Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

5 kwietnia 2022

18 atrakcji Madrytu, które warto zobaczyć!

Dwoje ludzi płynie niebieską łódką po jeziorze, w tle duży pomnik i drzewa

Wolisz leniwie przechadzać się po parku, podziwiać dzieła sztuki, czy patrzeć na wszystko z góry? Obojętnie co odpowiesz, w tym wpisie znajdziesz propozycje dla siebie. Oprócz tego opowiem skąd w centrum Madrytu egipska świątynia i jak dostarczyć sobie adrenaliny w hiszpańskiej stolicy. Siądź wygodnie i zwiedzaj razem ze mną!

1. Wieża widokowa Moncloa's Lighthouse (Faro de Moncloa)

Jak dla mnie, obowiązkowy punkt wycieczki. Wieża widokowa pozwala na podziwianie całego Madrytu z wysokości 90 m. To zupełnie inny punkt widzenia. Już sam wjazd na górę jest atrakcyjny. Trasę 90 metrów pokonasz w 50 sekund przeszkloną, panoramiczną windą.

Wieża została zaprojektowana dla upamiętnienia wyboru Madrytu na Europejską Stolicę Kultury w 1992. Później, po 10 latach zamknięcia została ponownie otwarta i dziś znów, można patrzeć na Madryt z góry. Obejrzyj film, żeby zobaczyć jak wygląda:

El faro de Mocloa

Czynne:

od wtorku do niedzieli od 9:30 do 20:00
W poniedziałki – zamknięte. Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed zamknięciem. Na wieży można spędzić maksymalnie 30 minut.

Bilety:

dostępne na miejscu lub online na tej stronie.

Wstęp:

4 € dorośli, 2 € dzieci, 1 € dzieci do 6 r. ż.

Dodatkowe informacje:

Na tygodniu jest przerwa w pracy kasy biletowej w godzinach: 14:30-15:30, w weekendy 14:00-14:30 (można wtedy wejść z biletem kupionym online).
W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych wieża może być zamknięta. Sprawdź, czy wieża widokowa jest w tej chwili otwarta.

2. Muzeum Ameryki (Museo de América)

Obok Faro de Moncloa znajduje się Muzeum Ameryki, a w nim bogata kolekcja 25 tysięcy eksponatów prekolumbijskich, etnograficznych i kolonialnych. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie muzeum.

Czynne:

wtorek, środa, piątek, sobota od 9:30 do 15:00,
czwartek od 9:30 do 19:00,
niedziela od 10:00 do 15:00.
W poniedziałki – zamknięte.

Wstęp:

3 € dorośli, 1,5 € ulgowy. W niedziele bezpłatnie.

3. Łuk Triumfalny (Arco de Moncloa / Arco de Victoria)

49-metrowy łuk znajduje się tuż obok wieży widokowej, możesz więc podziwiać go z góry, ale także stanąć u jego stóp.

4. Świątynia Debod (Templo de Debod)

Idąc kawałek dalej, dojdziesz do parku (La Montana Park) i wzniesienia, na którym znajdziesz 2200-letnią, egipską świątynię. Skąd się wzięła świątynia Egiptu w sercu Hiszpanii?

Po tym, jak w 1902 r. na Nilu postała Wielka Tama, okoliczne tereny zaczęły się robić podmokłe po każdym ulewnym deszczu. To spowodowało, że część pobliskich budowli pozostawała częściowo pod wodą nawet przez 9 miesięcy w roku. Aby nie doprowadzić do całkowitego zniszczenia zabytkowych polichromii, UNESCO wystosowało prośbę o wsparcie dla egipskich świątyń. Hiszpania zgłosiła się wtedy do pomocy. W 1968 r. rząd egipski podarował jej świątynię Debod w dowód wdzięczności za okazaną pomoc. Dwa lata później świątynię rozebrano i przetransportowano do Madrytu. Z ciekawostek – w drodze zaginęły plany architektoniczne budowli i na miejscu okazało się, że jest problem, aby złożyć ją z powrotem. Finalnie jednak się udało i świątynia stoi w tym miejscu do dziś.

Wstęp:

Do wnętrza świątyni można wejść od wtorku do niedzieli od 10:00 do 19:30. Ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem. Wstęp bezpłatny.

Krótką historię oraz plan świątyni znajdziesz w Przewodniku (po angielsku).

Świątynia stoi na szczycie parkowego wzgórza, w którym znajduje się punkt widokowy Mirador de la Montaña de Príncipe Pío. Możemy z niego podziwiać panoramę miasta oraz Pałac Królewski. Jest to miejsce, w którym zbierają się mieszkańcy Madrytu, siedzą na ławkach, trawie, popijają piwko, gadają, słuchają muzyki. Stąd będziesz mieć też rewelacyjny widok na zachód słońca.

5. Pałac Królewski (Palacio Real de Madrid)

Rezydencja reprezentacyjna monarchów hiszpańskich – Pałac Królewski, to jedna z ważniejszych atrakcji na mapie Madrytu. Jest to jedna z największych tego typu budowli w Europie. Pałac ma 135 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i 3418 pomieszczeń. Jest to też jedna z nielicznych oficjalnych rezydencji głów państwa, która jest udostępniona zwiedzającym.

Pałac Królewski w Madrycie zbudowano w XVIII w. na polecenie Filipa V w miejscu starego Alkazaru, który był muzułmańskim zamkiem. W Pałacu panuje niezwykły przepych, możemy w nim podziwiać rozmaite freski, obrazy i kolekcje zabytków. Do zwiedzania jest udostępniona między innymi bogato zdobiona Sala Tronowa, Królewska Zbrojownia z autentyczną kolekcją broni czy też Królewska Kuchnia, Galowa Jadalnia, a nawet Królewska Apteka.

Sala tronowa, zdjęcie z oficjalnej strony Pałacu.Zbrojownia, zdjęcie z oficjalnej strony Pałacu.

W każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 12:00-13:00 można podziwiać uroczystą zmianę warty przed Salą Tronową w Pałacu.

Szczegółową historię obiektu możesz znaleźć na oficjalnej stronie Pałacu Królewskiego w Madrycie (po angielsku) lub na Wikipedii po polsku.

Wstęp:

(od października do marca) od poniedziałku do soboty: 10:00-18:00, niedziele: 10:00 - 16:00;
(od kwietnia do września) od poniedziałku do soboty: 10:00-19:00, niedziele: 10:00 - 16:00.
Wstęp do Pałacu jest możliwy na godzinę przed zamknięciem.

Bilety:

14 € dorośli, 7 € ulgowy (dzieci w wieku 5-16 lat, dorośli powyżej 65 r. ż. oraz studenci do 25 r. ż.).

Od poniedziałku do czwartku, na dwie godziny przed zamknięciem, Pałac można zwiedzać bezpłatnie.

Aby uniknąć kolejek, polecam zakup biletu online, na określoną godzinę. Możesz to zrobić tutaj.

Schody główne, zdjęcie z oficjalnej strony Pałacu.

6. Katedra Matki Bożej Almudena (Catedral de la Almudena)

Obok dziedzińca pałacowego znajduje się dostojna Katedra. Jest to neoklasyczna budowla z XIX w. i główna katedra rzymskokatolicka w Madrycie. Można ją oczywiście zwiedzać. Prowadzą do niej dwa wejścia – jedno od ulicy, drugie od strony Pałacu. Podczas mojej wizyty wejście od placu było zamknięte. Błędnie myślałam, że świątynia jest nieczynna.

Wstęp:

codziennie od 10:00 do 20:30. Wstęp bezpłatny.

Pomiędzy Pałacem a Katedrą jest ładny punkt widokowy na panoramę miasta.

7. Plaza de Cibeles i Ratusz Miejski (Ayuntamiento de Madrid)

Główny plac w Madrycie Plaza de Cibeles to ogromne rondo z fontanną Fuente de Cibeles z posągiem frygijskiej bogini Kybele – jednym z symboli miasta. To tutaj zlokalizowany jest Ratusz Miejski, w pobliżu także znajdziemy Trójkąt najważniejszych muzeów narodowych w Madrycie.

Źródło zdjęcia: NakNakNak – Pixabay

Ratusz Miejski znajduje się w Pałacu Cibeles – dziś nazywany też budynkiem CentroCentro. Jego historia sięga początku XX w., gdzie pierwotnie mieścił się Urząd Pocztowy. W jednej z jego wieży znajdziesz punkt widokowy, z którego możesz podziwiać panoramę miasta z 360 stopni.

Wstęp:

od wtorku do niedzieli w godz. od 10:30 do 14:00 i od 16:00 do 19:30. Wejście mniej więcej co pół godziny. Najpóźniej na pół godziny przed zamknięciem.

Bilety:

3 € dorośli, 2,25 € dzieci w wieku 2-14 lat, oraz osoby powyżej 65 r. ż., 1 € dzieci poniżej 1 r. ż.
Kasa biletowa znajduje się na 2 piętrze i jest czynna: wtorek - niedziela: 10:00 - 13:45 / 15:00 - 19:30.
Bilety można też kupić online tutaj.

Wielka muzealna trójka

Wszystkich miłośników sztuki z pewnością ucieszy to, ile do zaoferowania ma Madryt w tej kwestii. Trzy największe muzea sztuki są zlokalizowane w centrum, nieopodal siebie, tworząc trójkąt kulturalny na mapie miasta.

8. Muzeum Prado (Museo del Prado lub Museo Nacional del Prado)

Jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, z kolekcją ponad 35 tysięcy eksponatów. Głównym elementem w zbiorach muzeum jest sztuka hiszpańska, ale nie tylko. Znajdziemy tu również artystów w innych części Europy.

W Prado możesz podziwiać dzieła takich wybitnych artystów jak: Francisco Goya, Diego Velázquez, El Greco, Hans Memling, Hieronimus Bosch, Tycjan, Michał Anioł.

Mnie osobiście absolutnie z nóg zmiotła aleja z ogromnymi obrazami nieznanych mi dotychczas malarzy hiszpańskich. Wśród nich odkryłam m.in. obrazy:

Stracenie Torrijosa i jego towarzyszy (Antonio Gisbert Pérez)

Źródło zdjęcia (link)

Nawrócenie księcia Gandii (José Moreno Carbonery)

Źródło zdjęcia (link)

Doña Joanna the Mad (Francisco Pradilla)

Źródło zdjęcia (link)

The burial of Saint Sebastian (Alejandro Ferrant)

Źródło zdjęcia (link)

Absolutnie piękne, magiczne i niezwykle przejmujące.

Wstęp:

od poniedziałku do soboty w godz. od 10:00 do 20:00
w niedziele od 10:00 do 19:00

Bilety:

15 € dorośli, 7,5 € ulgowy.

Wstęp wolny: codziennie, na dwie godziny przed zamknięciem.

Bilet można kupić w kasie przed wejściem lub online tutaj.

9. Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)

Muzeum znajduje się w dawnym, XVIII w. budynku szpitala. W środku odkryjemy głównie ekspozycje hiszpańskich artystów. Są tu prace m.in. Pabla Picasso, Salvadora Dali czy też Joana Miró.

Wstęp:

od poniedziałku do soboty w godz. od 10:00 do 21:00 (zamknięte we wtorki)
w niedziele od 10:00 do 14:30.

Bilety:

12 € dorośli, bezpłatnie: dzieci poniżej 18 r. ż., studenci przed 25 r. ż., osoby po 65 r. ż.
Wstęp wolny: codziennie, na dwie godziny przed zamknięciem.
Bilet można kupić w kasie przed wejściem lub online tutaj.

Tutaj możesz zobaczyć Plan muzeum.

Źródło zdjęcia: Flickr, autor: Jean Pierre Dalbera

10. Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Nacional Thyssen-Bornemisza)

Nazwa muzeum nawiązuje do właścicieli kolekcji: barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy i jego syna Hansa Heinricha Thyssena-Bornemiszy. Zgromadzone przez nich dzieła sztuki możemy dziś podziwiać w hiszpańskim muzeum. A wśród nich są obrazy m.in. Tycjana, Francisca Goi, Vincenta van Gogha czy Giovanniego Battisty Pittoniego.

Wstęp:

w poniedziałki w godz. od 12:00 do 16:00
od wtorku do niedzieli w godz. od 10:00 do 19:00.

Bilety:

13 € dorośli, 9,00 € studenci i osoby powyżej 65 r. ż., bezpłatnie dzieci poniżej 18 r. ż.
W poniedziałki wstęp za darmo.
Bilet można kupić w kasie przed wejściem lub online tutaj.

Zdjęcie z aktualnie dostępnej wystawy, którą możesz obejrzeć online (link)

11. El Retiro Park (Jardines del Buen Retiro de Madrid)

Po wizycie w muzeum warto wstąpić do Parku El Retiro, który znajduje się kilka kroków obok. Jest to sporej wielkości kompleks parkowy z fontannami, alejkami i miejscem do odpoczynku. Kiedyś pełnił funkcję ogrodów królewskich.

W centralnej części parku znajduje się ogromny staw i pomnik Alfonsa XII z 1922 r. Można tu wynająć łódkę i pływać po stawie.

W parku znajduje się także Pałac Kryształowy, który kiedyś stanowił egzotyczną oranżerię. Obok niego jest sztuczne jezioro z fontanną. Obecnie jest wykorzystywany jako sala wystawowa Muzeum Zofii.

Ciekawostki:

1. Ulice, które odchodzą od stawu, mają oryginalne nazwy: Paseo de Argentina, Paseo de Mexico, Paseo de Paraguay, Paseo de Salvador, itp.

2. W parku, w pobliżu Ogrodu Różanego, znajduje się fontanna z rzeźbą przedstawiającą Upadłego Anioła. Jest to jedyna na świecie rzeźba poświęcona diabłu. Została postawiona na wysokości 666 m n. p. m.

3. Teatro de Títeres, który znajduje się w parku, co weekend w soboty i niedziele o 12:30 wystawia przedstawienia lalkowe. Tutaj możesz zobaczyć Program.

4. 25 lipca 2021 r. park El Retiro został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rzeźba upadłego anioła - źródło zdjęcia (link)

Wstęp:

park jest czynny w sezonie letnim od 6:00 do północy, zimą do 22:00.
Pałac Kryształowy jest otwarty codziennie w godz. od 10:00 do 18:00.

12. La Gran Via

Będąc w Madrycie, nie sposób ominąć czy nie zauważyć Gran Vii. Główna ulica miasta zapewni Ci całą paletę atrakcji. Pełno tu sklepów, restauracji, klubów, kawiarenek. Prędzej czy później na pewno na nią trafisz.

13. Plaza de España

To, co charakterystyczne dla Madrytu to różne place, które pojawiają się na skrzyżowaniu większych dróg. Gran Via doprowadzi Cię między innymi do Plaza de España. Stąd już rzut beretem do świątyni Debod czy Pałacu Królewskiego. W sezonie zimowym na tym placu jest duży jarmark świąteczny.

14. Puerta del Sol (Rynek miejski z Misiem)

Kolejny charakterystyczny plac to Rynek Miejski. Znajdziesz na nim symbol miasta – niedźwiadka, który znajduje się m.in. na hiszpańskiej fladze. Z jakiegoś powodu wszyscy przechodnie łapią misia za ogon, prawdopodobnie ma to przynieść szczęście. 😊

15. Budynek Metrópolis

Charakterystyczny budynek Metrópolis, zlokalizowany przy ulicy Gran Via. Gratka dla wszystkich fanów miejskiej architektury.

Źródło zdjęcia: Kaboompics, Autorka: Karolina Grabowska

16. Mercado de Saint Miguel

Jeżeli zapytasz mnie – gdzie zjeść w Madrycie? W pierwszej kolejności wskażę Ci to miejsce.

Źródło zdjęcia: Pxfuel.comŹródło zdjęcia: Pxfuel.com

Mercado to w Hiszpanii targ, na którym możesz kupić mnóstwo regionalnych rarytasów. Tutaj, mamy takie z górnej półki. Wszystko możesz zabrać na wynos lub zjeść na miejscu.

Źródło zdjęcia: Wikimedia.org, autor: aiko99ann

Wstęp:

od niedzieli do czwartku w godz. od 10:00 do 00:00

w piątki i soboty od 10:00 do 1:00.

Wstęp bezpłatny.

Parki atrakcji

Fani adrenaliny także znajdą w Madrycie coś dla siebie.

17. Abismo Parque de Atracciones

To park rozrywki zlokalizowany w centralnej części miasta. Znajdziesz tu roller coastery, windy i karuzele. Wzniesiesz się na wysokość, poczujesz prędkość. Jeśli lubisz takie atrakcje – zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi. W parku znajdziesz też ofertę gastronomiczną oraz sklepy z pamiątkami. Nie brakuje też atrakcji dla dzieci.

Zdjęcie ze strony parku

Wstęp:

Park czynny jest w różnych godzinach, w zależności od sezonu. Może być czynny od 11:00 lub 12:00 do 18:00 lub nawet północy. Sprawdź aktualne godziny na tej stronie.

Bilety zdecydowanie warto kupić online (jest taniej!). Możesz to zrobić tutaj.

Dorośli 22,90€ online (32,90€ w kasie)

Dzieci do 100 cm wzrostu i dorośli powyżej 65 r. ż. wstęp wolny.

Zdjęcie ze strony parku

18. Parque Warner Madrid

Park tematyczny Parque Warner Madrid jest zlokalizowany 23 km na południe od miasta. Tutaj również znajdziesz różne atrakcje – zarówno kolejki górskie, karuzele, jak i spokojniejsze pozycje dla najmłodszych.

Zdjęcie ze strony parku

Wstęp:

Park czynny jest w różnych godzinach, w zależności od sezonu. Może być czynny od 11:00 lub 12:00 do 18:00 lub nawet północy. Sprawdź aktualne godziny na tej stronie.

Bilety zdecydowanie warto kupić online (jest taniej!). Możesz to zrobić tutaj.

Dorośli 29,90€ online (44,90€ w kasie)

Dzieci do 100 cm wzrostu – wstęp wolny.

Zdjęcie ze strony parku

Jak widzisz - Madryt to zdecydowanie miejsce pełne atrakcji, gdzie każdy znajdzie odpowiednią rozrywkę dla siebie. Mi nie wystarczyło czasu na wszystko, więc na pewno wrócę! A jeżeli szukasz informacji na temat transportu w Madrycie, polecanych miejsc na jedzenie czy też szczegółów, by lepiej zaplanować pobyt w hiszpańskiej stolicy – zajrzyj do poprzednich wpisów z tego miejsca. W razie pytań – odezwij się!

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox