Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

Perła Andaluzji – Ronda – co warto tu zobaczyć?

Most z piaskowca nad urwiskiem skalnym i wąwozem, w którym płynie rzeka tworząca wodospad.

Mała, niepozorna miejscowość na słonecznym południu Hiszpanii. Położona godzinę drogi od Malagi, otoczona górami. Kryje w sobie widoki, które zapierają dech. Ernest Hemingway napisał o niej: „Całe miasto, jak okiem sięgnąć, jest niczym innym, jak romantyczną kulisą teatralną”.

Zawieszona na skałach, przecięta głębokim wąwozem, z piękną starówką i prawdziwym małomiasteczkowym klimatem, stanowi unikatową perełkę tego regionu.


Jakie atrakcje kryje w sobie Ronda?

1. Most Puente Nuevo

Monumentalny most, niewątpliwie symbol miasteczka, to XVIII-wieczne dzieło andaluzyjskiego architekta José Martína de Aldehuela. Most wyrasta nad głębokim na 160 m wąwozem El Tajo, po którego dnie płynie rzeka Guadalevín.

Konstrukcja łączy dwie części miasta – południową, starszą, mauretańską (La Ciudad) z północną, chrześcijańską (El Mercadillo). Domy po obu stronach wąwozu stoją przy samej krawędzi stromych skał. Zyskały przydomek casas colgadas, czyli wiszące domy.

Urwisko skalne, białe domy wybudowane tuż przy krawędzi wąwozu.

Wąwóz można podziwiać z mostu lub promenady wytyczonej wzdłuż jego boku. Ja jednak bardzo polecam dodatkowo wejście na punkt widokowy, który znajduje się w moście.

Most z bliska, jasny piaskowy kolor kamienia, łuk nad wąwozem, w tle domy.Uśmiechnięta para na tle mostu.

Wstęp kosztuje niewiele, a pozwala na obejrzenie wąwozu z innej perspektywy. Widoki z tego miejsca są naprawdę niezapomniane. Zupełnie inaczej odczuwa się tę wysokość stojąc centralnie przy przepaści, nad wodospadem.

Wąwóz widok z góry, na dole rzeka i kamienie, po bokach wysokie skały, na wprost pola i góry.

Nazwa mostu nuevo – oznacza „nowy”, ponieważ jest to druga konstrukcja w tym miejscu. Pierwsza zawaliła się w 1741 r. ciągnąc za sobą śmierć ponad 50 osób.

Widok na most z bliska - na pierwszym planie ściana i łuk mostu, dalej urwisko i domy na górze.

Wewnątrz mostu, nad centralnym łukiem znajduje się pomieszczenie, które kiedyś służyło jako więzienie. Miejsce to w czasie wojny domowej w latach 1936-39 wykorzystywane było do torturowania schwytanych przeciwników i zrzucania ich przez okno w głąb wąwozu na skały. Dziś w tym pomieszczeniu znajduje się wystawa opisująca historię i budowę mostu.

Dziewczyna wygląda przez okno w pomieszczeniu wewnątrz mostu.

Wstęp na punkt widokowy i wystawę: 2,5 €

Czynne:

poniedziałek 10:00-18:00 z przerwą 14:00-15:00,
wtorek-czwartek 9:30-19:00,
piątek 9:30-18:00,
sobota 10:00-18:00 z przerwą 14:00-15:00,
niedziela 10:00-15:00.

2. Casa Don Bosco

Nieopodal mostu znajduje się dom z 1850 r., w którym zorganizowane jest muzeum. Ta okazała rezydencja w pięknie zachowanych wnętrzach z oryginalnym umeblowaniem z początku XX wieku, prezentuje liczne eksponaty i elementy rzemiosła artystycznego: gobeliny, ceramikę, sztukę oraz ręcznie rzeźbione drewniane meble. To wszystko sprawia, że przekraczając próg domu możemy się cofnąć w czasie o ponad 100 lat.

Wnętrze domu, zdobiony złoty sufit, meble drewnianie, obrazy.Wnętrze domu, jasne ściany, na nich obrazy, na podłodze rośliny.

Dodatkowo, na terenie domu znajduje się ogród z tarasem, z którego można podziwiać widok na most Puente Nuevo, wąwóz El Tajo, pasmo górskie Grazalema i malowniczą dolinę Guadalevín.

Okrągła fontanna, dziewczyna w pomarańczowym swetrze, w tle dolina i góry.

Wstęp: 2,5 €.

Czynne codziennie 10:00-18:00.

Widok na dom i fontannę, na ławce siedzi dziewczyna. Widać schody i rzeźby - żaby w fontannie.Uśmiechnięta dziewczyna na ławce przed domem z bliska, za nią ściana w ceramicznych, ręcznie zdobionych kafelkach.

3. Szlak turystyczny

Idąc kawałek dalej, dojdziesz do placu Plaza de María Auxiliadora i wejścia na szlak, którym możesz zejść w dół wąwozu. Jest to przyjemne miejsce na spacer oraz szansa na podziwianie mostu Puente Nuevo z jeszcze innej perspektywy na punkcie widokowym Mirador Puente Nuevo de Ronda. Jest to miejsce, z którego zobaczysz most w całej okazałości.

Ścieżka wśród zieleni, na niej dziewczyna.Widok na most i wąwóz z oddali.Wysoka ściana wąwozu, a obok widok na dolinę, pola i góry w tle.Most z bliska widziany z dołu.

4. Kościół Iglesia de Santa María la Mayor

Kościół ten powstał w XV w. na murach zniszczonego meczetu. Oryginalne wnętrze prezentuje mieszankę stylów architektonicznych, głównie renesansowego i gotyckiego, z barokowym ołtarzem. W środku zobaczymy też pozostałości XIII w. mihrabu, który wskazywał muzułmanom kierunek Mekki, w którym się modlą.

Kościół na placu, obok drzewa i palma.

Na dachu kościoła znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać zachwycającą panoramę miasta z trzech stron świata.

Brązowe dachy białych domów, jeden przy drugim ciasno wybudowane, w tle góry.Uśmiechnięta para, w tle panorama miasta i liczne domy.

Z tarasu jest też wejście na balkon wewnątrz kościoła, skąd można podziwiać jego wnętrze z góry. Jest to niecodzienne i ciekawe rozwiązanie.

Wnętrze gotyckiego kościoła, ołtarz, czerwone dywany, widok z góry.

Z zewnątrz budynek zdobi wysoka dzwonnica oraz wielokondygnacyjna loggia, która dawniej pełniła funkcję trybuny, dając dostojnikom, duchownym i świeckim możliwość oglądania turniejów, które odbywały się na placu przed kościołem.

Balkon - loggia z balustradą i kolumnami. Przed budynkiem plac, na dalszym planie budynek ratusza.

A plac ten – Plaza Duquesa de Parcent – jest jednym z ważniejszych w Rondzie. Tutaj m.in. znajduje się budynek ratusza, który powstał w XVIII w. Początkowo pełnił funkcję więzienia wojskowego, jednak później został przebudowany i wzbogacony ozdobami z innych budynków starej części miasta, stąd widoczne elementy stylu mauretańskiego.

Widok na ratusz, niski 3 piętrowy budynek z oknami zakończonymi w kształcie półkola.

Wstęp do kościoła oraz na taras widokowy: 4,5 €.

Czynne:

kwiecień-wrzesień 10:00-20:00,

marzec i październik 10:00-19:00,

listopad-luty 10:00-18:00.

Widok na wieżyczkę kościoła z bliska, odrapana farba, półokrągła konstrukcja na kopule, w tle niebo.

5. La Casa del Rey Moro

Kolejny punkt warty uwagi to Dom Króla Maurów, zbudowany na fundamentach arabskiej rezydencji. Zobaczysz tu zjawiskowe, wiszące nad przepaścią ogrody, strome schody wykute w skale przez chrześcijańskich jeńców oraz kopalnię wody prowadzącą na dno kanionu.

Kopalnia wody powstała XIV w. w celu zwiększenia obronności miasta. Jej zadaniem było wydobywanie wody z rzeki, aby móc ją bezpiecznie dostarczyć do otoczonej murami ludności w przypadku oblężenia. Obecnie jest najlepiej zachowanym tego typu obiektem w Andaluzji. Kopalnię można zwiedzić schodząc stromymi schodami na sam dół wąwozu, jednak trzeba pamiętać, że droga powrotna prowadzi dokładnie tą samą drogą.

Kamienna ściana mostu w wąwozie, w której są otwory pozwalające wyjść na zewnątrz, do rzeki, która znajduje się na pierwszym planie zdjęcia. Zdjęcie kopalni z oficjalnej strony casadelreymoro.org

Wstęp: 8 € bilet normalny, 3,5 € ulgowy.

Czynne:

maj-wrzesień: codziennie 10:00-21:30,

październik-kwiecień: codziennie 10:00-20:00.

Ogrody przy wąwozie, dużo drzew i zieleni, ścieżki spacerowe, w tle miasto i wąwóz.Zdjęcie ogrodów z oficjalnej strony casadelreymoro.org

6. Arena Byków – Plaza de Toros

Ronda jest uznawana za miejsce, w którym narodził się współczesny styl walki z bykami. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się tu w 1785 r. Jednak Plaza de Toros to coś więcej niż zwykła arena, to przede wszystkim dom dla zakonu jeździeckiego Real Maestranza de Caballería, który został założony w 1485 r. Od wieków mieści się tutaj Królewska Szkoła Jeździecka, która działa do dziś.

Dzisiaj na arenie nadal organizuje się walki byków, chociaż częściej mają tu miejsce różne wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym.

Wnętrze areny, na środku arena, dookoła trybuny. Zdjęcie ze strony Wikipedia.com, autor: Mihael Grmek

W tym miejscu znajduje się też Muzeum Korridy (Museo Taurino De La Real Maestranza De Caballería De Ronda), przedstawiające historię instytucji działającej 450 lat, znanych lokalnych torreadorów oraz ekspozycję dotyczącą jazdy konnej, która jest nieodłącznym elementem walki z bykami.

Przed areną stoi charakterystyczny pomnik byka.

Wstęp: 9 €

Czynne:

kwiecień-wrzesień 10:00-20:00,

marzec-październik 10:00-19:00,

listopad-luty 10:00-18:00.

Pomnik byka, dookoła niego kwiaty, w tle białe ściany areny.

7. Plaza del Socorro i miejskie uliczki

Niska zabudowa, kolorowe kamienice, a także plac z fontannami i kościołem. Ronda jest bardzo urokliwa i naprawdę warto się tu chwilę poszwędać. Plaza del Socorro to idealne miejsce na przerwę w zwiedzaniu i posiłek. W restauracji El Casino jadłam pyszną paellę.

Rynek, a na nim fontanna i biało-żółty kościół. Pusta uliczka pomiędzy kamienicami. Dziewczyna pozująca przed mozaiką przedstawiającą miasto ronda i napis "Viajeros Romanticos", czyli romantyczne podróże.

Plac ten przecina jedna z głównych ulic Rondy – Carrera Espinel. Znajdziesz tu liczne sklepiki, kawiarnie, a także mnóstwo lokalsów, którzy pokrzykują do siebie i pędzą załatwiając codzienne sprawy.

Uśmiechnięta dziewczyna w pomarańczowym swetrze na ulicy, za nią kamienice.Ręcznie malowane magnesy, okrągłe, wyglądające jak talerze z charakterystycznymi obiektami miasta.

8. Baños Árabes

Ciekawą propozycją w Rondzie są termy arabskie z przełomu XII-XIII w. Powstały w czasach panowania Almohadów i są najlepiej zachowaną budowlą tego typu w Hiszpanii. Łaźnie były częściowo ukryte pod ziemią, co pozwalało na lepsze kontrolowanie temperatury. Otwory wentylacyjne, które znajdują się w suficie mają kształt gwiazd i przez to są kojarzone z łaźniami w Alhambrze (w Grenadzie). Wewnątrz można obejrzeć film z informacjami na temat historii Andaluzji oraz tego jak łaźnie działały w przeszłości.

Wnętrze starożytnich łaźni, kolumny, sklepienia w kształcie łuków, wszystko z małych cegieł w kolorze piaskowca.Zdjęcie ze strony Wikimedia.org autor: Geertchaos

Wstęp: 4,5 € dorośli, dzieci bezpłatnie.

Czynne:

poniedziałek 10:00-14:00 i 15:00-18:00

wtorek-piątek 10:00-19:00

sobota 10:00-14:00 i 15:00-18:00

niedziela 10:00-15:00.

9. Punkty widokowe na mostach

Spacerując po południowej części miasta lub idąc w stronę łaźni arabskich natkniecie się na dwa mosty: Puente Viejo i Puente de las Curtidurías. Nie są to może już tak spektakularne konstrukcje jak Puente Nuevo, ale dają bardzo ładny widok na nieco inną część miasta i jego okolicę. Oba są zlokalizowane nad rzeką Guadalevín.

Staromiejska brama z kamienia, w tle liczne białe domy.Widok na wąwóz, domy, dolinę, góry i zachmurzone niebo.Widok na drogę wjazdową do miasta, prowadzącą przez most, mnóstwo aut na ulicy zaparkowanych i liczne białe domy.

10. Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas to mała miejscowość, oddalona od Rondy o kilkanaście kilometrów. Jest to jedna z charakterystycznych andaluzyjskich wiosek z białymi domami (pueblos blancos). Różni się jednak od innych tym, że tutejsze domy zostały wybudowane w jaskiniach lub są wykute w skale. Miasto powstało w skalistym kanionie rzeki Río Trejo i jest pięknym przykładem na symbiozę człowieka z naturą. Domy przylegające bezpośrednio do skał, a na górze gaje oliwne i ogrody. Unikatowy widok.

Białe domy wybudowane na wzgórzu, część z nich ściśle przylega do ściany miejscami mając wystającą skałę zamiast dachu.

Setenil de las Bodegas to małe, urocze miasteczko z wąskimi uliczkami, po których przyjemnie się spaceruje. Jedna z nich, Calle Herreria, kryje w sobie zaułek zakochanych. Znajdziesz go szukając tabliczki z napisem Bésame en este rincón, co oznacza „Pocałuj mnie w tym rogu”. 😊

Wąska uliczka, kamienice z białymi ścianami po obu stronach, schody, dziewczyna i skała nad uliczką pomiędzy budynkami. Skała pomiędzy budynkami w uliczce, nad nimi, która przesłania niebo.

Jeśli tu przyjedziesz, koniecznie zajrzyj do Cueva Alta – jest to jeden z typowych dla tego miasteczka domów zbudowanych w jaskini. To miejsce to połączenie kawiarni, sklepu z regionalnymi produktami i straganu z rękodzielniczymi pamiątkami w korzystnych cenach. Warto się tu zatrzymać na małe zakupy i kawę, by zobaczyć od środka, jak wyglądają domy w tej okolicy.

Uśmiechnięta dziewczyna w kawiarni wewnątrz jaskini, w tle regały z regionalnymi produktami i pamiątkami. Wnętrze kawiarni, stoliki na beczkach po winie, krzesełka wysokie, barowe. W tle regały z produktami.

Oprócz tego w Setenil de las Bodegas zobaczyć możesz Castillo de Setenil, czyli ruiny zamku z XII wieku, gotycki kościół Nuestra Señora de la Encarnación, czy też budynek dawnego ratusza. My zatrzymaliśmy się w tym miasteczku w drodze powrotnej z Rondy. 😊

Miasteczko, białe domy, wąskie uliczki, zdjęcie wykonane w miejscu, gdzie jest zakręt

Ronda jest jednym z tych miejsc, które widziałam w internecie i wiedziałam, że muszę zobaczyć je w życiu na żywo. Marzenie spełniłam, a Ronda okazała się być malowniczym, intrygującym miasteczkiem z prawdziwie hiszpańskim charakterem. Zdecydowanie polecam się tutaj wybrać, jeśli tylko będziecie w okolicy.

Zachód słońca nad górami, widok na taras z kwiatami i fontannę.
Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox