Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

20 października 2018

Mediolan, Bergamo i Jezioro Como w jednej podróży!

Cztery dziewczyny na ulicy, w tle palmy

Październik okazał się w tym roku wyjątkowo łaskawy pod względem pogody, więc grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Od dawna marzył mi się także wyjazd w babskim gronie. Zebrałyśmy się więc we 4 i na przedłużony weekend wybrałyśmy północne Włochy. Mediolan, Bergamo oraz Jezioro Como. No bo przecież po co jechać w jedno miejsce, skoro można pojechać do 3 za 1 razem?

W tym wpisie wszystko co trzeba wiedzieć, aby swobodnie poruszać się po tym regionie i dobrze zaplanować swoją podróż.

1. Transport

Tanie loty Ryanair upolowałyśmy w lipcu, za 137 zł/osoby w dwie strony. Jednak nie była to najlepsza okazja. Zgranie 4 osób, aby mogły wziąć urlop w tym samym czasie – prawie nierealne. Mając określony termin wyjazdu ciężko znaleźć bilety w najniższej cenie.

A można trafić na bilety nawet w cenie 78 zł/osoby. Przykładowa cena ze stycznia tego roku to 110 zł/osoby.

Więcej na temat kupowania tanich biletów lotniczych znajdziesz w moim poprzednim wpisie: Polowanie na tanie latanie

Szukajcie także lotów, aby lądować na miejscu rano i wracać wieczorem. Wtedy będziecie mieć więcej czasu na miejscu. My musiałyśmy zahaczyć o weekend, więc wyleciałyśmy w sobotę wieczorem, ale wracałyśmy także wieczorem we wtorek. Co dało 3 pełne dni na miejscu: niedziela Mediolan, poniedziałek Jezioro Como i wtorek Bergamo.

Lotnisko Mediolanu jest w Bergamo (to tak jak Warszawskie w Modlinie). Stąd też pomysł, aby oprócz Mediolanu zwiedzić Bergamo, a przy okazji, trzeci cel naszej podróży – Jezioro Como, które leży na północ od obu tych miast. Wszystkie miejsca oddalone są od siebie o około 60km.

2. Komunikacja pomiędzy miastami

Na miejscu przemieszczałyśmy się pomiędzy miejscowościami pociągiem. I ten środek komunikacji bardzo polecam. Bilet to koszt 5,5 € w jedną stronę. Zarówno z Bergamo do Mediolanu jak i z Bergamo nad Jezioro.

Swoją drogą budynek dworca w Mediolanie to jeden z największych i najładniejszych tego typu obiektów w Europie.

Uwaga! Przed wejściem do pociągu należy skasować bilet na stacji, dopiero wtedy jest ważny. (Inaczej niż u nas!)

Z kolei jeżeli jedziesz pociągiem późno i kasa biletowa jest już zamknięta możesz kupić bilet u konduktora, w takiej samej cenie.

Warto dodać, że jadąc nad Jezioro Como można na tym samym bilecie zwiedzić kilka miejscowości. Aby dojechać z Bergamo do Varenny trzeba przesiąść się do drugiego pociągu w Lecco. Jest na to sporo czasu, bo bilet od momentu skasowania ważny jest 6 godzin.

Dlatego też spędziłyśmy trochę czasu w Lecco na spacerze, kawie i robieniu zdjęć, zanim ruszyłyśmy dalej.

A potem z Lecco do Varenny na tym samym bilecie. No dobra, byłyśmy jeszcze w Bellano, ale to przez przypadek. Po prostu pojechałyśmy za daleko pociągiem omijając potrzebną stację. :)

Jadąc z Bergamo nad Jezioro koniecznie usiądź po lewej stronie pociągu! Dzięki temu będziesz podziwiać piękne widoki już podczas drogi.

Nie zdziw się także i nie panikuj, jeżeli wjedziesz do tunelu i nagle w całym wagonie zapanuje ciemność. Nie w każdym pociągu, jak się okazuje, pali się światło. Trochę kłopotu może także sprawić wejście i wyjście z wagonu, ze względu na inny sposób otwierania. Na spokojnie przeczytaj instrukcję i drzwi ustąpią. Miałyśmy trochę przygód z tym, ale w końcu się udało. :)

Pomiędzy miejscowościami nad Jeziorem można także przemieszczać się promem. I warto z tego skorzystać, ponieważ widoki są obłędne! My przepłynęłyśmy z Varenny do Bellagio i z powrotem. Cena za prom to 9,20€ w obie strony. Zwracajcie uwagę na godzinę ostatniego promu, żeby nie zostać po drugiej stronie.

3. Komunikacja w mieście

W Mediolanie najlepszym środkiem komunikacji jest metro (4 linie), natomiast w Bergamo polecamy autobusy. Jednorazowy bilet na metro to 1,5€. Autobus to koszt podobny, ceny jednak różnią się w zależności od stref. Każdy bilet należy skasować.

Mapa linii metra w Mediolanie
Bilety na pociąg, autobus, metro i prom

Z lotniska w Bergamo dostaniesz się autobusem komunikacji miejskiej nr 1. Za taki jednorazowy przejazd do centrum miasta zapłacisz 2,6 €.

Najbardziej opłaca się kupić bilet 72 godzinny (7 €), ponieważ daje on możliwość nieograniczonych przesiadek, można na nim dojechać na i z lotniska, a także wjechać kolejką na wzgórze w cenie biletu.

4. Nocleg

Na miejsce do nocowania wybrałyśmy Bergamo, ze względu na cenę oraz dobrą lokalizację. Klasycznie już zarezerwowałam mieszkanie za pośrednictwem portalu AirBnb.

Uwielbiam tę opcję, ponieważ jest tańsza niż hotel, a ponadto dostaję całe, prywatne mieszkanie z łazienką i kuchnią na wyłączność. W środku było czysto, ładnie i z dostępem do wifi. Miałyśmy także do dyspozycji komplet ręczników, suszarki, żelazko a nawet ekspress do kawy. W kuchni wszystkie potrzebne naczynia, garnki, a także herbatę i przyprawy. Jedyny minus – poddasze, a więc niski strop, trzeba uważać na głowę. :)

Koszt na osobę wyniósł 188 zł za całość pobytu. Miałyśmy stąd blisko zarówno na miasto (5 minut) jak i do dworca PKP (około 15 minut na piechotę).

Mieszkanie, w którym spałyśmy: AIRBNB

5. Informacje praktyczne

Oczywiście we Włoszech obowiązuje język włoski. W restauracjach i na dworcach nie ma problemu z porozumieniem się w języku angielskim, choć wiadomo, że dobrze jest znać, choć kilka podstawowych zwrotów.

Walutą jest euro i dobrze jest mieć gotówkę. W restauracjach w centrum miasta nie powinno być problemu z płatnością kartą, lepiej jednak zapytaj przed zamówieniem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Z kolei w kioskach, biletomatach, na straganach i małych sklepikach z pamiątkami trzeba już mieć gotówkę.

Jeżeli tak jak my, musisz wymeldować się z miejsca noclegowego rano, a lot masz wieczorem pewnie przyda Ci się przechowalnia bagażu. W Bergamo znajdziesz w różnych miejscach zielone skrzynki. Są to skrytki, w których można schować walizki wrzucając odpowiednią ilość monet. My skorzystałyśmy z tych zlokalizowanych niedaleko głównego dworca PKP. Stamtąd też odjeżdża autobus linii 1 na lotnisko. Wybrałyśmy skrytkę, w której zmieściły się nasze 4 walizki i zapłaciłyśmy za to 4 €/24h.

6. Koszt

Podsumowując wyjazd, za jedną osobę:

  • 137 zł loty w dwie strony
  • 188 zł nocleg
  • Transport na miejscu (w zależności od planu podróży, 7 € w Bergamo + ok. 20 € na pociągi pomiędzy miastami + 9,20 € prom)
  • atrakcje (różnie w zależności gdzie chcemy wejść, my płaciłyśmy tylko za wejście do Katerdy di Duomo w Mediolanie 9 €)

= razem około 475zł

+ kieszonkowe na jedzenie i harce (tutaj już wszystko zależy od Was). :)

Garść praktycznych informacji, które mam nadzieję, że będą dla Was pomocne przy planowaniu wycieczki na północ Włoch. To naprawdę świetny pomysł na spędzenie weekendu lub kilku dni urlopu.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox