Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

1 września 2020

Wiedeń na weekend – 15 miejsc, które warto zobaczyć!

Dwoje uśmiechających się ludzi, w tle niebo, park i pałac

Jadąc do Wiednia, nie miałam żadnych oczekiwań. Celem było po prostu wyrwać się z domu, a że znalazłam tanie loty, to padło na stolicę Austrii. Szybko okazało się, że był to dobry pomysł, a Wiedeń po prostu zachwyca. Zarówno architekturą, jak i mnogością możliwości spędzenia czasu. Przed Tobą mój ranking – znajdziesz w nim miejsca kultowe, ale też te, o których nie przeczytasz w przewodnikach! Zapraszam!

Schönbrunn – pałac i park

Z początku wahaliśmy się czy warto wybierać się „aż tak daleko”. No bo to kawał od centrum i czy w ogóle jest sens się fatygować? W efekcie żałowaliśmy tylko tego, że przeznaczyliśmy na to miejsce za mało czasu! Bo okazuje się, że trzy godziny to zdecydowanie za mało, wobec pałacu i ogromnego parku, jaki go otacza.

Pałac Schönbrunn (Schloß Schönbrunn)

Pałac Schönbrunn to budowla z XVII w. należąca do dynastii Habsburgów, obecnie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieszkali w niej między innymi Maria Teresa, cesarz Franciszek Józef I wraz z żoną Elżbietą Bawarską - nazywaną też księżniczką Sisi. Swoją drogą ta ostatnia to bardzo ciekawa postać. Jeżeli ktoś jest zainteresowany życiem cesarzowej – odsyłam do interesującego artykułu: LINK

Na kompleks pałacowy składa się 1441 komnat, z czego 45 jest udostępnionych dla zwiedzających. Wystrój jest utrzymany w stylu rokoko. To tutaj podejmowano istotne polityczne decyzje, podpisywano traktaty i decydowano o losach kraju. W jednej z komnat – Sali Lustrzanej już jako dziecko koncertował Mozart. Niestety my nie byliśmy w środku, czego szczerze teraz żałuję, bo podobno zachowany wygląd apartamentów, liczne malowidła i sztukaterie naprawdę robią wrażenie. Możecie zresztą podejrzeć wnętrze pałacu na stronie: LINK, czego ja nie zrobiłam wcześniej i nie wiedziałam co mnie omija.

Park Schönbrunn (Schönbrunn Schlosspark)

Natomiast zdecydowaliśmy się na trzygodzinny spacer po parku, w którym, znajduje się: Palmiarnia, Oranżeria, Glorieta, Fontanna Neptuna, ZOO, Labirynty i nieskończenie wiele ścieżek zdobionych przez kwiaty, rzeźby i inne przyjemne dla oka atrakcje.

Czas pozwolił nam na zwiedzenie Palmiarni i Labiryntów. Obie atrakcje bardzo polecam!

Palmiarnia Schönbrunn (Palmenhaus)

Została wybudowana w 1882 roku na polecenie Franciszka Józefa I. Zajmowała powierzchnię 2500 m², wypełnioną rozmaitymi roślinami, czyniąc ją tym samym największą w Europie.

Zjawiskowa przestrzeń, obejmuje setki rozmaitych gatunków kwiatów, palm, a także ciekawe gatunki np. roślin mięsożernych, czy też wodne jaszczurki. Przez chwilę nawet można poczuć się jak w dżungli w specjalnej części Warmhaus, gdzie utrzymany klimat jest tak gorący i wilgotny, że w niczym nie ustępuje prawdziwym tropikom.

Labirynty Schönbrunn (Irrgarten und Labyrinth)

Labirynty to z kolei przestrzeń do doskonałej zabawy, nie tylko dla najmłodszych. Stworzone z żywopłotów, tworzących plątaninę korytarzy pełne są ślepych zaułków i zagadek. Niektóre krzewy są wyższe od dorosłego człowieka, co skutecznie uniemożliwia podgląd trasy. W jednym z labiryntów celem jest dotarcie do centralnej części, w której znajduje się taras widokowy. Z niego, w nagrodę, można podziwiać trasę z góry oraz obserwować kolejnych błądzących turystów.

Widzieliśmy także Fontannę Neptuna oraz Gloriettę – majestetyczną budowlę na szczycie wzgórza po drugiej stronie parku. Oba obiekty są ogromne i robią wrażenie, a ze wzgórza rozpościera się panorama na cały Wiedeń. W Gloriette znajduje się kawiarnia, a na dachu jest 20-metrowy taras widokowy. W niedzielne przedpołudnia odbywają się tutaj koncerty na żywo, z muzyką klasyczną lub jazzową.

Park Schönbrunn otwarty jest przez cały rok, a wstęp do niego bezpłatny. Biletowane są tylko poszczególne atrakcje. I tutaj wskazówka – nie ma potrzeby stać w kolejce do głównej kasy. Bilety można nabyć przed wejściem do danego miejsca.

Cennik i godziny otwarcia Schönbrunn:

Pałac:

czynny codziennie w godz. 09:30-17:00

Imperial Tour = 22 apartamenty pałacowe; 18 EUR dorośli, 13 EUR dzieci

Grand Tour = 40 komnat 22 EUR dorośli, 15 EUR dzieci

Park:

czynny codziennie w godz. 06:30-20:00

Wstęp do samego parku jest bezpłatny

Palmiarnia: 7 EUR dorośli, 5 EUR dzieci; maj-wrzesień 9:30-18:00, październik-kwiecień 9:30-17:00

Labirynty: 6 EUR dorośli, 3,5 EUR dzieci czynne codziennie od kwietnia do października; aktualnie w godzinach 10:00-17:00

Oranżeria: 4,50 EUR dorośli, 3,2 EUR dzieci; aktualnie w godzinach 10:00-17:00

Gloriette (taras widokowy): 4,5 EUR dorośli, 3,2 EUR dzieci; aktualnie w godzinach 10:00-17:00

Fontanna Neptuna – bezpłatnie, czynna od połowy kwietnia do połowy października w godz. 10:00-16:00

ZOO: 22 EUR dorośli, 11 EUR dzieci i młodzież, 0 EUR dzieci poniżej 6 lat, aktualnie w godzinach 9:00-18:30

Bilety do powyższych miejsc możesz kupić poprzez stronę internetową, dzięki czemu na miejscu unikniesz kolejek: LINK

Bilety do ZOO znajdziesz na oddzielnej stronie: LINK

Jak dojechać?

Metro linia U4, wysiądź na stacji Schönbrunn (np. z centrum - Schwedenplatz)

Tramwaj: 10 i 60, wysiądź na przystanku Schloss Schönbrunn

Autobus: 10 A, wysiądź na przystanku Schloss Schönbrunn

Nowy członek wiedeńskiego ZOO. Zdjęcie autora Daniel Zupanc, źródło: strona Wien.infoMały przyjaciel w ZOO. Zdjęcie autora Daniel Zupanc, źródło: strona Wien.info

Wiener Prater

Park rozrywki w środku miasta? Czemu nie! Prater to nasze kolejne potężne zaskoczenie. Mieści się na dawnych terenach łowieckich rodu Habsburgów, w pięknym i rozległym parku, w 1766 roku został udostępniony mieszkańcom. Jedna z najstarszych atrakcji – Diabelski Młyn, obecnie jeden z symboli miasta, powstał w 1897 roku i ma średnicę 61 m.

Obecnie Wiener Prater to nowoczesny park rozrywki z ponad 250 atrakcjami! Są tu karuzele, roller coastery, spadające platformy i wiele innych atrakcji doskonałych zarówno dla rodzin z dziećmi jak i poszukiwaczy wrażeń. Oprócz tego mamy tu także bogatą ofertę gastronomiczną – od budek z kebabem po restauracje z wykwintnymi daniami kuchni wiedeńskiej, lody, napoje, a nawet alkohole.

To, co moim zdaniem jest ogromną zaletą tego miejsca – park jest otwarty i dostępny dla wszystkich. Nie ma biletów wstępów. Atrakcje są oczywiście płatne, ale płacimy tylko za to, z czego chcemy skorzystać, bezpośrednio w budce przy danej kolejce/karuzeli, tuż przed przejazdem. Dzięki temu nie trzeba czekać w niebotycznie długich kolejkach, charakterystycznych dla parków rozrywki, do których kupuje się bilety dzienne. Uwaga, istotne: w budkach płacimy tylko gotówką. Na terenie parku jest dostępny bankomat, ale minimalna kwota jaką możemy wypłacić to 50 EUR. Warto o tym pamiętać.

Atrakcje

Dla osób, które poszukują wrażeń najbardziej polecamy:

 • wysoką na 117 m karuzelę Prater turm, która obraca się z prędkością 60 km/h i oprócz adrenaliny dostarcza wspaniałych wrażeń widokowych. Wstęp: 5 EUR
 • Freifalturm – winda, która wjeżdża na wysokość 90 m, obraca się dwukrotnie wokół własnej osi, żeby niespodziewanie spaść na dół z ogromną prędkością. Zarówno panorama na górze jak i moment spadania robi wrażenie. Wstęp: 5 EUR
 • znakomity roller coaster – Boomerang. Kolejka, która pokonuje swoją trasę dwa razy – raz normalnie, a potem do tyłu. Wstęp: 6 EUR
 • Tornado – ekstremalna huśtawka, również obracająca się dookoła własnej osi. Przelatuje tuż nad głowami przechodniów. Wstęp: 5 EUR
 • wahadło Black Mamba – obracające się na wszystkie sposoby, dla naprawdę wytrzymałych. Wstęp: 5 EUR
 • jeżeli jest ciepło – atrakcje wodne, np. Aquagaudi – jazda wagonikiem, który zjeżdża z impetem z kilku wzniesień rozbryzgując wodę dookoła. Wstęp: 4,5 EUR.

Godziny otwarcia:

Prater jest czynny przez cały rok i przez całą dobę. Poszczególne atrakcje otwierają się różnie, w zależności od ich rodzaju oraz pogody i są czynne od 10:00-1:00.

Na Prater proponuję zarezerwować sobie kilka godzin, jest tu naprawdę co robić.

Warto też wybrać się tu po południu, aby skorzystać z atrakcji za dnia i w nocy. Wieczorem park mieni się tysiącem świateł i neonów, a widok z góry miasta nocą pogrążonego w mroku daje zupełnie inne wrażenie niż ten sam Wiedeń za dnia.

Cennik:

Brak biletów wstępu. Płacimy gotówką w kasie przy danej atrakcji, ceny wahają się od 1,5 EUR do 6 EUR.

Jak dojechać?

Metro linia U1, wysiądź na Praterstern (np. z centrum - Stephansplatz)

Tramwaj: 1, wysiądź na Prater Hauptallee (np. z centrum - Schwedenplatz U)

Belweder w Wiedniu (Belvedere)

Belweder zdecydowanie zasłużył na podium w tym rankingu! Ten majestatyczny barokowy pałac został wybudowany w XVIII w. na polecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Składa się z dwóch części: Belwederu Górnego, służącego wówczas do bankietów i uroczystości, oraz Belwederu Dolnego pełniącego funkcję letniej rezydencji generała.

W późniejszych latach, po śmierci księcia, posiadłość wykupiła Maria Teresa i od 1775 roku uczyniła z Górnego Belwederu miejsce wystawowe dla cesarskiej kolekcji malarstwa. Czyniąc tym samym jedno z pierwszych tego typu muzeów na świecie.

Dziś w muzeum, możemy podziwiać słynną kolekcję malarstwa z różnych epok, od średniowiecza po współczesność.

Obraz “Tribute to Jacquin” (Jacquins monument) – Johann Knapp

Kolekcja malarstwa

Najbardziej charakterystyczny dla tego miejsca jest największy na świecie zbiór 24 obrazów austriackiego malarza Gustava Klimta. Znajdziemy tu między innymi słynną „Judith I” i „Pocałunek”, ale też „Sonja Knips”, od której spojrzenia ciężko oderwać wzrok.

Obrazy "Pocałunek" i „Judith I” - Gustav KlimtObrazy "Sonja Knips" - Gustav KlimtObraz “The Bride” – Gustav Klimt

Oprócz tego w zbiorach muzeum możemy też podziwiać twórczość innych europejskich malarzy, takich jak: Claude Monet, Vincent van Gogh, Jacques-Louis David czy też austriackich np. Egon Schiele i Oskar Kokoschka.

“Napoleon przy przekraczaniu przełęczy Saint Bernard” – Jacques Louis David oraz “The Family of Count Nikolaus Pálffy von Erdöd” – Martin van Maytens the Younger

Rozkład muzeum

Wszystkie obrazy mieszczą się w barokowych przestrzeniach pałacu i zajmują łącznie 3 piętra.

 • Na parterze znajduje się wystawa poświęcona historii Belwederu, sztuka średniowieczna, współczesna oraz wystawa tymczasowa. Ja trafiłam akurat na wystawę religijną.
 • Piętro 1 to Barok, Klasycyzm i Romantyzm, a także malarstwo wiedeńskie i wspomniany wcześniej Klimt.
 • Na 2 piętrze znajdziemy obrazy z okresu międzywojennego, Impresjonizm i Biedermeier.
Obrz “Two Heads” – Rudolf Wacker

Dolny Belweder to miejsce na tymczasowe wystawy malarskie, ale też i średniowieczna sztuka w dawnej wytwornej stajni. Niestety obecnie zamknięte z powodu remontu do czerwca 2021.

Pomiędzy dolnym i górnym budynkiem rozpościera się piękny barokowy park, do którego wstęp jest wolny. Można tu przyjść na spacer lub tak jak niektórzy – pobiegać.

Na spokojne zwiedzanie Muzeum w górnej części proponuję przeznaczyć sobie od 2 do 3 godzin. Na miejscu jest możliwość bezpłatnego wypożyczenia audioprzewodnika (j.angielski). Ja polecam jednak aplikację SMARTIFY, która pozwala na zeskanowanie dowolnego obrazu i przeczytanie więcej na temat jego oraz twórcy: LINK .

A jeżeli chcesz, już dziś możesz zobaczyć połowę dzieł z muzealnej kolekcji w wersji cyfrowej: LINK.

Cennik i bilety:

Górny Belweder: 16 EUR dorośli, 0 EUR dzieci i młodzież do lat 19.

Dolny Belweder: zamknięty do czerwca 2021

Park: bezpłatnie

Bilety warto kupić wcześniej przez Internet, aby uniknąć kolejki do kasy, możecie je nabyć tutaj: LINK.

Godziny otwarcia:

Belweder jest czynny codziennie w godzinach 10:00 - 18:00

Jak dojechać?

Metro linia U1, wysiądź na stacji Südtiroler Platz (np. z centrum - Stephansplatz)

Tramwaj: D, wysiądź na przystanku Schloss Belvedere (np. z centrum - Kärntner Ring. Oper)

Justizpalast – Pałac Sprawiedliwości

Jedno z miejsc, do którego możesz nie trafić szukając informacji w przewodnikach. Pałac Sprawiedliwości to siedziba Sądu Najwyższego, Prokuratury Generalnej i innych prawnych instytucji. Został wybudowany w 1874 r. na polecenie cesarza Franciszka Józefa I, „w stałej trosce o potrzeby wymiaru sprawiedliwości i ludności w jej dążeniu do sprawiedliwości”.

Dlaczego o tym wspominam? Budynek zachwyca nie tylko z zewnątrz. Warto wejść do środka, aby móc zachwycić się pięknem jego wnętrz. Niech nie zrazi Cię kontrola. Ochrona bardzo dokładnie sprawdzi Twój plecak/torebkę, przejdziesz też przez bramkę bezpieczeństwa, jak na lotnisku. Jeżeli będziesz miał przy sobie zakazane przedmioty, zostaną na ochronie do Twojego wyjścia. U nas padło na dezodorant, widziałam, że ktoś musiał dopić wodę. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo.

Na dachu budynku znajduje się kawiarnia Justiz Café, która serwuje nie tylko kawę, ale też lunch. Codziennie dostępne jest inne menu i 3 dania do wyboru, możecie je sprawdzać na bieżąco na stronie: LINK.

A widoczek możesz zobaczyć tu: LINK.

Cennik: bezpłatnie

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30.

Jak dojechać?

Metro linia U3, wysiądź na stacji Volkstheater (np. z centrum - Stephansplatz)

Hundertwasserhaus

Kolorowy ptak na tle białego, do bólu poprawnego i schludnego Wiednia. Hundertwasserhaus to budynek mieszkalny, który możemy podziwiać w jednej z dzielnic Wiednia. Stworzony w 1985 roku przez malarza Friedensreicha Hundertwassera, stanowi swojego rodzaju zieloną oazę w tym zakątku miasta. Wielobarwny, nierówny, z drzewami wystającymi z każdego tarasu jest miłym elementem zaskoczenia w wiedeńskiej architekturze.

Często spotykam określenie, że Hundertwasserhaus jest łudząco podobny / inspirowany twórczością Gaudiego. Serio? Ja mam wrażenie, że to zupełnie inny styl. Poza tym przecież nie tylko Gaudi miał patent na tworzenie „innych”, kolorowych i oryginalnych budowli. A Hundertwasserhaus jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju.

W budynku znajduje się kawiarnia Art und Café, a obok, w dawnym zakładzie wulkanizacyjnym, pasaż Hundertwasser Village, z licznymi pamiątkami. W kawiarni można obejrzeć film, w którym Friedensreich Hundertwasser osobiście oprowadza po „swoim” domu.

Z ciekawostek – w budynku znajduje się 50 mieszkań, a ich właściciele mogą dowolnie zmieniać fasadę wokół swoich okien, wedle uznania. A Ty? Chciałbyś tu zamieszkać? :-)

Kawałek dalej znajduje się podobny budynek, będący galerią sztuki Hundertwassera - Kunst Haus Wien.

Cennik: bezpłatnie

Godziny otwarcia: cały czas, zwiedzamy tylko z zewnątrz.

Jak dojechać?

Metro linia U3, wysiądź na stacji Rochusgasse (np. z centrum - Stephansplatz)

Tramwaj: 1, wysiądź na przystanku Hetzgasse (np. z centrum - Schwedenplatz U)

Kościół św. Karola Boromeusza (Karlskirche)

Kolejny punkt warty odwiedzenia na naszej liście to Kościół św. Karola Boromeusza. Ten obiekt robi wrażenie już z zewnątrz – ogromna budowla, z wielkimi kolumnami pokrytymi płaskorzeźbami (dzwonnice), charakterystyczną kopułą i „jeziorkiem” na placu. Natomiast w środku już zapiera dech. Przepiękne, barokowe wykonanie, zjawiskowe freski i elementy sztuki nowoczesnej – dwie wielkie, srebrne kule ciekawie odbijające wnętrze kościoła.

Funkcjonuje tu winda, która pozwala na wjazd pod sam sufit, skąd doskonale widać słynne freski Rottmayra. Niestety podczas naszej wizyty winda była nieczynna. Nie znalazłam informacji na jak długo i z jakiego powodu, być może jest to kwestia pandemii.

Na platformie na szczycie jest też dostępna „wycieczka” VR. Po założeniu okularów znajdziesz się w wirtualnej rzeczywistości, w której możesz dokładnie obejrzeć kościół z perspektywy latającego ptaka. Na tym filmie możesz zobaczyć, jak to wygląda: LINK. Ta atrakcja również była niedostępna podczas naszej wizyty.

Cennik i bilety:

Wstęp do kościoła jest bezpłatny.

Winda: 8 EUR dorośli, 4 EUR młodzież i studenci, 0 EUR dzieci do lat 10.

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota w godzinach 09:00-18:00, w niedzielę 12:00-19:00.

Jak dojechać?

Metro linia U1, wysiądź na stacji Karlsplatz (np. z centrum - Schwedenplatz)

Katedra Świętego Szczepana (Domkirche St. Stephan)

Czas na jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Wiednia – Katedrę św. Szczepana (mylnie nazywaną też Katedrą św. Stefana). Usytuowana w centralnej części miasta, jest jedną z najważniejszych i najstarszych świątyń stolicy. Została wybudowana w XIII w., jest długa na 107 m i szeroka na 34 m, co czyni ją również jedną z największych w Europie.

Gotycka, strzelista katedra, wewnątrz jest w pewien sposób „zimna” i przejmująca. Dostojna, surowa, z licznymi rzeźbami i witrażami onieśmiela i napełnia pokorą.

Katedrę można zwiedzać na różny sposób, wejścia do poszczególnych części są biletowane. Oprócz zwiedzania nawy głównej i ołtarzy, możemy też zwiedzić katakumby, gdzie znajdują się szczątki rodu Habsburgów, lub wjechać windą na wieże. My zdecydowaliśmy się na Wieżę Północną (68 m), skąd roztaczała się przepiękna panorama na miasto i na której znajduje się dzwon Pummerin. Oprócz tego można też było podziwiać szczegóły architektonicznego majstersztyku.

Ciekawostki: Najwyższa wieża kościoła liczy 136,4 m wysokości i jest przez mieszkańców miasta nazywana Steffl, (zdrobnienie od Szczepana). Tak też nazywa się jedno z austriackich piw. Katedra była miejscem ślubu i pogrzebu Mozarta. A jej wizerunek możemy odnaleźć na austriackiej monecie 10 centowej.

Godziny otwarcia katedry: od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00-22:00, niedziele 7:00-22:00.

Cennik:

Uwaga, płatność tylko gotówką!

Zwiedzanie katedry: 6 EUR dorośli, 2,5 EUR dzieci, w sobotę, niedzielę i święta o godz. 15:00

Katakumby: 6 EUR dorośli, 2,5 EUR dzieci, wycieczki o różnych godzinach: pon-czw 10:00-16:00, pt-sb (10:00-16:30), nd (13:30-16:30).

Wieża Północna (68 m): 6 EUR dorośli, 2,5 EUR dzieci, czynna codziennie w godz. 9:00-17:30.

Wieża Południowa (136,4 m) – zamknięta do odwołania.

Jak dojechać?

Metro: linie U1, U3 wysiądź na stacji Stephansplatz

Autobus: 1A, 3A

Kościół Wotywny w Wiedniu (Votivkirche)

Jak już jesteśmy przy kościołach to dorzucę jeszcze jeden - neogotycki Kościół Wotywny. Powstał w XIX w. według projektu Heinricha von Ferstela. Co ciekawe, nadzór nad pracami sprawował m.in. polski inżynier Ludwik Wierzbicki. Został wybudowany jako wyraz wdzięczności za nieudany zamach na cesarza Franciszka Józefa I, ze środków zebranych od mieszkańców.

Największe wrażenie robi fasada kościoła, której dumnie towarzyszą dwie strzeliste wieże o wysokości 99 m. Poprzedza ją spory plac, który znajduje się przy głównym bulwarze miasta – ulicy Ringstrasse. Ze względu na lokalizację Kościół Wotywny bywa też nazywany „katedrą z Ringstrasse (Ringstraßendom)”.

Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00, niedziela 9:00-13:00.

W kościele znajduje się też muzeum, ale jest ono tymczasowo zamknięte na czas renowacji.

Jak dojechać?

Metro: linia U3 wysiądź na przystanku Herrengasse (np. z centrum - Stephansplatz)

Tramwaj: 1, wysiądź na przystanku Schottentor (np. z centrum - Schwedenplatz)

Hofburg

Jeden z największych na świecie kompleksów pałacowych z XIII w., który przez ponad 600 lat, aż do 1918 r. należał do dynastii Habsburgów. W tamtym czasie Hofburg pełnił funkcję siedziby rządu i centrum administracyjnego, a także był zimową rezydencją cesarskiej rodziny. Obecnie znajdują się tu muzea, Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej, siedziba austriackiego prezydenta oraz plac Heldenplatz.

My podczas naszej wizyty w Wiedniu oglądaliśmy ten obiekt tylko z zewnątrz, podziwiając nadzwyczajną architekturę, oraz przeszliśmy przez bramę i plac Heldenplatz na drugą stronę miasta.

Muzea

W kilku muzeach, jakie się tu mieszczą, zostały zachowane m.in. przedmioty z codziennego życia pary cesarskiej, które można oglądać przemierzając apartamenty i pokoje reprezentacyjne. Znajdują się tu także kolekcje sreber, liczne obrazy, a także stroje Sisi.

Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej

Oryginalną atrakcją Hofburgu jest Hiszpańska Dworskiej Szkoła Jazdy Konnej (Spanische Hofreitschule), gdzie tresowane są konie lipicańskie. Szkoła, która niezmiennie od czasów renesansu kultywuje klasyczne formy wyższej sztuki jeździeckiej, jest ostatnim tego typu obiektem na świecie. Z uwagi na ten fakt, sztuka jeździecka Hiszpańskiej Dworskiej Szkoły Jazdy należy do niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Szkoła organizuje kilkadziesiąt razy w roku widowiska z oprawą muzyczną, podczas których można oglądać pokaz wykonywany przez wyszkolone ogiery. Jeżeli nie masz możliwości uczestniczyć w takim wydarzeniu, muszą Ci wystarczyć poranne treningi w szkole, które można „podejrzeć” prawie każdego dnia (płatnie). Ja się trochę nie zgadzam z ideologią takich wydarzeń, ale zostawiam to do Waszej oceny.

Cennik i bilety:

Bilet do Muzeum Sisi, Apartamentów Cesarskich i Kolekcji Srebrnej: 15 EUR dorośli, 9 EUR dzieci

Bilety dostępne online: LINK

Hiszpańska Szkoła Jazdy Konnej: bilety na pokazy można kupić tutaj: LINK, cena za pokaz zaczyna się od 53 EUR.

Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 10:00-17:00

Jak dojechać?

Hofburg znajduje się w centrum, np. spod Katedry św. Szczepana dojdziemy tu na piechotę w 6 minut.

 • Metro: linia U1 wysiądź na przystanku Stephansplatz
 • linia U2 wysiądź na przystanku Volkstheater
 • linia U3 wysiądź na przystanku Herrengasse

Tramwaj: 1, 2, D i 71, wysiądź na przystanku Burgring

Autobus: 1A i 2A, wysiądź na przystanku Hofburg

Targ Naschmarkt

120 stoisk z owocami, warzywami, przyprawami, owocami morza i najrozmaitszymi przysmakami z całego świata. Mamy tu liczne restauracje, często oferujące dania kuchni orientalnej. Jest to więc miejsce, gdzie można za dnia zrobić zakupy, a wieczorem wybrać się na spotkanie ze znajomymi przy dobrym jedzeniu. W weekendy towarzyszyć nam będzie muzyka z DJ-em.

Spośród tak ogromnego wyboru, my akurat wybraliśmy azjatycką restaurację Yumi Dim Sum Teppanyaki, w której zjedliśmy doskonały lunch, w formie zestawów YUMI MIX MENU: zupa miso, pad thai/ryż z warzywami oraz sushi! Doskonała opcja dla wszystkich, którzy, tak jak my, nie mogą się zdecydować na jeden przysmak. Porcja ogromna, więc zaspokoi nawet największy głód.

Ceny:

Ceny są bardzo zróżnicowane, a menu bogate. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od przystawek czy też zup za 3-5 EUR, poprzez zupę ramen 8-12 EUR, po dania główne makarony, ryże, mięsa i owoce morza w cenie 9-14 EUR.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-21:00, sobota 6:00-18:00.

Jak dojechać?

Metrem: linia U4, wysiądź na stacji Kettenbrückengasse (np. z centrum - Stephansplatz)

Metrem: linia U1, U2, U4, wysiądź na stacji Karlsplatz.

7Stern Bräu

Jeżeli jesteś piwnym smakoszem, ta pozycja będzie dla Ciebie obowiązkowa. Lokalny browar 7Stern Bräu oferuje 7 różnych gatunków piwa, do których można oczywiście też zamówić coś do jedzenia. Marcin szczególnie poleca piwo z chilli, które mi akurat nie podeszło, ale jest na tyle ciekawe, że warto spróbować. Ja natomiast zakochałam się w Marcowym, które potem kupiliśmy na wynos w automacie przy wyjściu.

Ceny:

Cena za piwo 0,5l na miejscu to 4,50-4,70 EUR, na wynos z automatu 3,30-3,50 EUR.

W tym miejscu możecie też na tygodniu (poniedziałek - piątek 11:00-15:00) zjeść lunch w dobrej cenie. Koszt takiego posiłku to: zupa 2,90 EUR, danie główne 6,90 EUR, deser 3,90 EUR – zawsze kilka wariantów menu do wyboru.

Ceny dań poza ofertą lunchową: dania główne 8,90-16,90 EUR, zupy 3,90-4,90 EUR.

Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 11:00-23:00.

Jak dojechać?

Metrem: linia U3, wysiądź na stacji Neubaugasse (np. z centrum - Stephansplatz)

Zegar Ankeruhr (Hoher Markt)

Zdobiony zegar umieszczony na mostku pomiędzy dwoma budynkami został uznany za arcydzieło sztuki secesyjnej. Nie zawiera typowego cyferblatu, a tabliczki oraz postacie, które poruszają się o każdej pełnej godzinie. Możemy wśród nich odnaleźć wizerunki znanych osobistości takich jak np. Maria Teresa (pojawia się o godzinie 11), Marek Aureliusz (godz. 1) czy kompozytor Joseph Haydn (godz. 12).

Postaciom, o danej godzinie, towarzyszy też odpowiednia muzyka pasująca do czasów, w których ta osoba żyła. Najbardziej widowiskowy pokaz możemy zaobserwować o godzinie 12, kiedy pojawiają się wszystkie figury.

Cennik: bezpłatnie

Godziny otwarcia: cały czas

Jak dojechać?

Zegar znajduje się 3 minuty drogi pieszo od Katedry św. Szczepana, a więc i stacji metra Stephansplatz.

Strudlhofstiege

Uroczy zakątek, na który natknęliśmy się przypadkiem w drodze z hotelu do centrum. Strudlhofstiege to schody o znaczeniu architektonicznym i literackim. Ich nazwa pochodzi od dawnej szkoły artystycznej prowadzonej przez malarza Petera Strudla.

Schody zbudowane są z wapienia z Mannersdorf i stanowią połączenie pomiędzy dwiema ulicami o znacznej różnicy w wysokości położenia. W 1951 r. Heimito von Doderers rozsławił to miejsce wydając powieść o takim samym tytule.

Cennik: bezpłatnie

Godziny otwarcia: cały czas

Jak dojechać?

Metrem: linia U4, wysiądź na stacji Roßauer Lände (np. z centrum - Stephansplatz)

Donauturm

Donauturm to wieża o wysokości 252 m z tarasem widokowym na 150 m. Z tego miejsca można podziwiać panoramę austriackiej stolicy z 360 stopni. Jeżeli nie jesteś pewien, czy warto, możesz zobaczyć widok ze szczytu online: LINK.

Na wysokości 160 m znajduje się też kawiarnia Turmcafé, która w ciągu godziny wykonuje pełen obrót dookoła, co oznacza, że można obejrzeć cały Wiedeń popijając kawkę.

Podobnie wygląda to z restauracją Turmrestaurant, która mieści się na 170 m. Znajdziemy tu austriacką kuchnię, a także regionalne wina.

Jest to niestety miejsce, do którego nie zdążyliśmy już się wybrać. Polecam jednak serdecznie wszystkim fanom widoków panoramicznych.

Cennik i bilety:

Taras widokowy: 14,5 EUR dorośli, 9,90 EUR dzieci, bilety można kupić: LINK.

Godziny otwarcia:

Punkt widokowy jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 11:30-23:00, sobota i niedziela 10:00-23:00.

Kawiarnia Turmcafé jest otwarta tylko w soboty, niedziele i święta w godzinach 10:30-15:00.

Turmrestaurant działa od środy do piątku w godzinach 11:30-23:30, sobota i niedziela 10:00-23:30.

Stolik zarówno w kawiarni, jak i na obiad można zarezerwować poprzez stronę: LINK.

Jak dojechać?

Metrem: linia U1, wysiądź na stacji Kaisermühlen VIC (np. z centrum - Stephansplatz)

Zdjecie udostępnione przez Donauturm Wien (@donauturm)

Uniwersytet Ekonomiczny

Ostatnią, ale wcale nie gorszą od poprzedniczek, atrakcją jest nowoczesny kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu. Jest to największy tego typu ośrodek w Europie, zajmuje teren 55,000 m², kształci się w nim 25 tysięcy studentów, z czego 26% stanowią obcokrajowcy. Więcej informacji znajdziesz na stronie uczelni: LINK.

Znajduje się w pobliżu parku Wiener Prater, więc można się tutaj przejść przy okazji. Nam się to niestety nie udało z powodu braku czasu, ale podobno warto się w tę okolicę zagłębić.

Zdjęcie udostępnione przez WU Vienna (@wuvienna)

A co z Ratuszem i Parlamentem?

Niestety Parlament jest wciąż w remoncie, więc w zasadzie w ogóle go nie widać. Ratusz z kolei, częściowo też zasłonięty, podczas naszego pobytu był odgrodzony, ponieważ akurat odbywał się tam jakiś event.

Podsumowując, już rozumiem, dlaczego prestiżowy ranking Mercer od lat wybiera Wiedeń jako najlepsze miasto do życia na świecie. Jest tu bezpiecznie, czysto, a ludzie są bardzo uprzejmi i pomocni. Na każdym kroku można napawać się niesamowitą, oryginalną architekturą, nie zabraknie też rozrywek nawet dla najbardziej wybrednych gości. Zasadne wydaje się też to, że nakręcono tu mnóstwo filmów, m.in. jeden ze słynnych filmów akcji z Jamesem Bondem: The Living Daylights. Polecam obejrzeć, odnajdziecie w nim Schönbrunn, Prater i kilka innych charakterystycznych miejsc.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox