Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

27 marca 2020

Nuda – Co robić w domu? 10 kreatywnych pomysłów

Uśmiechnięta para na krzesłach na balkonie podczas śniadania

W domu można wylądować z wielu powodów – urlopu, zwolnienia lub innych względów niekoniecznie zależnych od nas. I co tu robić? Oczywiście, można obejrzeć całego Netflixa i zabrnąć na koniec Facebooka. Ale nie tylko. Można ten czas przeznaczyć na coś konstruktywnego. Przedstawiam moje sposoby na walkę z nudą podczas akcji #zostańwdomu.

1. Książka

Zacznijmy od rzeczy oczywistej! Książka – odwieczny przyjaciel człowieka i zawodowy zabijacz nudy. Zajrzyj na swój regał, zobacz, jakie skarby kryje. Nigdy nieprzeczytane prezenty, pozycje zaczęte i niedokończone z powodu braku czasu? Pora do nich wrócić!

Wszystko przeczytane? Warto uzupełnić biblioteczkę. Poniżej przedstawiam swoje propozycje! Książki możesz kupić przez Internet w wersji ebooka (wersja do czytania online) lub audiobooka (do słuchania). Jeżeli wolisz tradycyjnie papier, wybierz kuriera, który dostarczy egzemplarz do Twojego domu. Teraz kurierzy zapewniają „bezkontaktową dostawę” kładąc przesyłkę na Twojej wycieraczce. Co polecam?

„Finansowy Ninja” oraz inne pozycje Michała Szafrańskiego

Jednego z najlepszych polskich blogerów w zakresie finansów i planowania budżetu domowego. Dostępna zarówno w druku jak i ebooku TUTAJ.

„Wałkowanie Ameryki” - Marek Wałkuski

Relacja polskiego dziennikarza mieszkającego od lat w USA. Zawiera dużo ciekawostek na temat codziennego życia. Na przykład: czy wiesz, że:

  • przeprowadzając się z dzielnicy do dzielnicy w Waszyngtonie musisz przerejestrować samochód, zmienić dokumenty i płacić inne podatki,
  • w USA jest gatunek muzyczny, którego wykonawcy są bardziej popularni niż Michael Jackson czy The Beatles pod względem sprzedanych albumów,
  • jak brzmią żarty o stereotypowych Polakach?

„Tajemnice Korei Północnej” - Daniel Tudor i James Pearson

Książka pokazująca jak wygląda (tak naprawdę) zamknięty świat przez pryzmat osób, które tam żyły. Życie codzienne, zainteresowania, praca. Perspektywa inna niż wszystkie. Naprawdę warto przeczytać.

„Apartament w Paryżu” – Guillaume Musso

Powieść poruszająca różne aspekty sztuki i jej tworzenia. Trochę romans, trochę śledztwo, trochę obyczajowa. Normalna, fajna, trzymająca w napięciu. Idealna na wolne popołudnia!

„Klątwa” – Max Czornyj

Rewelacyjny kryminał, który trzyma w napięciu od początku do końca. Niespodziewane zwroty akcji, zaskakujące zakończenie i rozdziały tworzone tak, że nie można przestać czytać. Polecam jako lekturę dzienną, nie przed snem, bo ja na przykład nie spałam po tym :D!

Harlan Coben i w zasadzie wszystkie jego książki.

W domu rodzinnym mam biblioteczkę z około 25 egzemplarzami jego kryminalnych powieści. Dla mnie numer 1 od lat, polecam!

„Zabójczy pocisk” – zbiór kryminalnych opowiadań polskich pisarzy.

No rewelacja! Nie wiem, co mogłabym więcej powiedzieć. Różne style, totalnie odmienne historie, każdorazowo oryginalne zakończenie! Bajka! Trzeba przeczytać.

„A ja żem jej powiedziała” – Katarzyna Nosowska

Wokół tej książki powstało wiele sprzecznych opinii. Ja jestem zdecydowanie na tak. Zbiór luźnych anegdot i sytuacji z życia okraszonych kapitalnym, inteligentnym, często sarkastycznym komentarzem. Lubię taki styl, szanuję odwagę i prawdziwość – Kaśka – jak na co dzień tak i w książce.

Wiele sklepów wychodzi teraz naprzeciw naszej potrzebie siedzenia w domu. I tak na przykład w Empiku możesz przez 60-dni korzystać za darmo z członkostwa w Empik Premium. Co daje między innymi darmową dostawę kurierem do domu / paczkomatu i dostęp do 13 tysięcy darmowych ebooków i audiobooków. Szczegóły znajdziesz TUTAJ. Korzystaj!

2. Trening

Siedzenie w domu + zamawianie jedzenia = plany treningowe legły w gruzach? Od zamawiania szamy Cię nie odwiodę, ale na trening namówić mogę.

Już pomijając cele noworoczne, odchudzanie i takie tam. Ruch jest bardzo istotny dla naszego organizmu. Wspiera prawidłową przemianę materii, postawę, ale też chociażby pracę mózgu. Wpływa na obniżenie stresu oraz jakość snu!

Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że nie musisz chodzić na siłownię, aby poruszać się w domu. Wystarczy Ci Internet i motywacja! Z pomocą przyjdą trenerzy personalni, którzy organizują treningi i tłumaczą prawidłowe wykonywanie ćwiczeń online. Korzystajmy!

Barbell Club

Polecam siłownię, z której ja na co dzień korzystam (w czasach poza kwarantanną :D). Publikuje ona przykładowe treningi do zrobienia w domu na swoim Instagramie. Dodatkowo też prowadzi konsultacje oraz treningi online – z trenerami personalnymi, którzy pomagają dobrać ćwiczenia do realnych potrzeb + pozwalają na trening bez specjalistycznego sprzętu, którego w domu nie mamy. Możesz też dołączyć do zamkniętej, płatnej grupy na Facebooku, gdzie codziennie o 21:00 pojawiać się będą nowe treningi. Szczegóły znajdziesz tutaj: Facebook.

FItAnka.pl

Jedna z największych polskich platform treningowych, na której znajdziesz różne treningi, diety oraz porady sportowe przygotowane przez Anię Dziedzic . Treningi są podzielone ze względu na stopień zaawansowania oraz cele treningowe. Z uwzględnieniem wersji „HOME” – bez specjalistycznego sprzętu. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domową siłownią. Pełen dostęp do strony jest płatny, ale wiele treningów znajdziesz na kanale FitAnka na YouTube. Linki: Platforma / YouTube

QCZAJ

Góral z krwi i kości przedstawia treningi na swoim kanale na YouTube. Można tam znaleźć różne zestawy ćwiczeń – zarówno 10 minutowe szybkie na jedną partię np. brzuch, ale także bardziej złożone, na całe ciało. Teraz stworzył też serię filmów „inowdomu” ze specjalnymi ćwiczeniami opracowanymi do robienia w domowym zaciszu. YouTube

Aplikacja

Do samodzielnego trenowania w domu może Ci się przydać aplikacja do odmierzania czasu i odpowiedniej ilości serii. Ja korzystam z bezpłatnej HIIT&Tabata. Można w niej ustawić wszystko - ile czasu ma trwać ćwiczenie, ile odpoczynek, ilość serii i odliczanie. Jak dla mnie najlepsza z różnych przetestowanych, ponieważ może jednocześnie z telefonu w tym samym czasie grać muzyka - odliczanie jej nie przerywa. Aplikacja oferuje też filmiki z przykładowymi ćwiczeniami/treningami (część jest darmowa).

3. Gry

Idealny czas na gry! Wszelkie planszówki, nawet te najbardziej zakurzone – w ruch!

Scrabble, chińczyki i grzybobranie – powracają do łask!

Jeżeli masz w domu jakiekolwiek planszówki – super! Jeżeli nie, możesz zamówić lub wymienić się za pośrednictwem olx.pl lub skorzystać ze stron: Facebook / Aleplanszówki

A może zagramy w karty?

Gra w tysiąca / remika / pokera / oczko zawsze mile widziana.

Jeżeli nie masz nic z wyżej wymienionych, nic nie szkodzi! Nuda to najlepszy moment na odkopanie zabaw z dzieciństwa, do których potrzebna będzie Ci wyobraźnia, kartka i długopis!

Przypominam o istnieniu takich gier jak:

Państwa – Miasta – kultowa gra mojego dzieciństwa!

Wymyślasz kategorie (państwa / miasta / zwierzęta / rośliny / wody / góry / film / książka / imię / samochód / sławna osoba – generalnie dowolne kategorie jakie przyjdą Ci do głowy!) potem jedna z osób wymienia w myślach po kolei litery alfabetu, ktoś mówi STOP i to jest litera, która obowiązuje w danej rundzie.

Wariantów może być kilka – albo wypisujecie na kartce i jak ktoś skończy to następuje sprawdzanie (15 punktów za oryginalną odpowiedź, niepowtarzającą się, 5 punktów jak jest dubel, czyli co najmniej 2 osoby miały to samo - 15 za brak).

Inny wariant: słowny – „kto pierwszy ten lepszy” lub „do upadłego” – przegrywa ten, kto nie wymyśli już nic więcej.

Statki

Dokładną instrukcję znajdziesz w Internecie, jednak o co chodzi? Rozstawiasz statki, a przeciwnik ma je zestrzelić – wszystko na kartce papieru! Polecam wpisać na YouTube w wyszukiwanie "gry na kartce", można znaleźć różne rozmaitości i przejrzyste instrukcje.

Szubienica

1 osoba wymyśla słowo, druga próbuje je odgadnąć podając 1 literę, która miałaby znaleźć się w słowie. Jeżeli jest – super, przeciwnik ją odkrywa. Jeżeli nie – przeciwnik rysuje po kolei części na szubienicy. Przegrywasz, jeśli zawiśniesz.

Skojarzenia

Gra polegająca na wymyślaniu słowa na literę, na którą kończy się słowo przeciwnika – czyli jeżeli ja powiem PIES Ty podajesz słowo na S itd. Polecam wprowadzać utrudnienia w postaci wykluczenia np. litery „A” lub „K”. To znaczy, że żadne słowo nie może się kończyć na daną literę. Przyjemne nawet w kuchni podczas gotowania ;-)!

Portal kurnik.pl

Dużo gier online, min. kalambury, literaki (scrabble), mahjong, kulki, domino oraz wiele gier karcianych. Niektóre indywidualne, inne online z losowo dobieranymi uczestnikami. PS. mój faworyt kalambury! Zawsze można też zalogować się razem ze znajomymi i cisnąć partyjkę online! :)

4. Vlogi

Doskonały moment, aby prześledzić rozmaite VLOGI – np. podróżnicze i zainspirować się tym, co można zrobić, jak już będziemy mogli wychodzić z domu. Polecam Wam z całego serca następujące profile:

Bez Planu

Człowiek, który sporo czasu spędził w Ameryce Południowej i zbadał tam każdy, nawet najbardziej niebezpieczny zakątek! Oprócz tego lata dalej, obecnie nadaje z Ugandy – wprost z najbiedniejszej dzielnicy! Ogromną inspiracją są też odcinki nagrywane z Anią - Polką, która angażuje się w ciekawe wolontariaty m.in. w Kolumbii. Zobacz koniecznie! YouTube

Kołem się toczy

Sympatyczna para, która zwiedza świat na rowerach! Oprócz świetnych relacji z podróży możesz też liczyć na zjawiskowe zdjęcia z drona! Całość razem naprawdę robi robotę! YouTube

Globstory

Odważna dziewczyna, która dzielnie przemierza cały świat. Znajdziesz u niej interesujące relacje zarówno z Kijowa jak i Ekwadoru czy Iranu. Co na dodatkowy plus? Pasja do portretu i umiejętność namawiania ludzi do pozowania (nawet w miejscach, gdzie sobie tego nie życzą) – cykl „Pogapmy się na ludzi” – super! YouTube

No i można zacząć planować kolejny trip ;-)

5. Quizy

Jestem absolutnym fanem ćwiczenia mózgu poprzez rozmaite quizy. Polecam rozmaitości w tym temacie:

  • Tematyczne quizy, np. test znajomości na temat Warszawy.
  • Rozmaite quizy, językowe, historyczne, ogólnoświatowe, w sumie to wszelkie: Gazeta.pl
  • Milionerzy – pamiętasz ten kultowy teleturniej? Test wiedzy ogólnej z tymi kołami ratunkowymi. Im wyżej się pniesz tym trudniejsze pytania. Polecam! Gra jest dostępna w wersji online oraz jako gra do pobrania na telefon – polecam to drugie! :D Gra raczej dla 1 osoby, chyba, że wszyscy wspólnie odpowiadacie na pytanie – wtedy dowolnie. Aplikacja
  • Wiem to! – O ile milionerzy to zawsze wybór ABCD, to tu mamy pytania otwarte, czasem też AB, ale generalnie trudna sprawa. Zawiłe, ale mega wciągające! Możliwość gry w kilka osób. Wielki plus za to, że po każdej odpowiedzi mamy odnośnik do źródła - najczęściej Wikipedii, gdzie możemy doczytać więcej na temat tego zagadnienia. AppStore

6. Porządki

Nikt nie lubi sprzątać, ale czas w domu to idealny moment na porządki w swoich szpargałach. Zobacz co tam masz. Kilka kufrów z pamiątkami z przeszłości, albumy ze zdjęciami, „Złote myśli” z podstawówki. Coś do wywalenia, coś do sprzedania - trzeba to ogarnąć!

Jordan Peterson powiedział kiedyś, że pierwszym krokiem do zmian w życiu jest posprzątanie swojego pokoju.

I ja się absolutnie z tym zgadzam! Nie dość, że zyskujesz przestrzeń i miejsce "na nowe" to jeszcze udowadniasz sam sobie, że jesteś gotowy do zmian.

Kto mógłby w tym pomóc?

Bardzo polecam pewną postać - Marie Kondo. To Japonka, która ma swój program w TV i pomaga ludziom oczyścić ich mieszkania i zaprowadzić porządek na przyszłość. Ja, absolutnie oczarowana tą postacią spróbowałam i naprawdę muszę przyznać, że to działa! Łącznie podczas 2 podejść z Marie Kondo oddałam 3 wielkie torby ubrań potrzebującym zyskując tym samym przestrzeń, czytelność i porządek w ubraniach. Polecam! – Marie pomaga porządkować oczywiście nie tylko ubrania, na wszystko ma swój sposób – więcej znajdziesz w jej filmikach na YouTube oraz na Netflixie „TidyingUp”.

7. Języki

Idealny moment na naukę języków! Uczyłeś się czegoś i poszło w zapomnienie? A może przydałoby się podszlifować jakiś język pod przyszłą zmianę pracy lub utęsknione wakacje? A może po prostu LUBISZ dany kraj i chciałbyś się nauczyć jego języka? Polecam wsparcie w tym temacie:

Busuu.com

Dostępna w wersji darmowej (uproszczona) i płatnej (pełna), platforma językowa, gdzie możesz uczyć się rozmaitych języków poprzez różne zadania – testy, słuchanie, pisanie, czytanie, mówienie.

Niewątpliwą zaletą jest możliwość weryfikacji zadań (pisemnych oraz nagrań) przez native speakerów. Osoby z danego kraju mogą poprawić, skomentować i udzielić porad na temat Twojej znajomości języka. Ty również, osobom, które uczą się polskiego. BUSUU STRONA / BUSUU APLIKACJA

Quizlet

Rewelacyjna strona (jest też aplikacja na telefon) do nauki słówek i wyrażeń z danego języka. Na Quizleciefunkcjonują zestawy słownictwa dostępne dla wszystkich, jednak moim zdaniem największą wartość mają fiszki zrobione samodzielnie i do tego namawiam. QUIZLET STRONA / QUIZLET APLIKACJA

YouTube

Nie wymieniałabym, gdybym nie miała po co! Bardzo fajne i bardzo dobre kanały na YouTube, które warto subskrybować, jeżeli chcesz nauczyć się języka obcego:
Arlena Witt (angielski)
Jesús García (hiszpański)

8. Gotowanie

Nudząc się w domu warto poszukać nowych pomysłów i przepisów na codzienne posiłki. U mnie wolne zadziałało i w kuchni pojawiły się dania, których nigdy do tej pory nie było! Milion nowych przepisów, wielkie testowanie, pierwsze wtopy, ale i ostatecznie sukcesy! Poniżej przedstawiam swoje przepisy, wszystkie w wersji wegańskiej, korzystajcie:

• OMLET

  • 80 g mąki (ryżowa lub pszenna)
  • 1 banan
  • Odrobina mleka roślinnego (sojowe / migdałowe / kokosowe – wszystkie były ok)
    *Opcjonalnie mrożone owoce np. jagody

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera i wylewamy na rozgrzaną patelnię, smażymy pod przykryciem, aż do zarumienienia spodu na średnim ogniu. Przekręcamy i po chwili Voilà!
Mamy pyszny omlet, który ściągamy z patelni, smarujemy masłem orzechowym i ulubionym dżemem. Można także posypać wszystko posiekanymi orzechami lub rzucić świeże owoce! Polecam!

• WEGE ROSÓŁ

Kto nie lubi rosołu? Akurat u mnie to największy problem przy przejściu na wegetarianizm. 4 lata zajęło mi dojście do takiej receptury, dzięki której można było uzyskać taki sam smak jak w oryginalnej, mięsnej wersji. Ale udało się i w końcu mam bulion, który wykorzystuję jako bazę do wszystkich zup, ale też dań głównych np. do paelli.

Do rozgrzanego garnka z łyżką oleju wrzucam:

  • Cebulę
  • Pół pora
  • 2 duże marchewki
  • 1 pietruszkę
  • Pół selera korzeniowego
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 4 pieczarki
  • 2 pomidory – przekrojone na pół
  • 1 „piramidkę smaku” z Lidla – mieszanka ziół
  • Odrobinę suszonych grzybów
  • Wege kostkę rosołową – najlepsze w Rossmanie 100% naturalne.

Wszystko razem gotuję około godzinę na małym ogniu. Potem odcedzam sam płyn.

W zależności od tego na co mam ochotę jem albo rosół, albo na jego bazie robię inną zupę. Najbardziej lubię dodać przecier pomidorowy lub mieszankę przypraw Tom Yum. Dzięki tym przyprawom zupa jest kwaśna i ostra. Mieszanka do kupienia w Składzie Bananów. Taką zupę podaję z makaronem i dodatkami np. warzywami z gotowania, cieciorką, tofu, podsmażonymi pieczarkami. Dzięki temu wychodzi sycący, pełen smaków posiłek.

• CHLEB

Nic prostszego i pyszniejszego niż stworzenie własnego chleba!
Robimy go z:

  • 500 g mąki pszennej typ 550+ (najlepiej 650, dostępna w Lidlu i Biedronce)
  • 25 g drożdży
  • 500 ml ciepłej, przegotowanej wody
  • 0,5 szklanki płatków owsianych
  • 0,5 szklanki słonecznika lub innych nasion (lub inne dowolne składniki, kombinujcie)
  • Ja dałam jeszcze łyżkę siemienia lnianego, może być, ale nie musi
  • Dwie łyżki oleju

Suche składniki (w tym słonecznik i siemię) mieszamy, dodajemy wodę, drożdże, mieszamy.
Następnie odstawiamy w ciepłe miejsce, np. na kaloryfer. Przykrywamy ścierką. 20 minut.
Potem mieszamy ciasto w misce, tak, aby je odpowietrzyć.
Przekładamy do blaszki wysmarowanej olejem i mąką (lub bułką tartą).
Czekamy chwilę, w tym czasie nagrzewamy piekarnik z termoobiegiem na 230 stopni.
Po około 10 minutach wstawiamy ciasto.
Po upływie 20 minut zmniejszamy temperaturę na 180 stopni i zostawiamy tylko grzanie od dołu na 30 minut. (Wyłącz termoobieg!)
Po upływie tego czasu wyłączamy piekarnik, zostawiamy chleb w środku na 5 minut i wyciągamy na zewnątrz. Jak ostygnie można jeść. Smacznego!

9. Instagram

Dobry czas na ogarnięcie swojego profilu, ale także śledzenie nowych inspirujących osób. Moja propozycja – wchodź w hasztagi swoich zdjęć, aby zobaczyć inne osoby, które publikują coś podobnego.
To ogromna fala inspiracji!
Oczywiście w tym miejscu odeślę na swój profil, zapraszam po codzienną dawkę motywacji, przepisy, relacje z podróży :) -> FOXPARADOX.INSTA

10. Organizacja

To dobry czas na wszelkie przemyślenia i dalszą organizację. Idealny moment, aby zaplanować swoje najbliższe dni / tygodnie / lata. Ułożenie planu, znalezienie potrzebnych odpowiedzi.
Mi na przykład w planowaniu najbliższych dni pomaga zawsze kartka papieru i rozrysowanie całego tygodnia.

Planując taki tydzień oznaczam po kolei:

  • rzeczy ważne, takie które są nieprzesuwalne, ustalone od dawna, np. wizyta u lekarza, fryzjera itd.
  • dopisuję w jakich godzinach pracuję
  • zapisuję po kolei wszystko co chcę zrobić np. ugotować obiad / posprzątać
  • a także moje plany dodatkowe - trening, czytanie książki, nauka języków
  • na koniec zaznaczam czas wolny!

Złote zasady przy planowaniu:

  • Postanowienia dzielę i rozpisuję konkretnie w czasie – np. jeżeli chcę zrobić 2 treningi w ciągu tygodnia, to planuję je na poniedziałek i środę (nie obok siebie, aby mieć czas na regenerację)
  • Jeżeli chcę przeczytać książkę, planuję 1 godzinę czytania codziennie, np. prosto po pracy zamiast zostawiać to na ostatnią chwilę, gdy nie mam już siły. Kiedy wracasz z pracy jesteś na fali i możesz dużo zrobić. Pytanie czy tę godzinę – dwie chcesz przeznaczyć na relax z telefonem, gotowanie etc. czy coś co chcesz faktycznie zrobić.
Moja rada: jeżeli coś jest dla Ciebie ważne, zrób to najpierw. Podobnie z rzeczami, do których ciężko Ci się zebrać! Np. trening, nauka.
  • Na koniec dnia zostaw to co automatyczne, odmóżdżające i nie wymagające dodatkowych nakładów energii np. gotowanie.
  • Jeżeli zostanie Ci niezagospodarowany czas – z przyjemnością oznacz go jako wolny. Należy Ci się po tym co już dziś zrobiłeś/łaś.
    To bardzo ważne, aby oprócz wszelkich zadań i nadmiaru obowiązków znaleźć jeszcze w tym wszystkim czas dla siebie.

Mam nadzieję, że skorzystasz z moich pomysłów i wypełnisz czas spędzony w domu aktywnością, z której będziesz dumna/y!

A tym czasem, #zostańwdomu i dbaj o siebie!

Zdrowia!

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox