Przejdź do treściPrzejdź do wyszukiwania

23 lutego 2022

Transport w Madrycie - jak dojechać z lotniska do centrum?

Wejście do metra na stacji Gran Via w Madrycie, w tle budynki

Wybierasz się do Madrytu i szukasz transportu z lotniska do miasta? A może zastanawiasz się, jak najlepiej poruszać się po hiszpańskiej stolicy? Chcesz wiedzieć, kiedy kursuje metro i ile zapłacisz za bilety? Wszystkie szczegóły na temat transportu w Madrycie znajdziesz w tym wpisie.

A dodatkowe informacje znajdziesz tutaj: Madryt – informacje praktyczne.

Źródło zdjęcia: Unsplash, autor: Gabriel Crismariu

Lotnisko w Madrycie

Lotnisko w Madrycie jest naprawdę ogromne, ale bardzo logicznie zorganizowane. Do miasta możesz dotrzeć na kilka sposobów.

Najprawdopodobniej wylądujesz na lotnisku Madrid Barajas Airport. Madryt posiada jeszcze dwa inne lotniska (Madrid Torrejon i Madrid Cuatro Vientos), ale to Barajas jest głównym portem lotniczym przyjmującym turystów z całego świata.

Źródło zdjęcia: Unsplash, autor: Carlos Coronado

Transport po lotnisku

Ogromne lotnisko Madrid Barajas podzielone jest na 4 terminale (T1, T2, T3 i T4). Dodatkowo w obrębie każdego terminalu są strefy oznaczone literami np. A–F. Odległości pomiędzy danymi strefami to od 5 do nawet 40 minut spacerem.

Poruszanie po tym wielkim obiekcie z pewnością ułatwi bezpłatny autobus, który jeździ pomiędzy terminalami. Szczegóły znajdziesz tutaj: Rozkład jazdy autobusu lotniskowego.

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

To, na jakim terminalu wylądujesz i z jakiego będziesz wracać, zależy od kierunku lotu: czy lecisz z kraju w strefie Schengen, spoza niej, czy z krajów Trzeciego Świata? Informacje na temat Twojego terminalu znajdziesz na swojej karcie pokładowej.

Źródło zdjęcia: Pixabay, autor: Nimuskis

Transport z lotniska do miasta

Z lotniska do miasta możesz dostać się na kilka sposobów:

AUTOBUS EXPRESS

Exprés Aeropuerto (Airport Express/autobus nr 203) to wygodna opcja na transport z lotniska do centrum miasta (lub odwrotnie). Koszt 5 €/osobę, czas przejazdu 30–40 minut. Charakterystyczny, żółty autobus kursuje codziennie, przez całą dobę (co 15–20 minut w ciągu dnia i co 35 minut w nocy).

Źródło zdjęcia: Flickr, autor: El Intercambiador

Autobus zabierze Cię z przystanku autobusowego na lotnisku (z każdego terminala) i dowiezie bezpośrednio do centrum (Plaza de Cibeles lub jeśli wolisz dworzec autobusowy Atocha). Trasa autobusu jest nieznacznie skrócona w nocy (od północy do 6 rano). Wówczas można dojechać tylko do przystanku Plaza de Cibeles.

Szczegółowy rozkład możesz sprawdzić tu: Rozkład jazdy Autobus Exprés.

Możesz też pobrać PDF z trasą i godzinami odjazdów z tej strony: Expres Aeropuerto – infografika.

Źródło: www.wmadrycie.pl

Autobus kursuje w pętli, niezależnie więc na którym terminalu wsiądziesz i tak dojedziesz do celu i cena będzie taka sama.

Za przejazd zapłacisz bezpośrednio u kierowcy gotówką lub kartą płatniczą.

Po wyjściu z samolotu, na lotnisku, kieruj się oznaczeniami SALIDA, czyli wyjście. Przystanki autobusowe zlokalizowane są tuż przy wyjściach z terminali.

Źródło zdjęcia: Unsplash, autor: Rob Wilson

Lokalizacja przystanków przy poszczególnych terminalach:

Źródło: www.esmadrid.com/bus-expres-aeropuerto-madrid

W mieście Autobus Express zatrzymuje się na przystankach miejskich lub żółtych, specjalnie oznakowanych. W miejscach ruchliwych, np. na Plaza de Cibeles, gdzie mamy kilka różnych przystanków z pomocą przyjdą infografiki, które pomogą znaleźć właściwe miejsce odjazdu autobusu.

AUTOBUS MIEJSKI

Z lotniska do miasta możesz także dojechać za pomocą miejskich autobusów (ETM). Będzie to jednak opcja wymagająca przesiadek, ponieważ dojedziesz nimi na obrzeża miasta, skąd możesz przesiąść się w inny autobus lub metro. Z lotniska jadą:

  • autobus nr 101 (Barajas – Canillejas). Kursuje codziennie, również w święta, w godz. 6:05-23:45. Bilet kosztuje 1,5 €.
  • autobus nr 200 (Lotnisko – Avenida de América). Kursuje codziennie, również w święta, w godz. 5:50-23:30. Bilet kosztuje 1,5 €.
Źródło: Wikimedia Commons

Konkretne godziny i przystanki autobusów miejskich sprawdzisz tutaj: Rozkład jazdy – autobusy.

Bilet kupisz w automacie lub bezpośrednio u kierowcy płacąc gotówką, czy też zbliżając kartę/telefon do „kasownika” obok kierowcy. Ważne – w przypadku płatności gotówką – kierowca może wydać resztę maksymalnie z 5 €.

Źródło www.telemadrid.es

METRO

Metro to z pewnością jeden z lepszych sposobów na poruszanie się po Madrycie. Ponad 300 stacji, 12 linii. To naprawdę dobrze zorganizowana sieć połączeń, która pozwoli nam swobodne poruszać się po mieście.

Z lotniska kursuje linia 8, którą dojedziesz do Nuevos Ministerios. Działa ona codziennie od 6:05 do 2:00. Będzie to dobry punkt do przesiadki, jeśli potrzebujesz jechać dalej np. do centrum.

Aby podróżować metrem po Madrycie, musisz kupić kartę miejską Tarjeta Multi. Kosztuje ona 2,5 €, jest nieimienna i ważna 10 lat. Można ją kupić w dowolnym automacie biletowym z czerwoną naklejką Tarjeta MULTI Disponible AQUÍ, w sklepikach tytoniowych i innych autoryzowanych punktach. Ta karta nie jest biletem, po prostu jest konieczna, aby to na nią nabić zakupiony bilet. Więcej na ten temat tutaj: Tarjeta Multi.

Źródło: Comunidad de Madrid – Flickr

Możesz uniknąć kupowania karty, jeśli zdecydujesz się na zakup Tourist Travel Pass – więcej o tym poniżej, w części TANIE PODRÓŻOWANIE.

Bilety na metro kupisz w automatach (doładowując kartę). Ceny różnią się, w zależności od tego, jak długą trasę potrzebujesz pokonać:

Kupując bilet jednorazowy w automacie biletowym, po prostu wybierz miejsce docelowe, a on automatycznie obliczy najkrótszą trasę.

Jeżeli podróżujecie w kilka osób – warto kupić jedną kartę Multi i na niej mieć bilety dla kilku osób. Wtedy wsiadając do metra, kasujecie ją po prostu np. dwa razy (za dwie osoby). Warto dodać, że taka karta jest potrzebna tylko do zakupu biletów na metro (nie potrzebujesz jej podróżując autobusem).

POCIĄG

Bezpośrednio z lotniska do centrum miasta możesz dojechać w niecałe 45 minut pociągiem Renfe. Linia C1 kursuje z lotniska z Terminalu 4 do Príncipe Pío. Linia C10 dojeżdża stację dalej, do Villalba. Oba pociągi kursują codziennie od 6 do 23:30, co pół godziny.

Źródło zdjęcia: Pixabay, autor: Antgarprats

Godziny odjazdów i poszczególne stacje zobaczysz tutaj: Rozkład jazdy – pociągi.

W zależności od odległości za podróż zapłacisz:

Podobnie jak do metra, do pociągu również potrzebujesz mieć kartę Tarjeta Multi. Doładujesz ją w kasach na stacji lub w automatach samoobsługowych Cercanías. Po zakupie biletu masz maksymalnie dwie godziny na rozpoczęcie podróży.

Stacja Príncipe Pío – źródło: Wikimedia Commons

TAXI lub UBER

Według informacji Rady Miasta Madrytu, na temat Cennika taksówek w Madrycie , najmniej za podróż z lotniska możesz zapłacić 20 € + 1,15 € za km – jeśli Twoja podróż wyniesie mniej niż 9,5 km. Natomiast nie powinieneś zapłacić więcej niż 30 €, niezależnie od ilości przejechanych kilometrów (oczywiście w obrębie miasta).

Najlepiej jednak skorzystaj z aplikacji Pidetaxi, przez którą możesz zamówić taksówkę i od razu widzieć koszt podróży. Aplikację pobierzesz tutaj: Pidetaxi.

Jest to najdroższa, ale prawdopodobnie najszybsza (19 minut) i najbardziej komfortowa droga do celu. Za ubera z lotniska do centrum miasta np. Plaza de Cibeles, zapłacisz 30–40 €.

Źródło zdjęcia: Flickr, autor: M.Peinado

Jak poruszać się po mieście

Wybór rodzaju komunikacji miejskiej zależy głównie od tego, gdzie będziesz mieszkać i co chcesz zobaczyć. Główne atrakcje Madrytu są zlokalizowane w centrum, w zasięgu dłuższego spaceru. Nie liczę stadionu Real Madryt, do którego trzeba kawałek podjechać (najlepiej metrem: stacja Santiago Bernabéu, linia 10).

Ja ulokowałam się w centrum, aby móc wszędzie dojść na piechotę i z komunikacji miejskiej korzystałam sporadycznie. 😊

AUTOBUSY

Autobusy w Madrycie kursują od poniedziałku do piątku od 6:00 do 23:30, w weekendy i święta od 7:00 do 23:00. Po 23:00 kursują autobusy nocne, a opłata za przejazd jest taka sama jak w dzień. Bilet na autobus kosztuje 1,5 €.

Zwracaj uwagę na święta, ponieważ np. 6.01 (Święto Trzech Króli) autobusy kursowały za darmo, o czym poinformowali mnie uprzejmi pasażerowie, kiedy próbowałam zapłacić za bilet u kierowcy.

METRO

Podczas mojej podróży nie przemieszczałam się metrem, głównie ze względu na to, że wiązałoby się to z dodatkowym kosztem za kartę Tarjeta Multi.

Metro w mieście kursuje codziennie od 6:00 do 1:30, a pociągi w godzinach szczytu odjeżdżają co 2 minuty (w weekendy rzadziej).

Dodatkowe materiały: Mapa metra oraz Turystyczna mapa metra z najważniejszymi zabytkami i atrakcjami.

ROWER

Madryt ma także niewątpliwie bardzo dobrze rozbudowaną sieć rowerów miejskich, na którą składa się ponad 2500 rowerów elektrycznych BiciMADoraz 200 stacji ładowania.

Wystarczy ściągnąć aplikację i wypożyczyć rower na jednej ze stacji: Mapa rowerów miejskich BiciMAD. 1 godzina to koszt 2 €.

Zajrzyj też w Przewodnik rowerowy po Madrycie, z którym będziesz mieć pod ręką m.in. mapę ścieżek rowerowych.

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Więcej szczegółów na temat sposobów komunikacji w Madrycie znajdziesz tutaj: Getting around Madrid.

Podróżując po Madrycie, możesz skorzystać z Planera podróży, gdzie sprawdzisz najwygodniejsze połączenia metra, pociągów i autobusów (ETM).

Tourist Travel Pass

Rozważ zakup Karty Turystycznej Tourist Travel Pass, jeśli planujesz poruszać się dużo po mieście komunikacją miejską. Dzięki niej kupisz bilet dobowy/kilkudniowy na różne rodzaje transportu w Madrycie i nie zapłacisz za koszt Tarjeta Multi, którą dostaniesz przy zakupie Karty Turystycznej. W związku z tym, po wygaśnięciu wybranego biletu turystycznego możesz dalej korzystać z karty jak z Tarjeta Multi i doładowywać ją kolejnymi biletami typu pay-per-ride.

Karta Turystyczna obejmuje:

  • korzystanie z metra w strefie A (Miasto Madryt) – w tym opłatę lotniskową w wysokości 3 €,
  • wszystkie niebieskie autobusy miejskie EMT (z wyjątkiem żółtego Exprés Aeropuerto),
  • pociągi podmiejskie Renfe Cercanías obejmujące strefy 0 i A,
  • pociąg kolei miejskiej Metro Ligero ML1.

Tourist Travel Pass możesz kupić na wybrany okres:

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Tourist Travel Pass.

Podsumowując, to chyba wszystkie informacje, jakich potrzebujesz, aby wybrać najlepszy dla siebie sposób na transport z lotniska oraz swobodnie poruszać się po hiszpańskiej stolicy. Zapraszam do innych postów z Madrytu!

Źródło zdjęcia: Kaboompics, autor: Karolina Grabowska

Moje zdjęcie.

Cześć! 👋 Jestem Magda

Uwielbiam włoską kuchnię, hiszpański język i wiedeńską architekturę. Polskie góry i ruskie pierogi. Zwiedzam europejskie zakątki korzystając z tanich lotów i wyszukując ciekawe do odwiedzenia miejsca. A w przerwach od podróży piszę o życiu, niezmiennie przy kubku kawy. Wszystko opisuję tutaj, częstuj się!

📱 Instagram

Bangkok Furama Silom
China Town
Yanui Beach
30 stka
Fit Gąska Włochy
Doggy Yoga
Sarydnia
Big Buddha
Nałęczów
Logo FoxParadox. Mały narysowany lisek koloru czarnego obok napisu FoxParadox.© 2024 Fox Paradox