Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

22 października 2018

Mediolan w 1 dzień – co warto zobaczyć?

Katedra w Mediolanie, jej ściany oraz wieżyczki z bliska

Mediolan, Milan, Milano – jedno z największych i najbardziej atrakcyjnych miast północnych Włoch. Znane głównie jako jedna ze światowych stolic mody. Zachwyca architekturą i znakomitym jedzeniem. Sprawdź, co polecam zobaczyć będąc 1 dzień w tym niezwykłym mieście.

Poniżej przedstawiam obiekty, uszeregowane w kolejności, w jakiej proponuję Wam ich zwiedzanie.
Całą trasę opracowała Amelia, główny organizator naszej wycieczki, za co serdecznie jej dziękuję. :)

1. Milano Centrale - Dworzec Główny Mediolan

Zaczynamy od Dworca. Do Mediolanu przyjechałyśmy pociągiem z Bergamo, w niedzielę o 11 rano. Sama podróż trwała około godzinę, bilet kosztował 5,5€. Wracałyśmy do Bergamo tego samego dnia późnym wieczorem, również pociągiem.

Do wyszukiwania połączeń pomiędzy miastami we Włoszech przyda Ci się strona: www.trenitalia.com

Budynek dworca jest bardzo reprezentatywny, przypomina monumentalną rzymską architekturę. Jego projekt wzorowany był na Union Station w Waszyngtonie i podobieństwo jest wręcz ogromne. Ponadto jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Dziennie obsługuje około 330 tys. pasażerów. Nawet jeżeli przyjedziesz do Mediolanu samochodem, warto przyjść i zobaczyć ten budynek.

2. Clotilde Bistrot - kawa i ciastko

Dzień dobrze jest rozpocząć od śniadania i dobrej kawy, której we Włoszech nie brakuje. Polecam miejsce, w którym pracują uprzejmi barmani, serwujący doskonałe Americano oraz świeżutkie słodkie smakołyki np. croissant z dżemem lub czekoladą.

Swoją drogą skąd Americano we Włoszech? Legenda głosi, że amerykańscy żołnierze w trakcie II Wojny Światowej do tradycyjnego włoskiego espresso dolewali wody, aby nieco rozrzedzić kawę, która dla nich była za mocna. Włosi specjalnie nazwali tak czarną kawę, aby pokazać, że to nie był ich pomysł. :)

Przy okazji – uważajcie zamawiając kawę we Włoszech. Mówiąc „Americano, per favore” możesz dostać alkoholowy cocktail na bazie gorzkiego Campari i Wermuthu. Miałam okazję skosztować tej pomyłki, więc przestrzegam.

Jeżeli natomiast chcesz zamówić kawę latte, powiedz „cafe latte”, ponieważ zamawiając „latte” dostaniesz tylko spienione mleko. :)

3. Bosco Verticale - pionowy las

Dalej spacerem przemieszczamy się w stronę nowoczesnej dzielnicy. Tutaj rzucają się w oczy wielkie wieżowce o oryginalnej architekturze. Dwa z nich wyróżniają się na tle pozostałych. Ich ściany porośnięte są zielonymi drzewami, co z daleka wygląda jak pionowy las.

To Bosco Verticale – mieszkalne wieżowce, obsadzone 900 drzewami na specjalnie do tego celu skonstruowanych tarasach i balkonach.

Projekt ma na celu wprowadzenie zieleni w miejską, betonową przestrzeń. Trzeba przyznać, że wygląda to imponująco.

4. Piazza Gae Aulenti - nowoczesna dzielnica

Kawałek dalej trafiamy na plac nowoczesnych wieżowców. Jeden z nich, Torre UniCredit (Wieża UniCredit) mierzy 35 pięter i jest najwyższym drapaczem chmur we Włoszech.

W wieżowcach jest taras widokowy, na który prawdopodobnie można wjechać windą, co nam się niestety nie udało, ponieważ jest to możliwe tylko w określonych godzinach i nie do końca udało nam się zdobyć od przechodniów więcej informacji na ten temat.

5. Lodziarnia Grom

Tutaj warto zajrzeć na najpyszniejsze lody w regionie. Lodziarnia Grom to sieć, znajdziecie ich lody w różnych miejscach we Włoszech, a ich smak zapamiętacie na długo.

Moim faworytem została pistacja w cenie 2,6 € za małą porcję. Jedna uwaga: bierzcie w kubeczku, nie w rożku – miał trochę dziwny, lekko słony smak!

6. Arco della Pace - Łuk Pokoju

Tak jak Berlin, Paryż czy Barcelona, tak i Mediolan ma swój Łuk Triumfalny. Z tą różnicą, że w przeciwieństwie do kolegów, pod tym Łukiem nie przejdziesz. Jest ogrodzony i można go tylko podziwiać z pewnej odległości. Został stworzony z inicjatywy Napoleona i zwrócony w stronę Paryża, aby ten przyjeżdżając do miasta, mógł przez niego wjechać.

7. Sempione Park

Obok Łuku znajduje się ogromy park. Jest w nim dużo zielonej przestrzeni, na której spokojnie można się rozłożyć, aby nieco odpocząć. Są też panowie sprzedający wodę, piwo lub przekąski. Dobre miejsce, aby zrelaksować się i nabrać sił na dalszą wędrówkę.

8. Castello Sforzesco - Zamek Sforzów

Przechodząc przez park docieramy do Zamku, który można obejrzeć z zewnątrz oraz zwiedzić w środku. Ja, z powodu małej ilości czasu tylko przespacerowałam się po jego terenie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Zamku odsyłam na stronę: www.milanocastello.it

Wstęp na terytorium zamku jest bezpłatny. Za wejście do muzeum zapłacisz 5€.

(Wyjątek: bezpłatny wstęp na godzinę przed zamknięciem, we wtorki po godzinie 14:00 lub w pierwszą niedzielę miesiąca). Muzeum jest czynne codziennie w godzinach: 9:00-17:30, oprócz poniedziałków.

9. Via Monte Napoleone - ulica domów mody

Najbardziej popularna modowa ulica we Włoszech. Znajdziemy tu domy mody znanych na całym świecie marek. Oprócz włoskich projektantów takich jak Gucci, Dolce&Gabbana czy też Armani, spotkamy także innych artystów z całego świata mody.

Spacer po okolicy pełnej luksusowych butików i ekskluzywnych marek warto rozpocząć od miejsca, w którym krzyżują się 4 największe ulice domów mody, to jest od ulicy Via Croce Rossa przy stacji metra Montenapoleone. Poznacie to miejsce po symbolicznych schodach z fontanną po drugiej stronie.

W okolicy znajduje się także designerski, otwarty w tym roku sklep Apple. Z zewnątrz wygląda on jak modernistyczna, szklana fontanna, natomiast w podziemiu znajduje się sklep.

10. Galeria Handlowa Wiktora Emanuela II

Ogromna galeria handlowa z luksusowymi butikami, restauracjami i sklepami. Mieści się w zabytkowym, robiącym wrażenie budynku. Nawet, jeżeli nie zamierzasz robić zakupów, warto przejść się przez jej główny korytarz.

Mniej więcej na środku hali znajdziesz także charakterystycznego byka w mozaice na posadzce. Legenda głosi, że jeżeli zrobisz piruet wokół własnej osi stojąc w miejscu oznaczonym dziurą – wrócisz jeszcze do Mediolanu. Miejsce to poznasz po turystach, którzy zawsze gromadzą się wokół niego.

11. Duomo di Milano - Katedra w Mediolanie

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie to jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Jej budowa trwała 427 lat i została wzniesiona w stylu gotyckim. Ciekawostką jest fakt, że Napoleon Bonaparte po zdobyciu miasta w XIXw., pragnął być koronowany na króla w tej właśnie katedrze. Ponieważ jednak budowa nie była jeszcze ukończona, Napoleon sfinansował pozostałą jej część i po 7 latach dokonano koronacji zgodnie z jego życzeniem.

Cała katedra stworzona została z marmuru i wyglądem przypomina nieco Katedrę Notre-Dame w Paryżu. Niestety marmur od lat trawi choroba i musi podlegać systematycznej renowacji.

Zwiedzanie katedry jest płatne. Należy udać się do Ticket Office, zlokalizowanego z prawej strony katedry, w celu pobrania numerka do kasy i odczekania cierpliwie w kolejce, aby nabyć bilet. Są różne warianty zwiedzenia, przedstawiam je na zdjęciu poniżej.

Moim zdaniem najważniejszym punktem jest taras widokowy położony na dachu katedry.
Rozpościera się z niego zachwycająca panorama na Mediolan oraz można z bliska zobaczyć zdobienia architektoniczne.

Na szczyt można dostać się windą (12€) lub schodami (9€). I polecam schody, ponieważ wcale nie ma ich tak wiele. Dacie radę!

Katedra jest czynna codziennie od 7:00 do 19:00.

Ps. Z tyłu Katedry jest rewelacyjny sklep ze słodyczami! Tam trzeba wejść, przepaść i wyjść z torbami!

12. Pizza Am

Wycieczkę kończymy kolacją w najlepszej pizzerii we Włoszech! Pizza Am jest czynna codziennie od godziny 19:00, oprócz poniedziałków. I warto przyjść nieco wcześniej, ponieważ od 19:00 już ustawia się kolejka gości chętnych wejść do środka.

Pizzerię prowadzi sympatyczny Włoch, który wita wszystkich przybyłych, prowadzi do stolików oraz umila czas oczekiwania przed lokalem lampką Prosecco oraz kawałkami pizzy.

Po udanej kolacji z doskonałym winem i pizzą naszych marzeń, miałyśmy jeszcze okazję zdegustować domowej roboty likierów typu meloncello przy barze. Z całą pewnością polecam to miejsce każdemu!

W tym miejscu wspomnę także, że w wielu mediolańskich restauracjach, pizzeriach i pubach (akurat nie w Pizza Am, ale w wielu innych) w godzinach od 18:00 do 22:00 odbywa się tzw. „Aperitivo”. Jest to odpowiednik Happy Hours. Promocja polega na tym, że kupując drinka z karty (koszt ok. 8-10 €) możesz korzystać bez ograniczeń ze szwedzkiego stołu, pełnego przekąsek na zimno i ciepło. Cóż za okazja! Przyznajcie.

Przedstawiłam Wam moją propozycję na spędzenie dnia pełnego wrażeń w Mediolanie. Mam świadomość, że nie są to wszystkie miejsca, jakie warto zobaczyć w tym cudownym mieście, jednak realizując taki plan będziesz w stanie zmieścić wszystko w jeden dzień.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox