów Kopernika.
Na Starym Mieście w Toruniu znajdziemy m.in. autentyczne mury obronne i fortyfikacje, które kiedyś okalały granice miasta i pochodzą z tej właśnie epoki. Oprócz tego oczywiście także możemy podziwiać gotycki Ratusz Staromiejski, Dwór Bractwa św. Jerzego, kamienice, spichrza i kościoły.
Z całą pewnością Toruń to jedno z miast, gdzie warto nieco zagłębić się w historię, którą mamy, no właśnie, dosłownie pod ręką.
-
Rusz śladami Kopernika
Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu i odnajdziemy tutaj wiele elementów związanych bezpośrednio z nim lub tematyką astronomii, która zajmowała go przez całe życie.
Jednym z miejsc, gdzie możemy dogłębnie poznać historię życia wielkiego astronoma, jest Dom Mikołaja Kopernika, w którym kiedyś się urodził, a dziś znajduje się tu muzeum.
Oprócz tego, jeśli chcesz przybliżyć sobie trochę tajniki kosmosu, rozważ wizytę w Planetarium lub Obserwatorium Astronomicznym UMK.
Planetarium to seanse filmowe o kosmicznej tematyce oraz interaktywne wystawy, gdzie można samodzielnie poeksperymentować i poszerzyć swoją wiedzę. Obserwatorium Astronomiczne UMK to szansa na zgłębienie wiedzy na temat budowy i ewolucji Wszechświata, ale też poznanie nowoczesnego warsztatu pracy astronoma, oraz najnowszych osiągnięć badawczych astronomii.
W obserwatorium trzeba zarezerwować wizytę przynajmniej 2 dni wcześniej poprzez adres e-mail: obserwatorium@turystyka.torun.pl. Godziny zwiedzania dostępne od 9:00 do 19:00. Więcej informacji znajdziesz pod tym numerem tel. 56 621 02 32.
Więcej szczegółów o Domu Kopernika i Planetarium znajdziesz tu: 11 atrakcji, które warto zobaczyć w Toruniu!
-
Odwiedź Niewidzialny Dom
Jedną z nietypowych atrakcji w Toruniu jest Niewidzialny Dom. Jest to wystawa, która pokazuje nam świat z wyłączeniem zmysłu wzroku. Jeśli więc chcesz na własnej skórze doświadczyć, jak postrzegają świat osoby niewidome, zanurzyć się głębiej we własne zmysły, poszerzyć trochę swoją perspektywę odbierania rzeczywistości – może to być dla Ciebie naprawdę interesujące przeżycie.
Zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności, z przewodnikiem, w grupach max. 8-osobowych, trwa 1 godzinę.
Godziny otwarcia:
Styczeń – czerwiec i wrzesień – grudzień 10:00-18:00 (w piątki i soboty do 20:00)
Lipiec – sierpień 10:00-20:00
Bilety wstępu: 33 zł bilet normalny, 28 ulgowy.
-
Poznaj miejskie legendy
Toruń to tajemnicze miasto. Niemal na każdym kroku możesz się tutaj natknąć na jakąś opowieść czy legendę miejską. Jednym ze sposobów na ich poznanie jest wizyta w „teatrze”, gdzie możesz poczuć te historie całym sobą. Dosłownie. Dom Legend Toruńskich to miejsce, gdzie aktorzy wciągną Cię do wspólnej zabawy. Poznasz 6 toruńskich legend i z całą pewnością zapamiętasz je na długo.
Więc jeśli interesuje Cię, skąd pochodzi nazwa Toruń, albo dlaczego Władysław Jagiełło na długo zapamiętał wizytę w tym mieście – zdecydowanie wybierz się w to miejsce! Szczegóły na temat godzin otwarcia, cen biletów itp. sprawdź na stronie Domu Legend Toruńskich lub w moim wpisie: 11 atrakcji, które warto zobaczyć w Toruniu!
-
Wybierz się do bajkowego teatru
Wszystkim, którzy podróżują z dziećmi – polecam wizytę w teatrze Baj Toruński. Obejrzysz tu ciekawie zaaranżowane bajki, przedstawione przez aktorów, z wykorzystaniem lalek i technik multimedialnych. Na stronie teatru znajdziesz aktualny repertuar.
A jeśli nie masz w planach oglądania spektaklu – warto tu podejść, by zobaczyć oryginalną fasadę budynku, która wygląda jak wielkie, drewniane drzwi do szafy.
-
Zjedz śniadanie w plenerze
W Toruniu z całą pewnością nie brakuje restauracji czy kawiarni. Jeśli jednak dopisuje Ci pogoda, rozważ śniadanie na dworze. Polecam świeże kanapki i bajgle w budce „PROJEKT RANO breakfast to go”. Mają tam też kawę, soki z wyciskanych owoców.
Zabierz wszystko ze sobą i skonsumuj np.:
– w parku przy ruinach kościoła św. Mikołaja i klasztoru dominikanów w Toruniu,
– na schodkach nad Wisłą,
– na murach miejskich z widokiem na Zamek Krzyżacki (przy ulicy Podzamcze).
-
Wypij drinka lub kawę w Coffee & Whisky House
A popołudniu wpadnij do Coffee & Whisky House na pysznego drinka, doskonałą kawę albo szklaneczkę whisky z jednej ze 130 butelek. Do tego słone przekąski lub coś słodkiego. Polecam to miejsce wszystkim, nie tylko fanom szkockiej.
-
Wypij toruńskie piwko
W Toruniu znajdziesz także, w większości sklepów czy restauracji piwo Toruńskie. Jest go kilka rodzajów, zarówno jasne, ciemnie, jak i piernikowe. Z całą pewnością warto spróbować przynajmniej tego ostatniego.
No i oczywiście w Toruniu jest też regionalny browar – Jan Olbracht, który na Starym Mieście ma swoją restaurację. Możesz tam dobrze zjeść oraz skosztować regionalnych piw rzemieślniczych. Nam najbardziej przypadła do gustu deska degustacyjna.
Nie zapominajmy też o Wiśle. W sezonie letnim natkniesz się na barki-restauracje zacumowane przy kamiennych schodkach, na których rozłożone są leżaczki. To idealne miejsce na poranną kawę, popołudniową pizzę lub wieczorne piwko. Sam wybierz, na co teraz masz ochotę.
-
Pogłaszcz złotego osiołka
Ach i byłabym zapomniała! Będąc w Toruniu, w pobliżu pomnika Kopernika, natkniesz się na złotego osła. Co prawda tym, co znają jego historię, osiołek może się niezbyt dobrze kojarzyć. Kiedyś bowiem w tym miejscu stał podobny osioł, tylko że grzbiet miał ostry, zakończony blachą. W XVII-XVIII w. sadzano na nim krnąbrnych żołnierzy toruńskich, w ramach nauczki. Czasami przywiązywano im do nóg ołowiane ciężarki, zwiększając tym samym dotkliwość kary. Dziś jednak osiołek nikomu już nie sprawia bólu, wręcz przeciwnie. Poczciwie stoi sobie i zerka z sympatią na turystów. Nie zapomnij go pogłaskać!
Przed Wami cała lista zadań – celów do zrealizowania podczas wizyty w Toruniu. Jestem ciekawa, która z moich propozycji najbardziej przypadnie Wam do gustu. Podzielcie się swoimi wrażeniami z wizyty w mieście Kopernika w komentarzach!