Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

16 września 2018

Wilno - co zwiedzić? 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Uśmiechnięta para w neonowych kolorach oświetlenia

Będąc w Wilnie z pewnością odwiedzisz Ostrą Bramę i górę Trzykrzyską, przespacerujesz się po Starym Mieście i zrobisz zdjęcie przy którymś z pomników. W tym wpisie pokażę Ci gdzie jeszcze warto zajrzeć, aby poznać to miasto i świetnie się przy tym bawić. Z łatwością ułożysz plan na Wilno na 2-3 dni!

Rozpocznijmy od filmiku z naszego marcowego, 3 dniowego wyjazdu:

Co warto zobaczyć będąc w Wilnie? Moje TOP 10:

1. Muzeum Iluzji VILNIL

Oryginalne, nowoczesne, bardzo ciekawe muzeum interaktywne. Znajdziesz w nim eksponaty, obrazy i modele ukazujące zjawiska iluzji optycznych, świetlnych i innych. W muzeum można (a nawet trzeba!) podchodzić i dotykać eksponatów, kucać, skakać i patrzeć z różnych perspektyw. Jest tak zrobione, aby dać zwiedzającym przestrzeń do samodzielnego eksperymentowania.

Pomocna będzie obsługa, która udziela cennych wskazówek i opowiada o eksponatach. Wszyscy pracownicy mówią po angielsku, niektórzy także po polsku! Muzeum Iluzji VINIL to 2-3 godziny zabawy i śmiechu, nie tylko dla najmłodszych.

Adres: Vokiečių g. 6
Godziny otwarcia: pon-nd 10:00-21:00
Ceny biletów: normalne 10 euro, dzieci do 7 lat - bezpłatnie

2. Republika Zarzecza

Jednym z unikatowych miejsc, do których trzeba pójść będą w Wilnie, jest dzielnica artystyczna Užupis, położona nieopodal Starego Miasta, za rzeką Wilenką. To jedna z najstarszych dzielnic Wilna. Niegdyś zamieszkiwana przez margines społeczny, uznawana za najbardziej niebezpieczną w Wilnie. To tutaj mieściły się „domy schadzek”, a nikt prócz biedoty nie zaglądał w te rejony.

Jakże zmieniło się to na przestrzeni lat! Z czasem do zaniedbanych domów zaczęli napływać artyści, którzy tchnęli w to miejsce nowe życie. Dziś jest to mekka dla wszystkich twórców, porównywana do paryskiego Monmartru, a ceny nieruchomości są jednymi z najdroższych w całym Wilnie!

Ciekawostka dotycząca Zarzecza to fakt, iż w 1997r. mieszkańcy dzielnicy ogłosili się unikatowym państwem – Užupio Res Publica. Powołali swoją własną konstytucję i niejako oddzielili się od Wilna. Stworzyli hymn, wybrali prezydenta, a nawet własnego papieża! Oczywiście formalnie nigdy nie nabrało to mocy, jest natomiast ciekawostką, która przyciąga rzesze turystów.

Do Republiki Zarzecza prowadzi 7 mostów, na których zakochane pary wieszają kłódki. Przy jednym z nich - Użupio Tiltas, stoi znak informujący o przekraczaniu granicy państwa.

Będąc tutaj warto pobłądzić po uliczkach, ponieważ w każdej znajdziesz coś ciekawego: ciekawe graffiti, rzeźby artystów alternatywnych i uliczne galerie sztuki. Warto odszukać symbole tej dzielnicy:

 • Tablicę z Konstytucją Republiki
 • Rzeźbę Anioła z Zarzecza
 • Rusałkę czyli Pannę z Zarzecza.

3. Dzielnica Żydowska

W Wilnie, nieopodal Starego Miasta istniało w czasach wojny Małe i Wielkie Getto.
Małe Getto istniało do 1941 r. i mieszkało w nim 11-12 tysięcy osób, głównie przedstawiciele inteligencji, robotnicy i bezrobotni.
Po 1941 r. stworzono Wielkie Getto, w którym osadzono ponad 29 tysięcy Żydów. Większość z nich została zamordowana w Ponarach przez hitlerowców i ich ludzi.

W miejscu dawnej bramy getta znajduje się dziś tablica pamiątkowa z mapą getta.

Spora część architektury z tamtych czasów została zachowana. Teraz w malowniczych uliczkach są sklepiki i kawiarnie, w których warto zrobić sobie przerwę i odpocząć od intensywnego zwiedzania.

4. Kampus Uniwersytecki

Idąc uliczkami dzielnicy żydowskiej można dotrzeć do Kampusu Uniwersyteckiego. Gmachy budynków Uniwersytetu Wileńskiego warto zobaczyć ze względu na ich zabytkowy charakter. A po kampusie pospacerować, aby poczuć studencki charakter tego miasta.

Jeżeli chcesz zwiedzić dziedzińce, kościół oraz dzwonnicę będziesz musiał kupić bilet wstępu.

Ceny biletów:

Normalne 1,5 euro; ulgowe 0,5 euro (wstęp na dziedzińce i kościół)
Zwiedzanie z przewodnikiem, mówiącym po polsku, w pon-pt 9:00 -15:00, normalny 5 euro, ulgowy 1,2 euro. Potrzebna wcześniejsza rezerwacja na: biblioteka.vu.lt
Wejście na dzwonnicę z widokiem na panoramę miasta z wysokości 45m (jest winda!) czynna codziennie 10:00–18:30, wstęp 2,5 euro.

5. Ostra Brama

Nie ma możliwości, aby być w Wilnie i nie wejść na Ostrą Bramę. To miejsce kultu wielu pokoleń. Obecnie znajduje się tutaj sanktuarium Maryjne. Niegdyś była to baszta obronna, jedyna zachowana do dziś. Brama znajduje się przy wejściu na Stare Miasto i warto od niej rozpocząć zwiedzanie.

Najważniejszym elementem tego miejsca jest obraz Matki Boskiej Miłosiernej, inaczej nazywany Madonną Ostrobramską. Jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki renesansowej na Litwie. Został namalowany w XVII w. specjalnie dla tej kaplicy.

Warto zajrzeć, nawet jeżeli jest się osobą niewierzącą. Chociażby ze względu na polskie napisy, którzy umieszczali tutaj wierni na przestrzeni lat oraz przepych na ołtarzu. Z okienka możemy także zobaczyć piękny widok na główną ulicę Starego Miasta.

Wstęp jest bezpłatny.

6. Stare Miasto i Jarmark Kaziukowy

Ja wybrałam się do Wilna na początku marca i dzięki temu miałam możliwość zobaczyć ogromny jarmark rękodzieła nazywany Kaziukami. Znajduje się on na Starym Mieście, głównie na ulicach Zamkowej, Wielkiej i Niemieckiej oraz na pobliskich placach. Jarmark odbywa się co roku od ponad 415 lat i trwa tylko 3 dni. Możemy wówczas nabyć mnóstwo własnoręcznie robionych pamiątek, a także wiele tradycyjnych produktów takich jak: palmy, pierniki, wianki, filiżanki czy też wileńskie nalewki.

Spacerując ulicami Starego Miasta spotkamy także Ratusz, obecnie pełniący funkcję reprezentatywną. Wieczorem jest pięknie oświetlony kolorami litewskiej flagi. Warto to zobaczyć! A idąc wzdłuż ulicy Zamkowej, najstarszej i najbardziej wystawnej ulicy Wilna, dotrzemy do Zamku.

7. Zamek Wielkich Książąt Litewskich

Jeżeli szukacie muzeum z historią Wilna to zdecydowanie warto wybrać się do Zamku. Ja niestety tam nie dotarłam, ze względu na to, że mieliśmy za mało czasu.

Więcej informacji o godzinach otwarcia, cenach oraz aktualnych ekspozycjach -> na polskiej stronie muzeum: zamek litewski.

8. Archikatedra i dzwonnica na placu Katedralnym

Archikatedra św. Stanisława Biskupa i św. Władysława mieści się nieopodal Zamku, na placu Katedralnym, a obok niej znajduje się 52 metrowa dzwonnica. Warto zajrzeć do tej niezwykłej Bazyliki, będącej główną katolicką świątynią na Litwie, w której do dziś odbywają się wszelkie najważniejsze uroczystości narodowe. Jest tam także podziemie, w których znajduje się mauzoleum i liczne szczątki władców.

Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny, jeżeli chcesz zwiedzić podziemie, z polskim przewodnikiem zapłacisz 4,5 euro za bilet normalny, 2,5 euro za ulgowy. Takie zwiedzanie odbywa się w poniedziałki i piątki o godzinie 16:00.

Warto wspiąć się na Dzwonnicę Katedralną. Na każdym z pięter zorganizowane zostało muzeum, w którym można posłuchać nagranego przewodnika, a także samodzielnie uderzyć w dzwon. Na górze rozpościera się piękna panorama na całe Wilno.

Godziny otwarcia: pon-sb 10:00–18:00 (w sezonie do 19:00)
Ceny: normalny 4,50 euro, ulgowy – 2,50 euro.

9. Narodowa Galeria Sztuki

Galeria znajduje się po drugiej stronie rzeki, w nowoczesnej dzielnicy otoczonej drapaczami chmur i modernistycznymi budowlami. Chociażby dlatego warto się do niej przejść. W środku znajdziemy kilka pięter rozmaitych eksponatów. Wystawy prezentują nowoczesne malarstwo litewskie XX-XXI w., rzeźbę, grafikę, fotografię, instalacje oraz sztukę video.

Ja mam tak, że w każdym mieście muszę pójść do muzeum z obrazami, stąd też Narodowa Galeria Sztuki musiała znaleźć się na mojej liście miejsc do zwiedzenia! Zwłaszcza, że bilet wstępu kosztuje jedynie 2 euro.

Adres: Konstitucijos pr. 22
Godziny otwarcia:
nieczynne w poniedziałek,
wt, śr, pt, sb 11:00 – 19:00,
czw 12:00 – 20:00,
nd 11:00 – 17:00
Ceny biletów: normalne 2 euro, ulgowe 1 euro, dzieci do 7 lat - bezpłatnie.

10. Muzeum Ofiar Ludobójstwa / Muzeum KGB

Jeżeli jesteś nastawiony nie tylko na rozrywkę, ale także pogłębianie wiedzy i interesuje Cię historia, powinieneś pójść do Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie. Zostało stworzone w budynku, który w czasach drugiej wojny światowej stanowił siedzibę Gestapo, później KGB a w podziemiach znajdował się areszt. W tym miejscu w latach 1944-1960 w wyniku brutalnych przesłuchań zginęło ponad tysiąc osób.

W budynku obejrzysz eksponaty z czasów wojny np. mundury, ale także odwiedzisz areszt w mrocznej piwnicy, który w niezmienionej formie zachował się do dziś. Zobaczysz cele i sale przesłuchań, przeczytasz historię zapisaną na tablicach. Nie sposób wyjść stamtąd niewstrząśniętym, jednak uważam, że warto poznawać takie miejsca i zwiększać swoją świadomość.

Adres: Aukų g. 2a
Godziny otwarcia: śr-sb 10:00-18:00, nd 10:00-17:00
Ceny biletów: normalne 4 euro, ulgowe 1 euro.

Podsumowując, 10 miejsc, które warto zobaczyć w Wilnie:

 1. Muzeum Iluzji VILNIL
 2. Republika Zarzecza
 3. Dzielnica Żydowska
 4. Kampus Uniwersytecki
 5. Ostra Brama
 6. Stare Miasto i jarmark Kaziukowy
 7. Zamek Wielkich Książąt Litewskich
 8. Archikatedra i dzwonnica na placu Katedralnym
 9. Narodowa Galeria Sztuki
 10. Muzeum Ofiar Ludobójstwa / Muzeum KGB

Przedstawiłam Wam moją listę miejsc do zwiedzenia. Zabrakło na niej góry Trzykrzyskiej oraz Baszty Giedymina. Niestety podczas mojej marcowej wyprawy byłam chora, więc takie eskapady nie wchodziły w grę. Może następnym razem!

Zainteresowanych odsyłam na stronę vilnius-tourism.lt gdzie znajdziecie trasy ciekawych wycieczek, opisy muzeów oraz innych atrakcji, o których nie sposób wspomnieć w jednym poście.

Mam nadzieję, że taki zbiór informacji przyda Ci się przy planowaniu wyjazdu do stolicy Litwy! W razie pytań zapraszam do komentowania! Pozdrawiam!

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox