Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

1 lipca 2019

Berlin w dwa dni - TOP 12 miejsc, które warto zobaczyć!

Budynek parlamentu w Berlinie, flaga Niemiec

W Berlinie miałam już przyjemność być trzy razy. Czas w końcu na post! W tym wpisie znajdziesz moje subiektywne odczucia - jak odebrałam Berlin, co mnie spotkało, co zaskoczyło. Pokrótce także o klasycznych punktach, wartych odwiedzenia, ale także nieco innych, nietypowych, o których nie przeczytasz w przewodnikach.

1. Carnival of Cultures

Po pierwsze, w Berlinie ciągle coś się dzieje. Jadąc tam, koniecznie sprawdź, jakie aktualnie koncerty, festiwale czy wydarzenia ma Ci do zaoferowania stolica Niemiec. W tym celu polecam np. stronkę Visit Berlin.

W 2019 r. trafiłyśmy, zupełnie przypadkiem, na Carnival of Cultures. Fenomenalne wydarzenie, kilka stacji metra od Alexanderplatz (centrum). Jak na nie trafiłyśmy? Dzięki Google Maps, które pokazywało, że ze względu na ten właśnie event mogą być utrudnienia w ruchu. :-)

Carnival of Cultures to przede wszystkim parada rozmaitych artystów z całego świata. Możesz na nim zobaczyć min. tancerki z Brazylii, Ekwadoru czy Korei, wrotkarzy, aktorów i sztukmistrzów. Oprócz tego są ludzie, którzy po prostu maszerują, tańczą i śpiewają do muzyki, którą grają lub puszczają na pełnej mocy. Każdy ma oryginalne przebranie, kostium lub charakteryzację. Wszyscy są uśmiechnięci, szczęśliwi i emanują dobrą energią. Warto tam być i zobaczyć to wszystko na własne oczy!

Oprócz tego, wszystkie miejsca w okolicy, którędy przebiega parada kipią życiem. Jest mnóstwo food trucków z jedzeniem, alkoholem, świeżymi owocami, czy też preclami. Swoją drogą mam wrażenie, że precle w Berlinie sprzedają na każdym kroku. Nieważne czy z makiem czy serem, kupisz je praktycznie wszędzie.

Od tłumu można oszaleć, ale można też schować potrzebę dystansu personalnego do kieszeni i cieszyć się chwilą, bawić z tymi ludźmi. Dla mnie hitem było to, jak w pewnym miejscu dosłownie nie dało się przejść ulicą, ponieważ zgromadzeni przed lokalem ludzie tańczyli do muzyki techno granej na żywo przez DJ-a wprost z „witryny sklepowej”, czy raczej klubowej. Niesamowite!

2. Alexanderplatz

Większość z Was rozpocznie swoją wycieczkę po Berlinie właśnie z tego miejsca. Alexanderplatz jest stricte w centrum miasta, gdzie można dojechać rozmaitymi liniami metra (U2, U5 i U8), pociągiem oraz oczywiście autobusem z lotniska Berlin Tegel.

Oprócz tego, że stanowi znakomity punkt komunikacyjny, jest też świetną bazą do odwiedzania różnych restauracji i knajp dookoła.

3. Wieża Telewizyjna – Berliner Fernsehturm

Alexanderplatz znajduje się w pobliżu Wieży Telewizyjnej – Berliner Fernsehturm – jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Berlina. Byłam przy niej już 2 razy i nigdy nie wjechałam na górę, zazwyczaj z powodu braku czasu. Jednak, jeżeli jesteś fanem widoków panoramicznych, to powinieneś uwzględnić to w swoim planie wycieczki.

Wieża telewizyjna – budynek wznoszący się na wysokość 250 m, oferuje część barową znajdującą się nieco niżej i restauracyjną – wyżej. Obie części obracają się wokół własnej osi. Siedząc przy stoliku w restauracji pełen obrót wykonasz w ciągu 1 godziny, w części barowej w ciągu 30 minut.

Wstęp jest płatny, cena zależy od tego czy chcesz wjechać na samą górę czy tylko do pewnej wysokości, oraz czy chcesz tylko wejść i wyjść, czy też zasiąść na drinka/kolację. Ceny są różne (203m wysokości wieży –16,50€, wejście do restauracji na samej górze 21,50€, stolik przy oknie w restauracji 24,50€). Polecam skorzystać z tej strony - Berlin TV Tower, w celu doczytania szczegółów i ewentualnej rezerwacji.

Wieża dla odwiedzających czynna jest codziennie od 9:00 do północy.

4. Gmach Parlamentu - Reichstag

Idźmy powoli w stronę zabytków. Spacer z Alexanderplatz do Reichstagu zajmie Ci około pół godziny. Po drodze zobaczysz rozmaite, historyczne budowle, m.in. Katedrę Berlińską, Nowy Odwach, Uniwersytet Humboldta oraz oczywiście Bramę Brandenburską. A także rozmaite targowiska i ulicznych artystów. Tu, przy uniwersytecie "targ staroci", kawałek dalej człowiek malujący obrazy kredą na ulicy.

Nowy Odwach

Reichstag jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i charakterystycznych punktów Berlina. Jest to budynek, w którym znajduje się siedziba niemieckiego Parlamentu. Można go zwiedzić, wjeżdżając na kopułę, skąd rozpościera się widok na panoramę Niemiec.

Reichstag

Wstęp jest bezpłatny, z tym, że bilet wstępu trzeba rezerwować przynajmniej miesiąc wcześniej przez Internet, na tej stronie, lub kupić na miejscu, maksymalnie dwa dni wcześniej, na konkretną godzinę.
Bilety na miejscu można zarezerwować w: Biurze Obsługi Odwiedzających w pobliżu budynku Reichstagu, obok Pawilonu Berlińskiego na południowej stronie Scheidemannstraße.

Wejście na kopułę czynne jest codziennie od 8.00 do 24.00. O 21:45 jest ostatni wstęp, wejścia są co 15 minut.

Na górze znajduje się także restauracja czynna w godzinach: od 09.00 do 16.30 i od 18.30 do północy, codziennie.

Wędrując kawałek dalej, za Reichstag możesz przespacerować się wzdłuż rzeki Sprewy, podziwiając nowoczesne zabudowania i modernistyczną architekturę. Znajdują się tutaj inne budynki funkcjonalne niemieckiego parlamentu, między innymi Paul Löbe Dom oraz Marie-Elisabeth-Lüders-Haus. Oba obiekty są bardzo reprezentacyjne.

Paul Löbe DomMarie-Elisabeth-Lüders-Haus

5. Brama Brandenburska - Brandenburger Tor

Kolejnym punktem na trasie może być Brama Brandenburska – znajduje się ona nieopodal Reichstagu. Jest to zabytek, obecnie symbolizujący zjednoczone Niemcy, który powstał w 1791 r. i ma wysokość 26 metrów. Na szczycie możesz zobaczyć boginię Wiktorię, która prowadzi rydwan wprost do miasta, zaprzęgnięty w 4 konie. Posąg jest miedziany, przez co wielokrotnie był okradany i rekonstruowany.

Brama, jako jeden z symbolów Berlina, przyciąga tłumy turystów. Jeżeli chcecie spokojnie obejrzeć budowlę i zrobić sobie kilka zdjęć, dobrze jest, przyjść tutaj z rana.

6. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy - Holocaust-Mahnmal

Kawałek dalej, za Bramą, spotkacie ogromny pomnik stworzony z wielu prostokątnych brył rozmaitej wielkości. Jest to Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, upamiętniający zagładę podczas II Wojny Światowej. Miejsce mistyczne, inne niż wszystkie. Warto zobaczyć i zagłębić się w labirynt pomiędzy ścianami. Od razu uprzedzam – wszelkich turystów, którzy w tym miejscu zachowują się niestosownie, strofuje ochrona. Po bryłach nie wolno skakać, pić alkoholu, czy imprezować. To miejsce pamiątkowe, trzeba to uszanować.

Przy pomniku znajduje się także podziemne muzeum – Izba Pamięci. Czynne w godzinach 10:00 - 20:00 latem, zimą do 19:00. Wstęp jest wolny, można także skorzystać z audio przewodnika (dostępne jest także nagranie w języku polskim).

7. Mur Berliński - Berliner Mauer

156 km mur, który powstał 13 sierpnia 1961, podzielił miasto na dwie części: wschodnią, kontrolowaną przez Rosjan (Berlin Wschodni) i zachodnią – strefę wpływów aliantów: Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów (Berlin Zachodni). Pilnie strzeżony, nie dopuszczał do przejścia pomiędzy tymi strefami. Wiele osób, próbując przedostać się na drugą stronę, traciło życie.

Do upadku muru doszło w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, co było następstwem wielu protestów ludności oraz nacisków ze strony innych krajów Europy. Moment ten na zawsze wpisał się w karty historii świata, a obecnie mur stanowi jeden z największych symboli podziału Niemiec i Zimnej Wojny.

W miejscach gdzie mur został rozebrany wyryto symboliczną linię biegnącą po ulicy. Wzdłuż byłego muru ciągnie się wyasfaltowana ścieżka rowerowa Berliner Mauerweg.

W różnych miejscach Berlina, min. galeriach sztuki spotkacie fragmenty muru, z ciekawymi elementami grafiitti, które zostały na nich namalowane. W pobliżu miejsc, gdzie stał kiedyś mur powstało też wiele miejsc pamięci, np. Białe Krzyże na brzegu Sprewy w pobliżu Reichstagu, oraz Ścieżka Pamięci Muru Berlińskiego (Geschichtsmeile Berliner Mauer) z tablicami upamiętniającymi wydarzenia z tego miejsca.

8. Checkpoint Charlie

Przy podziale Niemiec Murem Berlińskim konieczne było stworzenie przejść granicznych. Jednym z najbardziej znanych przejść był Checkpoint Charlie (lub też krócej - Checkpoint C). Miejsce to było bardzo ważne, min. ze względów politycznych. Zdarzyło się, że w październiku 1961, ze względu na zatrzymanie na przejściu amerykańskiego dyplomaty, stanęły tu amerykańskie i radzieckie czołgi. Naprzeciw siebie, gotowe do walki. Wówczas udało się uniknąć ognia, ponieważ obie strony miały rozkaz, by odpowiedzieć, tylko w momencie rozpoczęcia ostrzału ze strony przeciwnika.

Ostatecznie Checkpoint Charlie zamknięto w 1990. Dzisiaj w tym miejscu znajdziesz symboliczną strażnicę oraz zdjęcie – z jednej strony przedstawiające żołnierza amerykańskiego, z drugiej radzieckiego.

Spotkasz tam także „fałszywych” żołnierzy, którzy przebrani w mundury naciągają turystów na euro poprzez możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęć.

9. Katedra Berlińska - Berliner Dom

Kawałek dalej, około pół godziny spacerem, znajduje się okazała budowla Katedry Berlińskiej. Nawet jeśli nie zamierzasz zwiedzać jej od wewnątrz, na pewno warto wybrać się w te okolice. Poza tym, że budynek zachwyca swoją architekturą, obok niego znajduje się park oraz aleja prowadząca wzdłuż rzeki. Można tu spotkać wielu ulicznych artystów, którzy grają i śpiewają, a atmosfera jest bajeczna. Mnóstwo osób leży na kocach lub po prostu siada na chodniku i cieszy się chwilą. Polecam!

Na tej stronie możecie doczytać szczegóły dotyczące zwiedzania Katedry, godzin wstępu, cen biletów etc a także obejrzeć ją online z perspektywy 360 stopni.

10. Holzmarkt

Berlin to generalnie genialne miejsce do imprez. Jedną z doskonałych, szczególnie latem, do tego celu lokalizacji jest Holzmarkt. Magiczne miejsce, zlokalizowane tuż nad rzeką. Kawałek przyrody, zaadoptowany nienachalnie przez ludzi. Wygląda tak, jakby ktoś postawił tam kilka ławek, rzucił konary, na których można siedzieć i postawił domki, w których znajdują się bary. Niesamowita rzecz!

Możesz tutaj przyjść z własnym napojem / alkoholem i podziwiać zachód słońca nad wodą. Jeśli masz ochotę możesz także wypić przepysznego drinka w jednym z barów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a klimat jest niepowtarzalny. 

11. Kreuzberg

A jeżeli ktoś woli klasycznie – w restauracji, to polecam skierować się wieczorem w stronę dzielnicy Kreuzberg, a najlepiej w okolice przy moście Watergate. Znajdziesz tu mnóstwo knajp z dobrym jedzeniem i alkoholem. Ja na przykład, jadłam tu najlepsze tajskie żarcie w życiu. Była to restauracja „Myface Vietnamesisches Restaurant”, która naprawdę zasługuje na tak przychylne recenzje. Świetne sajgonki oraz zupa rybna à la „ramen” z mnóstwem przypraw i składników – genialne połączenie smaków! Dodam, że porcja zupy była tak wielka, że zjadłam połowę.

12. Anne Frank Zentrum

A jeżeli jesteś, tak jak ja, fanem wszelkiego street artu, to z pewnością zainteresuje Cię berliński, artystyczny squat, gdzie znajdziesz mnóstwo oryginalnych murali i pięknych grafik. Jest tutaj wystawa Anny Frank, galeria, a także bar. Warto zajrzeć, wchodząc w jedną z bram wprost z zatłoczonej ulicy, pomiędzy ciasne, kolorowe kamienice.

Zdaję sobie sprawę, że to wszystko to jedynie zalążek niemieckiej stolicy. Jednak mając do dyspozycji tylko 2-3 dni to jest to, co moim zdaniem warto zobaczyć w pierwszej kolejności. Ja Berlin z pewnością ponownie odwiedzę, czekają na mnie muzea, które koniecznie chcę zobaczyć. Dam znać!

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox