Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

29 kwietnia 2023

Malaga – co warto zobaczyć? Najlepsze atrakcje

Kolorowe budynki, drzewa, palmy, port i błękitne niebo.

Malaga to miejsce, gdzie słońce świeci przez 360 dni w roku. To tutaj możesz zajadać tapasy ze znajomymi, ciesząc się widokiem na starożytne ruiny. Kąpać się w morzu, podziwiać wszystko z góry, jeść palcami prosto ze straganu czy pić wino prosto z beczki. Jakie jeszcze atrakcje ma do zaoferowania Malaga?

Mercado Central de Atarazanas

Zacznę od miejsca mniej oczywistego, jednak idealnego, by rozpocząć od niego dzień i zwiedzanie miasta. „Mercado” to po hiszpańsku "targ". Dlaczego akurat ten wskazuję jako wyjątkowy? To dawny targ portowy, funkcjonujący od 1879 r. Sam budynek powstał dużo wcześniej, w XIV w., kiedy to w tym miejscu znajdowała się linia brzegowa morza, a budynek służył jako stocznia – stąd nazwa „Atarazana”.

Witraż na wejściu do targu

Dziś znajdziesz tu całą paletę śródziemnomorskich smaków – od oryginalnych gatunków ryb i owoców morza, poprzez mięsa, ekologiczne sery, po świeże warzywa, owoce i wyciskane soki. Są tu też tapas bary, w których możesz zjeść świeże przysmaki prosto ze straganu, np. owoce morza złowione danej nocy. Na morską ucztę nie wybieraj się jednak w poniedziałek – niedziela to jedyny dzień, gdy rybacy nie wypływają w morze, więc w poniedziałek na targu nie sprzedaje się ryb i owoców morza.

Stragan z rybami Stragan z mięsami

Polecam też bardzo stanowisko, na którym znajdziecie mnóstwo rodzajów oliwek w różnorodnych pastach i przyprawach. Cena to 2-2,5 € za 100 g. My kupiliśmy za 3 euro duży pojemnik oliwek w chilli. Ich smak pamiętam do dzisiaj! 😉

Czynne:

Poniedziałek-sobota od 8:00 do 15:00 (nieczynne w niedziele).

Stoisko z oliwkami - różne rodzaje

Promenada w porcie i Centrum Pompidou

Dostęp do morza to jeden z kluczowych czynników rozwoju miasta. To tutaj krzyżowały się liczne szlaki handlowe, które już wiele wieków temu spowodowały, że Malaga stała się dobrze rozwiniętym miastem portowym. Dziś okolice portu to nie tylko przestrzeń dla handlu, rybaków i drogich jachtów. To także nowoczesny deptak – centralny punkt miasta, na którym możemy odpocząć, zrobić zakupy, spotkać się ze znajomymi.

Rzeźba na promenadzie przypominająca szkielet wielorybaUśmiechnięta dziewczyna w porcie w kolorowej sukience

Muzeum Centrum Pompidou

Idąc wzdłuż morza nowoczesną promenadą, dotrzesz do wielkiego, kolorowego sześcianu. Jest to filia słynnego paryskiego muzeum Centrum Pompidou, w której znajdziemy kolekcję dzieł sztuki współczesnej.

Kolorowy przeszklony budynek w kształcie sześcianu.Port i ulica oświetlona kolorowymi odblaskami światła przebijającymi przez kolorowe szyby budowli

Muzeum oferuje wystawę stałą, która obejmuje 80 dzieł znakomitych artystów, m.in. Picassa, Dijkstra, Bacona, Magritte czy Fridy Khalo, oraz wystawy i wydarzenia czasowe, które są tutaj organizowane cyklicznie i w których malarstwo łączy się z filmem, muzyką czy tańcem.

Kubistyczna kostka projektu hiszpańskiego architekta Luisa Vidal to jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli miasta.

Kolorowy sześcian i dziewczyna

Czynne:

Środa-poniedziałek od 9:30 do 20:00 (nieczynne we wtorki).

Darmowy wstęp w niedzielę po godz. 16:00 oraz codziennie dla osób z młodzieżową Euro kartą.

Wstęp:

Bilet na wystawę stałą kosztuje 7 euro, z wystawą tymczasową 9 euro.

Targ w porcie

W każdą niedzielę w porcie rozstawiają się stragany z wyrobami rękodzielniczymi. Jest to dobre miejsce, by kupić pamiątki. Nas zachwyciły ręcznie robione naczynia, charakterystyczne dla tego regionu, które są tak uformowane, że można na nich zetrzeć np. pomidory, czosnek, imbir czy warzywa. Idealne, by przygotować tostadas – regionalne kanapeczki ze startymi pomidorami.

Kolorowe talerzykiTalerzyki i produkty, które można na nich zetrzeć - marchewka, pomidory, imbir, ser

Playa de la Malagueta

Spacerując wzdłuż portu, dotrzesz do białej latarni morskiej i rozłożystej plaży. Piasek jest tutaj w nieco ciemnym kolorze, co powoduje, że bardzo szybko się nagrzewa. Przy wejściu do wody są liczne małe kamyczki, więc buty wodne mogą być dobrym pomysłem. Plażę otaczają palmy, w tle widać zabudowę miasta. Piękne miejsce, oprócz plażowania polecam także wybrać się tu na wschód słońca lub długi spacer wzdłuż morza.

Latarnia morskaDwoje uśmiechniętych ludzi na plaży Plaża i palmyDziewczyna idąca wzdłuż wybrzeża piaskiem przy morzu

Antigua Casa de Guardia

Pozostając przy wątku wybrzeża, nie sposób nie wspomnieć o najbardziej znanym barze w mieście. Antigua Casa de Guardia to najstarsza winiarnia w Maladze, działająca nieprzerwanie od 1840 r.

Ludzie przy barze, za którym stoi ściana beczek z winem

Dawna tawerna portowa zachowała swój wygląd, klimat i typowo hiszpański styl. Nie nastawiaj się jednak na cuda i luksusy. To miejsce ujmuje przede wszystkim swoją prostotą. Lokal jest długi i wąski. Przez całą jego długość ciągnie się bar, przy którym gromadzą się spragnieni goście. Tawerna specjalizuje się w winach oraz wermutach, jest to idealne miejsce do spróbowania lokalnego sherry (jerez). Wszystkie wina są tutaj nalewane prosto z beczek, a jednym z tradycyjnych zwyczajów, który do dziś kultywują barmani, jest zapisywanie rachunku na barze kredą. Super miejsce, by rozpocząć wieczór!

Wino w literatkach na barze, cyfry zapisane kredą na blacie

Czynne:

Poniedziałek-czwartek 11:00-22:00

Piątek i sobota 11:00-22:45

Niedziela 11:00-15:00.

Beczki z winemZdjęcie z oficjalnej strony na Facebook.com

Katedra Encarnación de Málaga

Kolejne kroki w Maladze skieruj w stronę historycznego centrum miasta. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w Maladze jest imponująca Katedra Wcielenia. Powstała ona na miejscu dawnego meczetu, który został zniszczony podczas rekonkwisty, gdy chrześcijanie wypierali z tych terenów ludność arabską.

Prace nad katedrą trwały kilka wieków i ostatecznie budowla została ukończona w XVIII w. Ze względu na długi czas budowy mamy tu niepowtarzalny mix różnych stylów architektonicznych: gotyk, który jest widoczny w północnych wrotach, renesans we wnętrzach oraz późny barok, który dominuje na głównej fasadzie.

Fasada katedry

Katedrę warto zwiedzić wewnątrz. Jej strzelistość, majestatyczność i wielkość naprawdę budzą respekt. Oprócz imponującej architektury, wewnątrz znajdziemy liczne dzieła sztuki, barokowe organy oraz siedemnastowieczny chór, który zdobi 58 ręcznie wykonanych, drewnianych figur.

Strzeliste wnętrze kościoła z wysokimi kolumnami i zdobionym sklepieniem

Katedra jest również znana jako „La Manquita" (jednoręka dama), ponieważ projekt zakładał budowę dwóch wież, jednak z powodu braku funduszy prace zostały przerwane i katedra pozostała z niekompletną fasadą i jedną wieżą. Obecnie na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta.

Ucięta w pewnej części wieża kościoła. Wejście boczne do kościoła ze zdobionym portykiem

Czynne:

Katedra

Poniedziałek-piątek 10:00-19:30

Sobota 10:00-18:00

Niedziela 14:00-18:00.

Ostatnie wejście na 45 minut przed zamknięciem.

Wieża

Wejścia na wieżę odbywają się o konkretnych godzinach:

Poniedziałek-sobota co godzina od 11:00 do 18:00 (bez godziny 15:00).

Niedziela o 16:00, 17:00 i 18:00.

Wstęp:

Katedra: normalny 8 €, ulgowy 3-6 € w zależności od wieku.

Wieża: normalny 8 €, ulgowy 3-6 € w zależności od wieku.

Bilet łączony katedra + wieża: normalny 12 €, ulgowy 5-9 € w zależności od wieku.

Bilety można kupić na stronie Málaga Catedral.

Darmowy wstęp: poniedziałek-sobota 8:30-9:00 i w niedziele 8:30-9:30.

Wnętrze kościoła ołtarzWysokie kolumny i witraże wewnątrz kościoła

Museo de Málaga

Kolejnym obiektem wartym uwagi na starym mieście w Maladze jest Museo de Málaga. Eksponaty muzeum mieszczą się na dwóch piętrach: jedno z nich poświęcone jest wykopaliskom archeologicznym, drugie zawiera znakomite dzieła sztuki.

Sklejona ceramika - wykopaliska i uśmiechnięta dziewczynaSzczęka ludzka i fragmenty wykopalisk

Łącznie zgromadzono tu ponad 15 tysięcy najdawniejszych artefaktów i ponad 2 tysiące prac z XIX i XX w., co czyni tę kolekcję naprawdę imponującą. Znaczna część zbiorów sztuki jest o tematyce religijnej oraz rodzajowej.

Obraz przedstawiający kobietę, która wyrzuca książki za oknoObraz przedstawiający chłopca w stroju do polowania z bronią i psem

Czynne:

Wtorek-sobota 9:00-21:00

Niedziela 9:00-15:00

Poniedziałek nieczynne.

Wstęp:

Bezpłatny dla obywateli Unii Europejskiej.

Obraz przedstawiający nagą żebraczkęObraz przedstawiający kurę i pisklętaZdjęcia przedstawia ludzi zebranych przed obrazem

Teatro Romano de Málaga

Tuż obok muzeum ujrzysz antyczne ruiny dawnego amfiteatru, który powstał w I wieku n.e. w czasach rzymskiego panowania w Hiszpanii. Pierwotnie odbywały się tu spektakle teatralne, walki gladiatorów i przemówienia. Jednak po upadku Cesarstwa Rzymskiego teatr został opuszczony i zapomniany przez kolejne wieki.

Ruiny amfiteatru

Odkryty został dopiero w 1951 r., przypadkiem, podczas prac budowlanych. Ten fascynujący obiekt łączy historię, kulturę i sztukę w jednym miejscu.

Nad ruinami znajduje się bezpłatny punkt widokowy, wejście znajduje się tuż obok, po lewej stronie teatru patrząc od ulicy.

Napis Malaga i ruiny Alcazaby w tle

Czynne:

Wtorek-sobota 10:00-18:00

Niedziela 10:00-16:00

Poniedziałek nieczynne.

Wstęp: bezpłatny

Alcazaba

Al-Qasba, czyli „miejska forteca”, to położona na wzgórzu średniowieczna mauretańska twierdza z budynkami pałacowymi, fortyfikacjami, ogrodem i niewielkim muzeum. Wejście do niej znajduje się pomiędzy Museo de Málaga i Teatro Romanum.

Dziewczyna wchodząca po schodach na zamekFontanna, ogród i ruiny Meble i strzelby w muzeum

Budowla została wzniesiona w VIII wieku przez muzułmańskich Arabów, którzy panowali nad tym regionem przez wieki. Alcazaba pełniła funkcję pałacu dla arabskich władców i jednocześnie miała strategiczne znaczenie obronne.

Z obronnych murów, które chronią dawną twierdzę, można podziwiać piękną panoramę miasta. Zobaczysz stąd zarówno port, jak i część mieszkalną miasta.

Panorama miasta z portem i morzem

Czynne:

od listopada do marca codziennie od 9:00 do 18:00,

od kwietnia do października codziennie od 9:00 do 20:00.

Wstęp:

Bilet normalny 3,5 €, ulgowy 1,5 €.
Bilet łączony z zamkiem Gibralfaro: normalny 5,5 €, ulgowy 2,5 €.

Wstęp bezpłatny w niedziele po godz. 14:00.

Winda:

Na Alcazabę można wjechać windą Ascensor a la Alcazaba (nie wiąże się to z dodatkową opłatą). Wejście z windą znajduje się od ulicy C. Guillén Sotelo.

Mężczyzna na balkonie na tle morza Basen w pałacu i dziewczyna

Castillo Gibralfaro

Kawałek dalej za Alcazabą, wysoko na szczycie wzgórza Gibralfaro, znajdują się ruiny zamku obronnego. Początki zamku sięgają VIII wieku, kiedy to zbudowano umocnienia obronne na wzgórzu w celu ochrony Alcazaby i miasta przed najeźdźcami. Obecny zamek został wzniesiony w XIV wieku, w okresie panowania Nasrydów, dynastii muzułmańskich władców.

Z jego szczytu rozpościera się zjawiskowa panorama 360 stopni na Malagę, port, plaże oraz okoliczne góry.

Do zamku można dojść dwiema drogami: pierwsza prowadzi z historycznego centrum, jest kręta, dość stroma i długa. Wejście na szczyt trwa około 20 minut. Druga droga jest dłuższa, ale łagodniejsza. Prowadzi z drugiej strony miasta.

Czynne:

od listopada do marca codziennie od 9:00 do 18:00,

od kwietnia do października codziennie od 9:00 do 20:00.

Wstęp:

Bilet normalny 3,5 €, ulgowy 1,5 €.
Bilet łączony z Alcazabą: normalny 5,5 €, ulgowy 2,5 €.

Wstęp bezpłatny w niedziele po godz. 14:00.

Po drodze do zamku znajduje się Mirador de Gibralfaro – bezpłatny całodobowy punkt widokowy, z którego również można podziwiać piękny widok na miasto i morze. Warto się tutaj wybrać tuż przed zachodem słońca, który z tego miejsca wygląda naprawdę zjawiskowo.

Dla pasjonatów sztuki - jeszcze kilka muzeów wartych uwagi:

CAC Málaga

Centro de Arte Contemporánero to muzeum sztuki nowoczesnej. W przeciwieństwie do Museo de Málaga jest niewielkie, ale moim zdaniem idealnie uzupełnia przedstawioną tam klasykę, pokazując świeże tchnienie hiszpańskich artystów. W muzeum są wystawy czasowe, co oznacza, że przy kolejnej wizycie możesz zobaczyć zupełnie inne obrazy.

Czynne:

Wtorek-niedziela 9:00-21:30

Poniedziałek nieczynne.

Wstęp:

Bezpłatny dla obywateli Unii Europejskiej.

Carmen Thyssen Museum

Dla tych, którzy kochają sztukę, ciekawym kąskiem może okazać się Museo Carmen Thyssen, które mieści się w dostojnym renesansowym pałacu z XVI w. Znajdziesz tu malarstwo hiszpańskie, głównie z XIX w.

Kim jest Carmen Thyssen, a raczej Carmen Cervera? To znana postać w dziedzinie malarstwa i kolekcjonerstwa w Hiszpanii. Odziedziczając dość znaczną kolekcję po ojcu, który był pasjonatem i kolekcjonerem sztuki, zaczęła zajmować się kupnem i sprzedażą rozmaitych dzieł sztuki. Dziś, jej obfita kolekcja rodowa znajduje się częściowo w madryckim muzeum Thyssen-Bornemisza oraz właśnie w Maladze.

Zdjęcie z oficjalnej strony muzeum

Czynne:

Wtorek-niedziela 10:00-20:00

Poniedziałek nieczynne.

Wstęp:

Bilet normalny 10 €, ulgowy 6 €.

Darmowy wstęp w niedziele po godz. 16:00.

Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jardines del Alcázar

Picasso Museum Málaga

„Kropka nad i” w temacie muzeów sztuki w Maladze to miejsce z dziełami ponadczasowego artysty. Pablo Picasso urodził się w 1881 r. w Maladze i miał życzenie, aby namalowane przez niego obrazy znajdowały się po śmierci w jego rodzinnym mieście.

Kolekcja 285 dzieł obejmuje różne okresy twórczości artysty. Prezentuje różnorodność i ewolucję stylu Picassa, od jego wczesnych dzieł po eksperymenty z kubizmem, neoklasycyzmem, surrealistycznymi kompozycjami i innymi technikami, które uczyniły go jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku.

Muzeum znajduje się w historycznym centrum Malagi, w Palacio de Buenavista, renesansowej budowli z XVI wieku, która sama w sobie jest już atrakcją.

Pablo Picasso, Sylvette , Vallauris, 1954, zdjęcie z oficjalnej strony muzeum

Czynne:

Marzec-czerwiec codziennie od 10:00 do 19:00.

Lipiec-sierpień codziennie od 10:00 do 20:00.

Wrzesień-październik codziennie od 10:00 do 19:00.

Listopad-luty codziennie od 10:00 do 18:00.

Wstęp:

Bilet wstępu na wystawę malarstwa Picassa 9,5 € (ulgowy 7,5 €), na malarstwo + część z rzeźbami 12 €.

Pablo Picasso, Miska owoców, 1919, zdjęcie z oficjalnej strony muzeum

Oprócz wymienionych przeze mnie atrakcji w Maladze, w okolicy znajdują się też inne miejsca warte odwiedzenia np. miejscowość Ronda albo słynny szlak Caminito del Rey. To wszystko powoduje, że jest tu wiele do zobaczenia i nawet tydzień spędzony w tej okolicy wydaje się za krótki.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox