Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

25 kwietnia 2021

Warszawa i okolice – co robić w pandemii?

Budynek z muralem z napisem "Kocham Warszawę"

Wszystko zamknięte i najlepiej #zostańwdomu. Jednak co zrobić, kiedy pogoda coraz ładniejsza i coraz bardziej ciągnie nas na dwór? Gdzie iść, skoro wszystko jest nieczynne? Dla znudzonych codzienną rutyną garść inspiracji. Pomysły na to, gdzie się wybrać na weekendowy spacer oraz jak go sobie urozmaicić - kierunek Warszawa!

1. Targ śniadaniowy

Zacznijmy może od jedzenia! Stęskniona za otwartą gastronomią, bardzo ucieszyłam się na wieść, że od 10 kwietnia 2021 r. znowu wracają Targi Śniadaniowe na Żoliborzu i Mokotowie!

Przestrzeń na świeżym powietrzu, gdzie znajdziecie zarówno street foodowe jedzenie jak i mnóstwo świeżych, regionalnych czy robionych własnoręcznie produktów.

Przykładowe cuda z targu: kolumbijskie arepas, węgierski langosz, gruzińskie wypieki i meksykańskie tacos. Naleśniki, tosty, ciasta, sery, lemoniady, kawa, lody… A także koszyki wiklinowe, ubrania, deski do krojenia, mydło i powidło. Dosłownie. 😉

Listę wystawców i szczegóły eventu znajdziecie na FB -> LINKoraz WWW -> LINK

Jedzenie jest pakowane na wynos, można je zjeść na ławeczce lub zabrać ze sobą do pobliskiego parku (np. obok Cytadeli na Żoliborzu).

Targ odwiedzicie w soboty w godz. 9:00-16:00 na Żoliborzu -> Al. Wojska Polskiego - róg ul. Śmiałej, Warszawa.

Oraz w niedziele w godz. 10:00-17:00 na Mokotowie -> Skwer AK Granat, Skrzyżowanie ul. Woronicza i ul. Puławskiej, Warszawa.
*sprawdzajcie info na bieżąco na stronie wydarzenia LINK

Łapcie śniadanie i ruszamy!

2. Ogrody przy Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pewnie część z Was doskonale zna Muzeum Pałacowe w Wilanowie albo przynajmniej była tam oglądać Bożonarodzeniowe iluminacje.

Co więc można tam robić w kwietniu, podczas pandemii, gdy muzea są zamknięte? Otóż można odpocząć w ogrodzie.

Cały kompleks jest dosyć rozległy. Zdeptanie wszystkich ścieżek wokół pałacu zajęło nam jakieś dwie godziny.

Ta propozycja jest dla każdego, kto lubi pooglądać ładną architekturę, a także odpocząć w ciszy chodząc po parku, w którym słychać tylko śpiew ptaków. Myślę też, że z każdym kolejnym tygodniem park będzie coraz bardziej zielony, zapełni się kwiatami i jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

Praktyczne informacje

Park otwarty jest codziennie w godz. 9:00–20:00 (kwiecień) i 9:00-21:00 (maj).

Wstęp: 7 zł bilet normalny, 4 zł ulgowy, 1 zł dzieci do 16 r. ż., darmowy dla dzieci do 7 r. ż.
Bilety kupisz w biletomacie lub online -> LINK)

Przed wejściem trafiliśmy na pana sprzedającego kawę z Bike Coffee. Nieopodal są też knajpki serwujące na wynos – można wziąć kawę czy inny napój ze sobą na spacer.

Co można zobaczyć w parku? LINK

Od 15 marca 2021 r. pałac pozostaje zamknięty do odwołania. A zbiory muzealne pozostaje nam podziwiać online ->LINK

3. Wisła

Nad Wisłą każdy znajdzie przestrzeń dla siebie:

 • rozległe Bulwary Wiślane to miejsce doskonałe na spacer, bieganie z psem czy przejażdżkę hulajnogą.

Kilkukilometrowa trasa, która rozciąga się od plaży na zielonym Żoliborzu, wzdłuż Parku Fontann i Starego Miasta, poprzez Powiśle i Centrum Nauki Kopernik, na Porcie Czerniakowskim kończąc.

Przy dobrej pogodzie można też przycupnąć na Schodkach z kawą czy piwkiem,

 • Nadwiślański Szlak Rowe
 • rowy – propozycja dla aktywnych. Szlak biegnie od Łomianek do Konstancina Jeziorna, wzdłuż prawego brzegu Wisły,
 • ścieżki przyrodnicze – np. na Żoliborzu, czy wzdłuż prawego brzegu Wisły to ciekawe szlaki dla spacerowiczów,
 • siłownie plenerowe, znajdujące się m.in. w pobliżu Stadionu Narodowego czy też na Bulwarach w okolicy Centrum Nauki Kopernik, to alternatywa dla zamkniętych klubów fitness,
 • plaże – wzdłuż Wisły, w różnych miejscach znajdziemy przestrzeń na mały piknik. Weź ze sobą koc, przekąski i odpocznij na łonie natury.

Lokalizacje są zaznaczone na infografice -> LINK

Wstęp: bezpłatny

4. Mazowiecki Park Krajobrazowy

A może by tak rzucić wszystko i pojechać… do lasu? Jednym z moich ulubionych jest Mazowiecki Park Krajobrazowy. Głównie ze względu na powierzchnię – naprawdę jest gdzie pochodzić, pobiegać czy usiąść z książką.

Znajdziecie tu rozmaite szlaki. Są trasy szerokie i ubite, więc świetnie się nadadzą na rower czy też spacer z dzieckiem w wózku. A jak zechcecie odpocząć od ludzi, wystarczy skręcić w jedną czy drugą wąską dróżkę między drzewami. I już – cisza i spokój.

I nie trzeba wcale jechać daleko! Już nieopodal Gocławka zaczyna się las, a w nim siłownia plenerowa, oczko wodne i ścieżki do wędrowania. Podaję dokładną lokalizację -> LINK

Wstęp: bezpłatny

5. Kępa Kiełpińska

Chcąc wyrwać się z miasta warto rozważyć też kierunek w drugą stronę – bardziej na północ. Wyjeżdżając z Warszawy, przy Łomiankach, znajduje się rozległy teren idealny dla spacerowiczów.

Kępa Kiełpińska to szeroki wał, las i rozlewisko Wisły. Znajdziecie tu także stadninę koni i kawałek trawki na piknik. Nieopodal są też Jezioro Dziekanowskie i Jezioro Kiełpińskie – również idealne miejsca do odpoczynku.

Wstęp: bezpłatny

6. ZOO

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest cały czas otwarty dla zwiedzających.

To 40 ha powierzchni z licznymi alejkami spacerowymi i 12 tysiącami gatunków zwierząt. Bezproblemowo możemy poruszać się po terenie ZOO oraz pawilonach, zachowując obostrzenia przeciw covid – ruch jednostronny, obowiązek noszenia maseczki, zachowanie dystansu 2 m od innych zwiedzających.

Praktyczne informacje

Zoo jest czynne codziennie od godz. 9:00 do:

 • 18.00 (kwiecień-wrzesień) i 19.00 w soboty i święta (maj-wrzesień)
 • 16.00 (luty, listopad),
 • 17.00 (marzec, październik),
 • 15.30 (grudzień, styczeń) i 16.00 w soboty i święta.

Wstęp: 30 zł bilet normalny, 20 zł ulgowy

Bilet kupisz w kasie (płatność tylko kartą), online LINK lub przez aplikację mPay.

7. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Nieopodal Centrum Nauki Kopernik i Wisły możecie śmiało dostać się na dach BUW – przechadzać się po ogrodzie i oglądać wszystko z góry. To jeden z największych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Ogromna różnorodność roślin zestawionych według kolorystyki to widok niezwykle miły dla oka.

Ogrody zostały otwarte 1 kwietnia 2021 i są dostępne codziennie w godzinach:

 • 8:00-18:00 kwiecień
 • 8:00-20:00 maj-wrzesień
 • 8:00-18:00 październik
 • 8:00-15:00 listopad-marzec

Wstęp: bezpłatny

Zdjęcie Bartosz MORĄG

8. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Ogromny kompleks Ogrodu Botanicznego UW to ponad 5000 rozmaitych gatunków drzew, krzewów, kwiatów i pnączy. To doskonale zorganizowana przestrzeń z różnymi działami tematycznymi i szklarniami.

Idealne miejsce na spacer jak i przyrodniczą edukację.

Praktyczne informacje

Ogrody i szklarnie są czynne codziennie, również w święta, w godzinach:

 • 10:00-18:00 marzec-kwiecień
 • 10:00-20:00 maj-sierpień
 • 10:00-18:00 wrzesień
 • 10:00-17:00 październik

Wstęp: 12 zł bilet normalny, 6 zł ulgowy (poniedziałek - czwartek)

20 zł bilet normalny, 10 zł ulgowy (piątek - niedziela)

dzieci do 7 r. ż. wstęp darmowy

Zdjęcia Instagram @ogrodbotanicznyuw

9. Geocaching

A jeżeli brakuje Ci powodu, dla którego miał(a)byś wychodzić z domu lub szukasz jakiegoś pomysłu na ciekawe spędzenie czasu na zewnątrz – polecam geocaching. Najprościej mówiąc – to gra terenowa dla poszukiwaczy „skarbów”.

Na czym to polega?

Wyobraź sobie, że różni ludzie, na całym świecie, ukrywają w rozmaitych miejscach mniejsze lub większe pakuneczki, pojemniczki i skrzynki. Są to tak zwane „cache”. Każdy taki cach zostaje dodany do aplikacji, uzupełniony niezbędnym opisem i wskazówkami potrzebnymi do jego znalezienia przez innych graczy – w tym lokalizacją GPS. To, co znajdzie się w danej skrytce zależy od założyciela i ludzi, którzy go potem znajdą. Nigdy nie wiesz, na co trafisz. Więcej o geocachingu możesz poczytać tutaj -> LINK

Co zrobić, żeby zagrać?

Wystarczy zarejestrować się na stronie Geocaching.com (LINK) , pobrać aplikację na telefon i wyruszyć na poszukiwania! Sklep Google Play lub App Store.

Zaczynamy grę!

W aplikacji znajdziesz wszystkie cache, które są dostępne w pobliżu. Najczęściej są to miejsca z jakiegoś powodu ważne – historycznie lub kulturowo. Do danego cacha dodany jest opis, mogą też pojawić się zdjęcia.

Pamiętaj, aby mieć ze sobą długopis – w każdym cachu znajdziesz logbook, do którego należy się wpisać, aby odnotować swój sukces. 😉 Dajemy też znać pozostałym graczom w aplikacji czy udało nam się znaleźć skarb.

Cache są ukryte w rozmaitych miejscach. Niektóre znajdziesz bez problemu, inne będą wymagały chwili poszukiwań. Najbardziej niesamowity cach został nawet ukryty (i odnaleziony!) w kosmosie: LINK Także cóż, do dzieła!

10. Gry miejskie

Podobną alternatywą są też wszelkiego rodzaju gry miejskie. Najwięcej można znaleźć tych dla najmłodszych, ale i dla dużych coś się znajdzie 😉 Np.:

Gry miejskie: Warszawski Marsz Marszałka -> LINK

Znajdź Syrenkę -> LINK

11. Murale

Fani sztuki ulicznej naprawdę mają czego szukać w Warszawie. Artystyczne, historyczne, zagadkowe lub reklamowe. Są takie, które mają nawet kilkadziesiąt lat, inne zmieniają się co sezon. Szczególnie warto poszukać tych, które kryją się w różnych osiedlowych zakątkach.

Tutaj ściągawka lokalizacji: Wirtualna mapa warszawskich murali ->LINK

A tutaj znajdziecie 25 przykładowych murali z krótkim opisem historii ich powstania -> LINK

Ile murali Ty odnajdziesz w Warszawie? 😊

A jeśli zastanawiasz się co robić zostając w domu:

To polecam mój poprzedni wpis, gdzie pisałam o tym co robić ze sobą, kiedy zostajemy w czterech ścianach i nie chcemy tracić czasu na Netflixa.

Czym się zająć, żeby nie zwariować? Pomysły na pandemię i nie tylko, znajdziecie w tym wpisie: Nuda – Co robić w domu? 10 kreatywnych pomysłów

Dorzucam jeszcze listę wydarzeń organizowanych online -> LINK

Szczególnie do gustu przypadły mi spektakle nakręcone przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, a konkretnie „Wieczór Trzech Króli” W. Szekspira i „Psie Serce” M. Bułhakowa. E-wejściówkę kupisz tutaj -> LINK bilet kosztuje 20 zł i uprawnia do obejrzenia sztuki na portalu VOD, danego dnia, w podanym zakresie godzinowym. Polecam bardzo!

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęcę Was do wyjścia z domu i umilenia sobie nieco tego wyjątkowego, pandemicznego czasu. To moje pomysły na małe wycieczki, które możemy zrealizować pomimo aktualnie obowiązujących obostrzeń. I wypoczywać bezpiecznie, ale jednak na świeżym powietrzu!

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox