Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

4 stycznia 2024

Jak się zachować w Tajlandii? Zasady w świątyni i na ulicy

Świątynia buddyjska, bogato złocona ze spiczastymi dachami

Kraje azjatyckie cechuje totalnie odmienna kultura od naszej. Widać to na każdym kroku. Określone gesty czy zachowania, które dla nas nie mają znaczenia, mogą wywołać dezaprobatę lub nawet kogoś obrazić. Jadąc do odległego kraju, warto znać panujące w nim zasady. Przecież nikt nie chce wyjść na niekulturalnego ignoranta, który nie potrafi okazać szacunku miejscowej tradycji.

Czego w Tajlandii robić nie wolno

Zacznijmy od najważniejszych zasad, które są dla Tajów naprawdę ważne. Zignorowanie ich nie będzie przychylnie odebrane, a może nawet doprowadzić do konfliktu.

Święta głowa

Dla Tajów głowa jest bardzo ważna, to centrum duszy i pod żadnym pozorem nie wolno jej dotykać. I tyczy się to zarówno dzieci, których po prostu nie głaszczemy po głowie, jak i dorosłych. My byliśmy świadkami awantury na Phuket z tego powodu. Pewnego wieczoru, w jednym z barów trwał koncert na żywo, impreza rozkręciła się w najlepsze, turyści weszli na scenę i śpiewali razem z muzykami. W pewnym momencie pijany Brytyjczyk stuknął wokalistę mikrofonem w głowę. Koncert natychmiast przerwano, panowie zaczęli się szarpać, a chwilę potem Taj wybiegł z lokalu, krzycząc o braku szacunku. Ta jedna scena pokazała mi, jak nieznajomość zasad może przerodzić się w nieprzyjemną sytuację i szybko eskalować do wielkiej awantury.

Źródło zdjęcia: needpix.com, autor: allenlee

Król jest najważniejszy

Kolejna zasada, która przyda się niezależnie od regionu, w jakim będziesz przebywać – Tajowie kochają Króla i okazują mu bezwzględny szacunek. Pamiętaj o tym i…

- nie wskazuj palcem Króla (np. mijając bilbord z jego wizerunkiem), gest ten jest uważany za obraźliwy,

- szanuj pieniądze, na których znajduje się wizerunek monarchy (pod żadnym pozorem nie przydeptuj banknotów, które Ci upadną),

- nie dyskutuj w miejscach publicznych na temat ustroju politycznego, rodziny królewskiej, nie wyrażaj poglądów, które mogłyby być odebrane jako nieprzychylne.

Jakikolwiek brak szacunku dla Króla może być w Tajlandii bardzo źle odebrany, a w skrajnych przypadkach grozi nawet więzieniem.

Źródło zdjęcia: lovetoknow.com, autor: Lauren DeCicca

Jak się ubrać do świątyni w Tajlandii?

Będąc w Tajlandii, z pewnością zechcesz odwiedzić buddyjskie świątynie, które niejednokrotnie zachwycają architekturą, malowidłami i licznymi zdobieniami. Warto wiedzieć, jak się ubrać, ponieważ Tajowie podchodzą do tego restrykcyjnie. Twój strój powinien:

  • Zasłaniać ramiona (T-shirt jest ok, bluzka na ramiączkach już nie)
  • Zasłaniać plecy i brzuch
  • Zasłaniać uda i kolana (Panowie niestety w krótkich spodenkach nie wszędzie wejdziecie)
  • Niedozwolone są także przetarcia, nawet w długich spodniach oraz przezroczyste ubrania
  • Cienkie legginsy też mogą zostać uznane za nieodpowiednie
  • Głęboki dekolt nie będzie mile widziany
  • Nie wolno też wchodzić w klapkach typu japonki (sandały są ok).

W niektórych miejscach np. po wejściu do kompleksu Wat Pho możesz wypożyczyć długą materiałową spódnicę, a przy pomniku Big Buddy na Phuket kupić odpowiednie chusty, by zasłonić to, co nie powinno być widoczne. Jednak nie wszędzie będzie taka możliwość, więc idąc na miejsce w nieodpowiednim stroju, ryzykujesz, że nie zostaniesz wpuszczony na teren świątyni.

Jak się zachowywać w świątyni buddyjskiej?

Zdejmij buty

Zanim jeszcze przekroczysz próg buddyjskiej świątyni, zdejmij buty, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Buty są szczególnie istotne i wejście w nich na teren świątyni, na pewno nie będzie mile widziane. Obuwie zdejmujemy przed wejściem do miejsc sakralnych, domów, salonów masażu i niektórych sklepów. Możesz je zostawić w wyznaczonym do tego miejscu. Do środka możesz wejść w skarpetkach lub boso.

Usiądź na podłodze

Budda powinien zawsze znajdować się wyżej niż człowiek, dlatego najczęściej w buddyjskich świątyniach nie ma ławek, a wszyscy po wejściu do środka pospiesznie siadają na wyłożonej wykładziną posadzce.

Bardzo istotna jest także pozycja, w której siądziesz. Nigdy nie siadaj z nogami skierowanymi w stronę Buddy! Tajowie uważają stopy za coś nieczystego – dlatego wskazywanie czegoś stopą będzie uznane za obraźliwe. Najbezpieczniej jest więc siąść w klęku na piętach, „po turecku” lub z nogami skierowanymi w bok.

Nigdy nie dotykaj wizerunku Buddy

Ten przywilej mają tylko mnisi opiekujący się świątyniami. A na przykład posąg Szmaragdowego Buddy znajdujący się w Wielkim Pałacu, o którym więcej pisałam w tym wpisie, może dotknąć tylko jedna osoba – Król Tajlandii. Posągi najczęściej są odgrodzone od osób odwiedzających świątynie, ale na wszelki wypadek wolę to podkreślić.

Uważaj ze zdjęciami

Nie wszędzie można je robić, np. w świątyni Szmaragdowego Buddy jest to zabronione.

Bądź cicho – okaż szacunek

Świątynia to z całą pewnością nie jest miejsce na selfie, powinniśmy też zachować w niej ciszę. Wizyta w takim miejscu to nie jest dobry moment na rozmowę przez telefon czy głośny śmiech. Szanujmy fakt, że inni przyszli się tu modlić, medytować czy też po prostu pobyć ze swoimi myślami.

To chyba większość zasad tajskiego savoir-vivre, które warto znać, jadąc do tego kraju. Dzięki temu unikniesz nieprzychylnych spojrzeń miejscowych, a także nic nie pokrzyżuje Ci planów zwiedzania. Pamiętajmy też, że te zasady nie wynikają z czyjejś złośliwości, a jedynie różnic kulturowych, które są całkowicie naturalne i będąc „w gościach” na innym kontynencie, po prostu warto je uszanować.

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox